Rok 2015 byl plný změn a jednou z největších je fakt, že světu vládly ženy. Aspoň si to myslí server Mashable, který představil seznam čtyřiceti momentů, které letos odstranily další bariéry v rovnosti lidí všech pohlaví. Vybrali jsme několik nejzajímavějších a tohle jsou příběhy jejích protagonistek.


 Jennifer Lawrence kašle na dvojí metr

jennifer-lawrence

Oscarová a zároveň nejlépe placená herečka Jennifer Lawrence se stala tváří debaty o rozdílech mezi platy herců a hereček, když loni po hackerském útoku na Sony vyšlo najevo, že spolu s Amy Adams dostaly méně peněz než mužští účinkující ve snímku American Hustle.

Těžko přitom věřit, že by držitelka Guinessova rekordu jako představitelka nejvýdělečnější akční hrdinky a zbožňovaná herečka přilákala do kin méně diváků než – v porovnání s ní – neznámí kolegové. Když vyšlo nerovné ohodnocení najevo, naštvala se. Ne na ně nebo své mužské kolegy, jak píše v eseji Why Do I Make Less Than My Male Co‑Stars, ale sama na sebe. Za to že nebyla dost rázná při vyjednávání podmínek a vzdala se moc brzy.

Jeremy Renner, Christian Bale a Bradley Cooper bojovali a úspěšně si pro sebe vyjednali velice příjemné smlouvy. „Už mám dost toho vyjadřovat se roztomile, abych působila příjemně. Kašlu na to … Zatímco já jsem si dělala hlavu s tím, abych nepůsobila jako spratek a jestli dostanu odměnu, na kterou mám nárok, oni byli možná pochváleni za svou taktičnost a odhodlání.“

Lawrence je v první řadě frustrovaná z nedostatku své asertivity a jak přiznává, jde spíš o její osobní boj. Přesto se však ptá: „Je možné, že stále máme (ženy) nějakou přetrvávající tendenci vyjadřovat názory tak, aby neurazily nebo nevyděsily muže?“


 Caitlyn Jenner jako symbol transgender hnutí

vanity

USA už dávno není hřištěm jen pro WASPy neboli bílé anglosaské protestanty. Americká společnost prochází dramatickými změnami ve vnímání rasy, pohlaví a sociální rovnosti. A Caitlyn Jenner je tváří jejího transgender hnutí.

Ještě ve svých 65 letech byla mužem jménem Bruce, který se začal připravovat na změnu pohlaví. Před tím byl atlet, v roce 1976 vyhrál zlato v desetiboji na Olympijských hrách, byl třikrát ženatý a má šest dětí včetně Kendall a Kylie Jenner známých z realitní show Keeping up with Kardashians.

Po operaci se Caitlyn představila světu ve velkém: na titulní straně časopisu Vanity Fair. Portrét od Annie Leibovitz se okamžitě stal symbolem a New York Times jej označil za jeden z milníků amerického trasgender hnutí. Tím odstartoval rok Caitlyn. Když se přidala na Twitter, skoro se zbořil internet. Sám Twitter ten moment hodnotí jako desátou nejvýznamnější událost za rok 2015, a to v roce, kdy se na něj přidal i Barack Obama nebo Edward Snowden. Nejmocnějšího muže planety trumfla i v rychlosti nasbírání jednoho milionu followerů.

Americký časopis Glamour ji vyhlásil Ženou roku, což si vysloužilo některé nenávistné reakce. Jako od Jamese Smithe, manžela newyorské policistky Moiry Smith, které Glamour udělil stejný titul v roce 2001, kdy zemřela při evakuaci zraněných z trosek Světového obchodního centra.

Smith cenu své manželky časopisu vrátil a v otevřeném dopise napsal, že je ocenění Caitlyn urážlivé k jeho manželce a ke všem ženám, které se o něj hrdinsky zasloužily. V celém dopise mluví o Jenner urputně v mužském rodě a ptá se: „Copak nebyla v celé Americe nebo zbytku světa žena, která by si tu cenu zasloužila víc než tento muž?“

Glamour reagoval tím, že jim bylo ctí Moiru Smith ocenit a že za cenou pro Jenner si stojí. Do Caitlyn se ale pustila i herečka Rose McGowan. A to za její komentář, že „nejtěžší na tom být ženou je rozhodování co na sebe“. McGowan jí vzkázala: „Chceš být jednou z nás a stát po našem boku? Tak nás pochop. Jsme víc než rozhodování, co na sebe. Jsme víc než stereotypy, které nám lidi jako ty vnucují.”

