Rozhodnutí musíme dělat každý den, podle jednoho výzkumu z Kolumbijské univerzity děláme v průměru 70 rozhodnutí denně a to je celkem dost. Některá jsou menší – například co budeme jíst nebo kterou cestu do práce zvolíme – jiná složitější. Tak jako tak, s takovým množstvím rozhodnutí je velice důležité naučit se, která upřednostňovat, která mohou počkat, a začít rozhodovat efektivně. Jak na to? Toto je deset strategií správného rozhodování od úspěšných profesionálů, vyzkoušejte je taky.
- Z malých rozhodnutí udělejte rutinu
Proces rozhodování funguje jako sval – během dne se unaví a vyčerpá. Účinnou strategií proti únavě z neustálého rozhodování je eliminovat malá rozhodnutí tím, že z nich uděláte rutinu. To uvolní vaše mentální zdroje pro komplikovanější rozhodování.
Steve Jobs byl známý tím, že každý den chodil do práce ve stejném černém roláku. Mark Zuckerberg zas upřednostňuje mikinu s kapucí. Oba muži se tak efektivně vyhnuli zdlouhavému rannímu přemítání u šatníku, co na sebe. Podobně k tomu přistupuje i americký prezident Barack Obama, který jednou řekl: „Asi jste si všimli, že každý den nosím buď modrý, nebo šedivý oblek. Snažím se tak minimalizovat svá rozhodnutí. Nechci se rozhodovat, co budu jíst nebo co si obléknu, protože mám mnohem důležitější věci na rozhodování.“
Čtěte také: Pozor na řeč těla. 14 postojů a gest, kterým byste se měli vyhnout
- Velká rozhodnutí nechte na ráno
Dalším osvědčeným způsobem, jak se poprat s únavou z neustálého rozhodování, je nechat si malá rozhodnutí na večer po práci (kdy je tato únava největší) a složitá rozhodnutí nechat na ráno, kdy jste čerství a odpočatí. Pokud čekáte přívaly velkých rozhodnutí, je dobré vstávat brzy a začít pracovat na těch nejobtížnějších úkolech ještě předtím, než něco odvede vaši pozornost (telefony, e-maily apod.). Například si můžete připravit oblečení na další den už večer a ráno už si s tím nelámat hlavu. Zní to banálně, ale pomáhá to.
- Věnujte pozornost svým emocím
Existuje staré přísloví, které říká: „Nedělej trvalá rozhodnutí na základě dočasných emocí.“ Úspěšní lidé umí rozpoznat své emoce a vědí, jaký vliv mohou mít na jejich chování. Proto jsou schopní rozhodovat objektivně a racionálně. Bohužel většina lidí tohle neumí. Studie TalentSmart testovala víc než milion lidí a zjistila, že pouze 36 procent z nás je schopno správně identifikovat své emoce, které právě prožíváme. Na druhou stranu lidé, kteří se umějí správně rozhodovat, vědí, že špatná nálada je může svést na scestí, stejně tak jako dobrá nálada u nich může vyvolat až přehnané sebevědomí.
- Své možnosti vyhodnocujte objektivně
Úspěšní lidé se často během rozhodování řídí určitými kritérii. Jak je pro mě toto rozhodnutí prospěšné? A jak je pro mě škodlivé? A pro mé okolí? Odráží tato volba nějak mé hodnoty? Budu litovat svého rozhodnutí? Nebo budu litovat, když ho neudělám? Zkuste si vždycky odpovědět i vy.
Čtěte také: Vstávejte brzo a neuklízejte. 9 věcí, které úspěšní lidé dělají o víkendu
- Vyspěte se na to…
Když se na těžké rozhodnutí pořádně vyspíte, dost možná se vám spousta věcí vyjasní. A také vychladnou emoce, které mohou váš úsudek zamlžit.
- …ale ne moc dlouho
Úspěšní lidé vědí, že čím více informací tím nashromáždí, tím lépe. Současně ale s jejich shromažďováním nečekají věčně, protože vědí, že mají rozvrh, který musí dodržovat, aby nepřestali být efektivní.
- Dobijte se cvičením
Stres z důležitého rozhodování produkuje hormon kortizol, který spouští útočně-obrannou reakci. Utlumuje tak vaši schopnost myslet jasně a racionálně. Pokud jste z nějakého rozhodování hodně nervózní, zkuste si zacvičit. Pouhých 30 minut tělesné aktivity začne ve vašem těle uvolňovat endorfin, který napomáhá k duševní rovnováze. Výzkumy uvádějí, že dlouhodobé cvičení zlepšuje celkovou funkci mozku – tedy i těch částí, které jsou odpovědně za rozhodování.
- Řiďte se svým morálním kompasem
I během rozhodování je důležité držet se svých morálních zásad. Morálka nám slouží jako průvodce, když nás emoce tlačí špatným směrem.
- Nechte si poradit
Když spějeme k dosažení rozhodnutí, máme přirozenou tendenci vybrat si určitou možnost. Při shromažďování informací máme pak sklon vybírat ty, které podpoří naše rozhodnutí. Je však lepší nechat si poradit od někoho s jinou perspektivou. Díky tomu dokážete objektivně zvážit veškeré alternativy a potlačit tak své subjektivní nebo iracionální tendence.
- Nezapomínejte na svá předchozí rozhodnutí
Mark Twain popsal složitost rozhodování následujícími slovy: „Dobrá rozhodnutí vycházejí ze zkušeností, ovšem zkušenosti vycházejí ze špatných rozhodnutí.“ To však neznamená, že ti, co umějí dělat správná rozhodnutí, museli v minulosti napáchat spoustu chyb. Pouze to znamená, že je důležité udržet veškerá svá předchozí rozhodnutí v paměti a dokázat z nich v budoucnu v podobných situacích těžit.