Chcete si vybavit domov výjimečným nábytkem, něčím, co nemá každý? Vyberte si v katalogu Ikea. Tedy v brožuře, kterou nábytkářská firma vydala před třiceti a více lety.
Když designér Gillis Lundgren v sedmdesátých letech navrhl pro švédského výrobce nábytku nízkou sedací soupravu Impala, jedno její křeslo s chromovými nohami stálo kolem třiceti liber.
Před dvěma lety ho aukční dům Bukowski prodal jako sběratelskou raritu za téměř šedesát tisíc korun. A mohli bychom pokračovat. Když designérská hvězda Verner Panton vytvořil v devadesátých letech židli ze čtyř barevných desek, zákazníky švédského řetězce nepohodlná křiklavá židle nijak zvlášť nezaujala. Dnes je pro milovníky designu nábytek se jménem Vilbert žádaným artiklem.
Vintage nábytek z Ikea zní jako oxymóron, zvláště pokud si švédský gigant spojujete se zbožím, které si pořizujete jen dočasně.
Devízou nábytkářské firmy ale vždy byla spolupráce s designérskými esy, která pro ni navrhovala minimalistické kusy z odolných materiálů. Díky své rafinované jednoduchosti lahodí i domácnostem v 21. století. A kdo dnes ve sklepě narazí na Ikea nábytek z devadesátých let, je dost možná majitelem sběratelské rarity.
Fanoušci staré tvorby Ikea si nyní pořizují výjimečné židle, křesla, lenošky a lampy na online tržišti Etsy či portálech specializujících se na kvalitní nábytek z druhé ruky, jako jsou weby Pamono či Artnet nebo vyhledávač Barnebys. Po čem na těchto stránkách pátrat?
K oblíbeným kouskům patří safari křeslo Diana z borovicového dřeva a sedákem připnutým na kožených poutkách. V sedmdesátých letech jej navrhla Karin Mobring a podle zachovalosti se jeho cena pohybuje do jednoho tisíce eur. Pozornosti sběratelů se těší i sametová lenoška Singoalla od Harolda Fusta z šedesátých let nebo kožená chaise longue Skye od Torda Björklunda z let sedmdesátých.
Zkušenost s prodejem starého nábytku s modrožlutým logem má i Ráchel Smékalová, majitelka českého concept storu Qurated.
„Ikea limitky jsou populární, protože je navrhl známý designér. Jde o dobrou investici, protože to jsou pečlivě vyrobené věci z hezkých materiálů, a tak si můžete být jistí, že jejich cena ještě poroste. Zato když si v Ikea koupíte Malm či jiný funkční nábytek, ve chvíli, kdy jej zaplatíte, ztrácí třicet procent své hodnoty a už ji nikdy nezíská,“ je přesvědčena Ráchel Smékalová.
Že je o archivní kusy nábytku zájem, si uvědomuje i samotná Ikea, která před pár lety uvedla znovu do prodeje některé ze svých nejpopulárnějších kusů.
K modelům, které se dočkaly obnovené výroby, patří ušák Strandmon. V padesátých letech toto masivní křeslo zdobilo vůbec první katalog Ikea a i přes svůj velice specifický retro styl na něj lze narazit v mnoha současných domácnostech a kancelářích.
Jedním z nejpopulárnějších vintage kousků je také stolek ve tvaru listu Lövbacken. Tuto klasiku Švédi vyrobili poprvé v roce 1956 pod názvem Lövet a patří k prvním produktům, které Ikea svým zákazníkům dodala rozložené v krabici.
Když jej chtěl designér Gillis Lundgren převést z výroby do studia, nevešel se mu stolek do auta, a tak mu tři útlé nohy odmontoval. Dnes už sice stoleček nemá desku z palisandrového dřeva, jako tomu bývalo v padesátých letech, prodejci z aukčních síní jsou ale přesvědčeni, že odkládací stolek za 1490 korun se bude za dvacet let prodávat z druhé ruky za desetitisíce.