„Cestujte vždycky nalehko, svižně, efektivně. I obyčejné sbalení kufru chce systém,“ radí postava krizového manažera v podání George Clooneyho v populárním filmu Lítám v tom. Jenže, jak na to?
Balení kufrů je pro spoustu lidí dost nesnadný úkol. Jak se vyhnout přeplněnému zavazadlu, v němž je půlka věcí úplně zbytečně a část věcí naopak chybí, jak se sbalit efektivně, snadno, lehce, ať jedete na pár dní na festival nebo na tři týdny k moři? Je to umění, které ale není tak těžké ovládnout. My pro vás sestavili pár pravidel, která oceníte vždycky.
1. Promyslete si, na jaké příležitosti budete potřebovat oblečení. Pokud vás například na festivalu čeká i nějaká slavnostnější příležitost, na služební cestě jste po skončení oficiálního programu zváni na večerní galakoncert nebo jedete na ples, vyplatí se vedle klasického kufru zvážit i využití speciální tašky na oblek či večerní šaty. Ten ostatně užijete i na běžné dovolené u moře, spousta luxusnějších hotelů vyžaduje k večeři společenské oblečení, a ani na večerní koktejl v baru v pětihvězdičkovém hotelu člověk nemusí zrovna přijít v bikinách a plážovém kaftanu.
2. Přemýšlejte v celcích. Neberte si hromady věcí s tím, že si vyberete až na místě. I pro běžné příležitosti volte takové části svého šatníku, které se dobře kombinují – pravděpodobně je nosíte nejčastěji. Nemá smysl brát si přehršel věcí a outfit sestavovat až na místě. Ve většině lepších hotelů je k dispozici čistírna a žehlírna, kde se o vaše oblečení postarají. Nebojte se je využít.
3. Pusťte se do skládání. I při něm se ale můžete držet rad profesionálů. Například francouzská značka Louis Vuitton, která se specializuje na výrobu a prodej luxusních cestovních zavazadel, vytvořila zvláštní program „The Art of Packing“, na němž spolupracuje s odborníky z nejrůznějších oborů. Některými jejich tipy se můžete dobře řídit, i když balíte do úplně jiného kufru, než toho od Vuittona. K základním pravidlům patří skládání oblečení do vrstev, kterým optimalizujete prostor v kufru a využijete každou jeho část. Každá vrstva je něčím specifická:
4. Spodní vrstva – na dno kufru patří obuv, každý pár zabalený zvlášť do tašky či pytlíku. Boty ukládejte podél kratších stěn zavazadla. Doprostřed, do prostoru mezi zabalenou obuví, pak patří toaletní taška, knihy, spodní prádlo a spodní trička. Prostor zavazadla využijete nejlépe, pokud složená trika srolujete a jednotlivé roličky naskládáte na dno pěkně napevno, jednu vedle druhé. Nebojte, tímto složením se tričko nezmačká, naopak.
5. Střední vrstva – na spodní „pevnou“ vrstvu naskládejte běžné měkké věci, jako jsou kalhoty či sukně, blůzy a košile, pulovry, vrchní trička či kravaty. Při skládání košil do kufru jim rozložte límeček. Profesionálové také používají na oddělení vrstev hedvábný balící papír – v zavazadle neváží nic a oblečení ochrání od pomačkání.
6. Horní vrstva – navrch kufru patří sako, kabát či svrchník, pokud nepoužijete zvláštní tašku na oblek a kabát, a nejjemnější oblečení, jako jsou dlouhé večerní šaty, které hned po vybalení zavěsíte na ramínko. Zatímco košile jste do prostřední vrstvy uložily zapnuté a složené, kabát do horní vrstvy kvůli lepšímu využití prostoru naopak skládejte vždy rozepnutý. I zde se vyplatí jednotlivé vrstvy oddělit hedvábným papírem. A dále sem patří drobné doplňky v malých taštičkách či krabičkách – pásek, manžetové knoflíčky, šperky a podobně, pokud je samozřejmě nevezete zvlášť. Mezi vrchní vrstvu oblečení a víko kufru opět vložte ochrannou vrstvu hedvábného papíru.