Caitlyn na svém blogu napsala post Still so much to learn: „Nejpíš to není naposledy, kdy řeknu něco špatně. Slibuji, že se budu dál učit a příště budu volit vhodnější slova. Máme před sebou spoustu práce.“


Su Ťij rozválcovala vládní stranu

sutij

Laureátka Nobelovy ceny za mír, disidentka Aun Schan Su Ťij, letos v listopadu vystoupila v barmském městě Rangúnu na balkonek s krátkým projevem. Podobně, jako před lety vystoupil na jiný balkonek Václav Havel, kterému podle svých slov vděčí právě za svou Nobelovu cenu.

V Rangúnu má ústředí její strana Národní liga pro demokracii, která po dekádách vládnutí vojenské junty získala v listopadu během – na tamní poměry – demokratických voleb 70 procent hlasů. Na zmíněném balkonku vyzývala Su Ťij své přívržence, aby neprovokovali poražené, ačkoli sama byla 15 let držena vojenskou juntou v domácím vězení. Už teď je nicméně jasné, že prezidentkou nebude – barmská ústava totiž z výběru vyřazuje ty, jejichž děti jsou spjati s cizí mocí, což platí o obou jejích synech.


 Ronda Rousey vs. Mayweather: 1:0

ronda-rousey

Sportovkyně a podnikatelka Ronda Rousey sice ze svého nejvýznamnějšího letošního souboje na rozdíl od boxera Floyda Mayweathera vítězně nevzešla, zato ho ale porazila v jednom nepřímém srovnání. Médiím v sprnu řekla: „Floyd mi vzkázal: ‘Až budeš vydělávat 300 tisíc dolarů za noc, zavolej.’ No tak jsem si to spočítala a podle čísel z minulé noci jsem nejvýše placeným zápasníkem UFC a jsem žena. A myslím, že za vteřinu vydělám dvoj- nebo trojnásobek toho co on. Takže až se naučí číst a psát, může mi zavolat.“


 Taylor Swift vyškolila Apple

taylorswift

Nejmladší ze stovky nejmocnějších žen světa podle Forbesu, americká zpěvačka Taylor Swift, dostála své pověsti. Trvalo pouhé hodiny, než společnost Apple vyslechla její námitky a změnila svůj byznys. Swift totiž napsala otevřený dopis s titulkem To Apple, Love Taylor, v němž kritizuje rozhodnutí společnosti neplatit skladatelům, producentům nebo umělcům v průběhu úvodní tříměsíční – a pro zákazníky bezplatné – lhůty za služby Apple Music.

„Je to pro mě šok a zklamání a je to úplně nepodobné tak pokrokové a štědré společnosti,“ stálo mimo jiné v jejím dopise. Zpěvačka, která patří k nejlépe prodávaným umělcům, vysvětlila, že ona sama se stihla zařídit tak, aby uživila sebe i lidi, kteří pro ni pracují. Dopis ale psala i za mladé umělce, kteří v době trialu Apple Music tvořili své prvotiny, „pro začínajícího písničkáře, který si myslel, že za vydělané peníze splatí druhy… a pro producenta, který neúnavně tvoří a inovuje, přesně tak, jak to dělají průkopníci z Applu v jejich oboru, ale nedostane zaplaceno za poslechy jeho písní za celého čtvrt roku.“

Swift dodala, že nejde o stížnosti rozmazleného, vzteklého dítěte a odvolává se na názory převažující mezi lidmi z oboru. “Ostatní se je báli říct nahlas z respektu a obdivu k Applu”, píše Swift, která se svou žádostí uspěla.

