Při mém nedávném posezení na zahrádce méně glamourového smíchovského pohostinství se jeden z našich přátel dostavil krapet později. Kamarád, jenž má zálibu v kyselé kávě a jezdí na vybraném silničním speciálu, to od ostatních za neomluvený pozdní příchod vcelku schytal.
Co ovšem překvapivě zcela ušlo všeobecné pozornosti: během lockdownu si nechal narůst solidní výrazný knír, model Pavel Zedníček. Ještě před rokem by se od svých módně nevyhraněných přátel za tento estetický zásah octl pod palbou nemístných pohledů a komentářů. Ne tak v roce 2020.
Pánský knír letos definitivně vylezl ze strašidelného zámku ven na výsluní. V městském provozu je natolik běžný jako potetovaný rukáv – dávno nešokuje, snad ani nezajímá. V kníru se letos předvádí kdejaká celebrita, od prořídlé pýchy Timothée Chalameta až po řádný mustáž Harryho Stylese.
Harry je ostatně nekorunovaným králem kníru pro rok 2020. Aspoň podle ohlasů v přísném lifestylovém tisku. Něco jako kdysi býval Tom Selleck za časů erbovního krimiseriálu Magnum…
Přitom ještě před pár roky se ke kníru odvážili pouze nechvalně ironičtí hipsteři. V listopadu, během Movemberu, se k nim tradičně připojovali ajťáci z kanceláří – ovšem to jenom dále prohloubilo smýšlení o kníru jako o bláznivé výstřednosti, jež patří do děsivé popkultury sedmdesátých a osmdesátých let.
Případně do divokého gay klubu, kde knírem typu „řídítka“ jeho nositelé prokazovali, že jsou mužní a nikoli zženštilí, jak naznačovaly všechny dobové stereotypy.
Mimochodem, první dochovalý obraz muže s knírem se nalezl v Íránu. Pochází z období kolem roku 300 př. n. l. Je na něm vykreslen skytský válečník na koni, který je oholen a pod nosem se honosí zřetelným knírem.
Ať už půjdete ve stopách Harryho Stylese anebo gaye s pěstěnou ostruhou z osmdesátkového diskoklubu, dobrou zprávou je, že v kníru nebudete vypadat jako šašek a hlavně to nikoho z vašich přátel u piva ani nezdvihne ze židle. Ostatně, existuje vcelku vysoká šance, že i jim se bude pod nosem skvět poctivý mrož.