Kdyby Velký Gatsby skočil do stroje času a přenesl se do dnešní doby, bez nejmenších pochyb by chodil na drink právě sem – do baru Atlas. A to i přesto, že by za ním musel cestovat až do Singapuru.
Čtěte také: Žebříček TOP barů světa. Je to nepopsatelné, říká Čech z první desítky
V jeho impozantním zdobném interiéru zařízeném ve stylu art deco se spoustou skla a kovu, koženými a sametovými křesly, vysokánskými stropy a s jedněmi z největších světových sbírek šampaňského a ginu by se totiž cítil jako doma.
Mimořádný podnik má své sídlo v přízemí budovy Parkview Square, která byla dokončena v roce 2002 jako poslední projekt tchajwanského developerského magnáta C. S. Hwanga a jíž se díky inspiraci právě art decem a newyorskými mrakodrapy 20. let minulého století přezdívá „Gotham City“.
Lobby bar byl součástí Parkview Square od počátku, ovšem před několika lety se majitelé budovy rozhodli pro jeho radikální proměnu a Atlas ve své současné podobě se hostům otevřel teprve loni na konci března.
Parkview Square, sídlo Atlas baru.
A velice rychle k sobě stihl upoutat celosvětovou pozornost – až v takovém měřítku, že byl pouhého půl roku po zahájení oficiálního provozu vyhlášen 15. nejlepším světovým barem a také nejzajímavějším novým barem v prestižním žebříčku The World’s 50 Best Bars. Porota na něm vedle jedinečného prostředí ocenila i precizně fungující servis a originální koktejlové menu.
„Dostat se na 15. místo za tak krátkou dobu je rekord v historii soutěže a pro nás to byl obrovský šok. Ale pochopitelně i fantastický pocit a velká čest,“ usmívá se skromně Roman Foltán, sedmadvacetiletý Čech a head bartender Atlasu, který do Singapuru přišel se zkušenostmi z jiného skvělého baru, londýnského Artesianu.
Ten se mezi lety 2011–2015 čtyřikrát v řadě stal nejlepším světovým barem a Roman v něm za pět a půl roku působení získal velkou barmanskou školu pod vedením české barmanské legendy Alexe Kratěny.
Když se celý artesianský tým na konci roku 2015 rozhodl nabrat nový směr a skončit, Romanovy kroky nejprve vedly do Becherovky, kde chvíli působil jako ambasador pro Velkou Británii, a pak přišla nabídka, která se těžko odmítá – stát se šéfbarmanem Atlasu, jenž se v té době připravoval ke svému velkému znovuzrození pod vedením Vicky Hwang, výkonné ředitelky Parkview Square a členky třetí generace rodiny Hwangových, majitelů budovy.
„Když jsem přijel do Parkview Square a vstoupil do Atlasu, pamatuju si, že jsem na to koukal s vykulenýma očima a měl jsem husí kůži. Nikdy jsem neviděl bar, který by vypadal takhle a udělal na mě takový dojem,“ vzpomíná Roman. Dobře si porozuměl i s Vicky Hwang, a tak se z Atlasu a celého Singapuru stal jeho nový domov.
Roman Foltán
Budete-li pátrat, co je na Atlasu kromě dechberoucího interiéru tak výjimečného, Roman vám dá jasnou odpověď. „Atlas je výjimečný v mnoha věcech. Ano, na první pohled je to design, ale mnohem důležitější je dát našim hostům jedinečný zážitek spojený s dokonalým servisem, aby se u nás cítili uvolněně a bylo jim dobře. A je na celém našem týmu, který má dnes 65 lidí, abychom je přesvědčili, že právě kvůli tomu pocitu stojí za to se k nám vracet.“
A protože mluvíme o baru, je jasné, že k té uvolněnosti by mělo vedle dokonalého servisu přispět i skvělé pití. A i to tady v Singapuru pojali velkolepě. „Celý Atlas je inspirovaný New Yorkem a Evropou 20. let, takže jsme se jím inspirovali i v případě nápojů,“ vysvětluje Roman Foltán.
Dominantou interiéru je věž naplněná pestrobarevnými lahvemi toho nejlepšího alkoholu, zvláště ginu, kterého tady mají největší kolekci na světě, a za barem je i průchozí sklep na šampaňské, kde najdete exkluzivní lahve plné vznešených bublinek.
„Momentálně máme 1100 rozdílných ginů z celého světa a přes 260 různých lahví šampaňského – včetně šampaňského z roku 1907, které bylo nalezeno na dně Baltského moře v malé rybářské loďce, jež plula z Finska do Ruska, ale nikdy nedorazila, protože byla potopena německou ponorkou v roce 1916,“ vypráví Roman.
„Stejné šampaňské se podávalo na Titaniku – a vy si ho můžete dát i u nás.“ Pravda, jedna lahev tohohle božského moku stojí 190 tisíc singapurských dolarů (asi tři miliony korun), ale už Velký Gatsby věděl, že život je potřeba žít naplno do posledního doušku.