Viceprezident internetového softwaru a služeb v Applu, Eddy Cue, na Twitteru oznámil, že Apple Music bude platit umělcům i v průběhu bezplatné lhůty, a kdyby to nebylo dost jasné, jmenovitě Swift na Twitteru připsal zásluhy: „Bereme vás na vědomí, Taylor a nezávislí umělci. S láskou Apple.“


  Londýnská běžkyně zaběhla maraton bez tamponu

maraton

Absolventka byznysu na Harvadu Karin Gandhi se na letošní Londýnský maraton připravovala rok. Den před během začala menstruovat a to zjištění pro ni byla „úplná katastrofa“. Nechtěla se ale zabývat tamponem celých 40 kilometrů, a tak se rozhodla, že vyběhne bez něj.

Než k tomu ale dospěla, všimla si, že během rozhodování pro ni bylo důležitější „neuvést ostatní do rozpaků“ a „chránit oči ostatních“, než to, jestli poběží maraton, na který celý rok trénovala. Uvědomila si, že je to výsledek společenského problému: „Vytvořili jsme kolem menstruace stigma, (…) musíte se tvářit, jako by neexistovala.“

Gandhi doběhla v poskvrněných leginách a se širokým úsměvem zapózovala fotografům. Spolu s kamarádkami vyběhala 6 tisíc dolarů (asi 150 tisíc korun) pro britskou charitu Breast Cancer Care bojující proti rakovině prsu. „Dívkám se podsouvá, aby byly krásné a sexy. A protože do toho menstruace nezapadá, je z ní tabu,“ říká.

Všímá si, že i v reklamách na vložky je místo krve „metaforická modrá tekutina“ a kód pro menstruační křeče je „bolest břicha“. Gandhi kritizuje i další, související přežitky ve společnosti ve vnímání ženství, jako je důraz na atraktivitu.

„Svým během jsem chtěla šokovat, abych odstartovala dialog o menstruaci, zdraví a pohodlí, aby tak ženy mohly začít diktovat, jak se o jejich tělech bude mluvit.“ Soudě z míry virálního šíření tohoto příběhu se jí to povedlo.


 Lekce slušného chování v přímém přenosu

https://www.youtube.com/watch?v=bOlpK6Yj5a4

Hlasatelka libanonské televize Al Jadeed Rima Karaki dělala jenom svou práci, když při rozhovoru přerušila islámského učence Hanima Al-Sebaie, aby ho nasměrovala na původní otázku. Al-Sebai, který z londýnského studia mluvil o tom, jak Islámský stát úspěšně verbuje do svých řad křesťany, začal běsnit: „Nepřerušujte mě. Budu odpovídat, jak já chci …“

Zabředl totiž do historického kontextu, který podle Karaki nebyl relevantní. Nepříčetného učence nejdřív uklidňovala a ujišťovala ho, že ho respektuje a chápe, že chce uvést kompletní odpověď, zároveň ale řekla, že mají omezený čas. Host se nebyl schopen uklidnit a i Karaki pomalu ztrácela svou původní trpělivost a konečně dala znát, kdo je tady paní situace: „V tomhle studii vedu tuhle show já.“

Hádka o tom, kdo bude, nebo nebude mluvit a na co je, nebo není čas, chvíli pokračovala. Když ale Al-Sebai řekl: „Skončila jste? Buďte zticha, ať můžu mluvit,“ měla toho Karaki dost. Zrovna když její protějšek prokračoval „To je pod mojí úroveň. Jste žena, která…“, vypnula mikrofon se slovy „konverzace nemůže být bez vzájemného respektu“.

Video s anglickými titulky na YouTube Má přes devět milionů zhlédnutí. „Kdybych mu bývala neodpověděla, musela bych se nenávidět. A já se nechci nenávidět,“ řekla Karaki a spekulovala o příčinách hrubého chování Al-Sebaie: „Do člověka nevidím, neznám jeho záměry. Vím ale, že jeho tón byl autoritářský, ale možná tak mluví normálně. Nevím, možná kdyby šlo o muže, neřekl by mu, aby ztichl.“

Al-Sebai po odvysílání zveřejnil žádost o omluvu od stanice Al Jadeed, která se ho prý snažila vyobrazit jako fundamentalistu a přítele radikálů. K jeho pokusu o „utišení“ hlasatelky řekl, že mluvila blouznivě a jako by jí ovládl démon.

Autor: Daniela Ešnerová