Byla to velkolepá korunovace ve staroslavném chrámu, s více než dvěma tisícovkami hostů a desítkami milionů diváků u televizních obrazovek. Král Karel III., následník Alžběty II., přijal ve Westminsterském opatství staroslavnou korunu sv. Edwarda Vyznavače a za zdobnou korunovační zástěnou, svlečen do prosté košile, byl pomazán arcibiskupem z Canterbury.

V ten jediný okamžik byl skryt očím prosté veřejnosti, neboť chvíle patřila jen výjimečné trojici: králi, arcibiskupovi – a vyšší Prozřetelnosti. Karel III. je podle tradice Bohem daný a pomazaný král, jak se praví v korunovačním požehnání, předneseném hned vzápětí.

Panovník si oblékl slavnostní roucho, přijal ceremoniální insignie moci světské i duchovní a též slib věrnosti z rukou velšského knížete, svého následníka. My ho v češtině označujeme spíše jako prince z Walesu – byl to králův nejstarší syn, princ William Arthur Philip Louis, kdo poklekl před svým panovníkem a přísahal mu věrnost a podporu.

Tak, jako svým králům přísahají věrnost jejich následníci už tisíc let. Pak princ opět vstal a otce políbil. Vřelé gesto a moment dojetí pro celý přihlížející svět.

Dnes, 6. května 2024, mají rok po slavnostní chvíli oba dva muži jen opatrný důvod k oslavám. Snad i proto jsou spíše skromné – král si rok od své korunovace připomíná ve Windsoru jen s nejužším okruhem svých spolupracovníků a spolupracovnic.

Karel III. se přitom v roli panovníka, na kterou čekal a připravoval se prakticky celý svůj život, výtečně osvědčil. Je králem civilním a uměřeným, králem, který se s oblibou setkává se svými poddanými a zdraví se s nimi podáním ruky.

Podporuje Ukrajinu i boj proti klimatické změně a vystupuje na audiencích, v parlamentu i na globálních konferencích – nikoli jako ctěný host v publiku, ale zapálený spíkr na pódiu. Je to král aktivní a až překvapivě moderní na svá léta: připomeňme, že už oslavil pětasedmdesátku.

Je to ale také král, který letos onemocněl vážnou chorobou. Na počátku února Karel III. nebývale otevřeně sdělil, že mu lékaři diagnostikovali onkologické onemocnění a musí podstoupit léčbu. Vrhl se do ní naplno a s pozitivním přístupem, jakkoli je léčba nepochybně náročná.

Zdá se, že ji však král dobře zvládá a má dostatek sil, ačkoli i z jeho okolí v posledních týdnech prosákly informace, že je „poněkud netrpělivým pacientem“.

Karel III. je mužem, který očekával výsledky léčby své rakoviny dřív. Rychleji.

Zdá se ale, že je důvod k opatrným oslavám – i opatrnému optimismu. Už před dvěma týdny Buckinghamský palác oznámil, že se král postupně vrací k pracovním povinnostem, včetně těch probíhajících na veřejnosti, neboť ve své léčbě „dosáhl povzbudivých pokroků“.

Návrat do práce zahájil král s manželkou Camillou týden nato, symbolicky návštěvou střediska pro léčbu rakoviny, kde se setkal s lékaři i pacienty a pohovořil o vlastní zkušenosti.

„Jeho Veličenstvo král se brzy vrátí k veřejným povinnostem, následujícím po období léčby a rekonvalescence v návaznosti na nedávnou diagnózu rakoviny,“ sdělil palác v tiskové zprávě.

V téže zprávě bylo oznámeno, že král a královna budou v červnu hostit japonského císaře a císařovnu při jejich státní návštěvě Spojeného království. Král a královna se údajně chtějí zapojit v rámci oslav osmdesátého výročí vylodění spojenců v Normandii, k němuž došlo 6. června 1944.

„S blížícím se prvním výročím korunovace zůstávají Jejich Veličenstva hluboce vděčná za mnoho projevů laskavosti a přání všeho dobrého, kterých se jim v posledních měsících dostalo z celého světa,“ uvedl dále palác.

Zpráva vyšla doprovozena oficiální fotografií, kterou král s královnou publikovali u příležitosti blížícího se prvního výročí jejich korunovace. I přes opatrný optimismus ale nemluvila o tom, že by byl král uzdraven. Léčba, kterou začal v únoru, pokračuje.

„Je příliš brzy na to, abychom mohli říci, jak dlouho ještě bude pokračovat,“ zní v oficiálním prohlášení. Pracovníci tiskového oddělení ale dodali, že lékaři jsou „velmi povzbuzeni dosavadním pokrokem a nadále pozitivně hodnotí královo další zotavování“.

Větší znepokojení budí tak nadále onemocnění královy snachy Catherine, princezny z Walesu. I ona před Velikonocemi veřejně oznámila, že trpí rakovinou a podstupuje úvodní část chemoterapie, která jí byla doporučena. Zatímco král nadále vystupuje veřejně, dvaačtyřicetiletá manželka prince Williama – do té doby zjevně zdravá, sportovně založená žena a velmi aktivní matka tří malých dětí – se momentálně stáhla zcela do ústraní a soustředí se plně na své uzdravení.

Forbes Woman podzim 2024
Vydání Forbesu Forbes Woman podzim 2024

Největší díl povinností tak zůstává na korunním princi, „velšském knížeti“ Williamovi. Na mnoha oficiálních akcích zastupuje nemocného otce, zároveň se snaží být oporou nemocné manželce i jejich třem dětem: šestiletému princi Louisovi, princezně Charlottě, která minulý týden oslavila deváté narozeniny, a princi Georgovi, jemuž bude v červenci jedenáct.

Kolem rodiny, jejíž dva významní členové onemocněli vážnou nemocí, se semklo další příbuzenstvo – krále i rodinu prince Williama na mnohých akcích zastupují zejména královi sourozenci, především princezna Anna a mladší bratr princ Edward, nynější vévoda z Edinburghu, s manželkou Sophií.

Ta na sebe jen před několika dny celosvětově upozornila překvapivou návštěvou Kyjeva, kde se osobně setkala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a jeho manželkou Olenou.