Nenechte se odradit skutečností, že sem jezdí celebrity a společenská crème de la crème z celého světa. Jen tento měsíc se zde například velkolepě provdala norská modelka Frida Aasen za vlivného italského podnikatele Tommyho Chiabra. A na jachtě zde byl spatřen i nejstarší syn fotbalisty Davida Beckhama se svou novomanželkou, miliardářskou dědičkou Nicolou Peltz.

Odkud se vzala prestiž opravdu miniaturního italského městečka z regionu Ligurie? Je to díky scenerii tak malebné, až jí vzdává hold píseň zpěvačky Dalidy z roku 1958 s všeříkajícím názvem: 1958 – I found my love in Portofino.

Díky přísným zákonům to tu totiž vypadá, jako by se zde zastavil čas. A mimo turisty zde trvale žije jen něco přes čtyři stovky obyvatel. Portofino zkrátka působí jako obraz nebo umělecké dílo, které si jen tak mimoděk žije vlastním životem.

Kdokoli, kdo patří do italských módních a uměleckých kruhů, zde musí být alespoň někdy spatřen. A jde to snadno, už jen proto, že Portofino se nachází hodinu a půl od Milána. Domenico Dolce a Stefano Gabbana ze stejnojmenného módního domu zde na skaliscích dokonce vlastní vilu.

Nejen ten, kdo si tu chce uspořádat svatbu nebo strávit líbánky, ale musí počítat s opravdu vysokými cenami za ubytování, restaurace a další služby. Kdo chce variantu, která bude k budgetu přívětivější, a zároveň ho nebude trápit, že nenocuje v pětihvězdičkovém resortu, najde ubytování v nedalekém Rapallu či Reccu.

Místní přístav se nachází uprostřed přírodního výběžku tvořeného zátokou a dosahuje až k hlavnímu náměstí. K vidění jsou zde lodě a jachty všech velikostí, a pokud si i vy chcete vychutnat pohled na portofinské kopce z vodní hladiny, můžete si zakoupit jednu z několika variant plavby lodí po pobřeží. Pro náročnější hosty je zde varianta výletu na soukromé lodi.  

Pokud vás však láká více kulturně vzdělávací dovolená, neměli byste vynechat hrad Castello Brown, v současné době muzeum tyčící se nad městem. Budova je již několik let v soukromém vlastnictví, můžete si však projít místní zahrady s dechberoucím výhledem na přístav.


Niasca

Romantická pláž se nachází pár minut od města hned vedle silnice spojující Santa Margheritu a Portofino a je součástí přírodního parku. I přes malebnou atmosféru počítejte s množstvím dalších návštěvníků. Pláž je ideální pro šnorchlování.


Paraggi

Na stejné trase mezi městy můžete navštívit hned další písečnou pláž, tentokrát většího rozměru. Paraggi je volně přístupná, ale pro větší komfort jsou zde k zapůjčení lehátka a slunečníky. Hned vedle pláže se nachází pěší zóna s kavárnou, barem a restaurací, kde můžete ochutnat tradiční ligurské mořské plody.


Baia Cannone 

Kamenitá pláž se rozkládá pod skálou uprostřed města a je volně přístupná veřejnosti skrze několik schodišť. Určité části jsou však vyhrazeny pouze pro hosty z místních hotelů. Lokace svým návštěvníkům nabízí křišťálově modré moře a z vody kouzelný výhled na celé město.


La Terrazza Portofino

Kam vyrazit po celém dni koupání a zkoumání všech skrytých zákoutí města? Skvělou volbou může být proslulá restaurace La Terrazza, patřící pod mezinárodní řetězec hotelů Belmond. Pochutnáte si zde zejména na středomořské kuchyni s ligurskými specialitami, vše s ohledem na sezonnost pokrmů. 

Do restaurace je však lepší si udělat pár dní předem rezervaci, zvláště v letních měsících je totiž útočištěm jak hostů z hotelu Belmond, tak i těch z okolních hotelů. Kromě oslňujícího výhledu na portofinský přístav se vám dostane také gurmánského zážitku, který rozhodně stojí za to.


Belmond

Chcete pocítit opravdový luxus a a atmosféru vrcholné renesance? Pokud ano, Belmond Hotel Splendido sídlící v budově bývalého kláštera by nemohl být lepší volbou.

Za noc zde sice zaplatíte od šedesáti tisíc na osobu výš, svým hostům však vysoko na svahu nad vodami Golfo di Tigullio nabízí ten nejvyšší komfort, a to přímo v srdci města. 


Přesahuje cena za pobyt v hotelu Belmond Splendido váš rozpočet? Noc můžete strávit i v jeho sesterském podniku Belmond Splendido Mare, který má s původním hotelem některé společné prostory. Cena za noc se zde pohybuje při včasné rezervaci „jen“ okolo dvaceti tisíc.


Da Puny

Je považovaná za nejlepší restauraci v Portofinu. Kromě ryb a mořských plodů ochutnejte lasagne s klasickým pestem a trochou rajčat či grilované papriky s ančovičkami. A ano, stejně jako do podniků uvedených výše, sem chodí mnoho celebrit. Takže opravdu potřebujete rezervaci.

A jak se nejlépe do Portofina dostanete? Pokud odmítáte road trip, sedněte na letadlo a přileťte do Janova. Odtud to sem trvá 45 minut a mnoho místních hotelů nabízí transfer.