Je jedno, jestli toužíte po povýšení v práci, nebo zaběhnutí 10 kilometrů pod hodinu. Pokud chcete zvýšit šance, aby se váš sen stal skutečností, měli byste se o něj s někým podělit, naznačuje nová studie vědců z Ohijské státní univerzity publikovaná v Journal of Applied Psychology.

Její autoři v sérii pokusů zjistili, že ti, kteří se o své sny podělili, prokazovali daleko větší vůli k jejich naplnění než účastníci, kteří si své cíle nechali pro sebe. Háček? Jenom jeden: výsledky ukázaly, že důležitou roli hraje i to, komu se lidé svěřili.

„I když jste možná slyšeli opak, ukazuje se, že ve většině případů je pro vás prospěšné se o své cíle podělit – a to zejména když je sdílíte s někým, jehož názoru si považujete,“ vysvětluje jeden z autorů studie Howard Klein a poukazuje tak na skutečnost, že lepších výsledků nakonec dosahovali jen ti účastníci, kteří se o své tužby podělili s někým, kdo měl v jejich očích větší respekt a prestiž než oni samotní.

„Nechcete přece, aby si o vás dotyční mysleli, že jste něco méně, jen proto, že nedokážete dostát svému úkolu,“ doplňuje Klein. „Pokud se svěříte osobě, ke které vzhlížíte, s větší pravděpodobností se snu nevzdáte
a budete ho chtít dotáhnout do konce.“

Jeden z experimentů, který vedl jeho autory k výše uvedeným výsledkům, probíhal následovně: téměř 300 studentů vysoké školy mělo za úkol stanovit si na začátku semestru vytouženou známku a podělit se o ni s další osobou. Ti studenti, kteří se svěřili někomu, koho respektovali, vykázali větší odhodlanost úkol splnit.

Co z toho plyne pro vás? Jestli chcete zvýšit své šance na úspěch, sdílejte své sny s lidmi, které obdivujete nebo ke kterým vzhlížíte. 

„Pokud jde o pracovní sny, nadřízený je jasná volba. Záleží ale na situaci,“ míní Klein. Ostatně ne všichni své nadřízené respektují. „Jestli toužíte po lepším zaměstnání nebo máte jiné sny, o které se s nadřízenými dělit nechcete, svěřit se můžete třeba svému mentorovi. Nebo se rozhlédněte po někom mimo práci. Důležité je, aby vám záleželo na jejich názoru,“ uzavírá.