Boty jsou skvělé vypravěčky. I když si to možná neuvědomujete, fungují jako pravé a levé zrcadlo, promítající do okolí obrazy o vašem stylu, zvycích, náladách a charakteru. Pokud jim nevěnujete dostatečnou pozornost, je na čase do změnit.

Čtěte dále: Oranžová, růžová nebo žlutá. Jak zařadit barvy do jarního byznys šatníku

Náš seznam sedmi stylů bot funguje jako univerzální průvodce, jenž vám pomůže vybalancovat outfit, který máte právě na sobě.

Všestranné brožovky

Polobotky s perforací jsou určeny pro celodenní nošení a hodí se ke všemu. Jejich historie sahá do 19. století, kdy byly speciálně vyrobeny pro skotské a irské farmáře pracující v bažinatém terénu.

Dnešní brožovky prošly velkou změnou:

  • Ve 20. letech minulého století získaly elegantnější vzhled a začaly je nosit také ženy.
  • Ve třicátých letech je proslavil princ z Walesu, který je nosil jako golfovou obuv.
  • Jejich dvoubarevné provedení bylo oblíbené v době jazzu.
  • Černobílá varianta se dostala do módy díky filmu Jailhouse Rock s Elvisem Presleym.

Rozeznáváme dva druhy brožovek: „poloviční“, zdobené po stranách, a „celé“, které jsou zdobené po stranách i na špičce. O kvalitních brožovkách se říká, že jsou synonymem autority a spolehlivosti.

Pohodlná chukka

Pod tímto podivuhodným názvem se skrývají kotníčkové boty s kulatou špičkou, ušité z hovězí kůže nebo semiše, s otevřeným šněrováním a dvěma nebo třemi páry dírek na tkaničky. Svůj první boom zažily v období 40. a 50. let minulého století, kdy se prosadily jako volnočasová obuv.

V současnosti patří mezi nejoblíbenější zimní boty. Jsou určeny pro všední dny, do práce či kanceláře. V elegantním provedení jsou vhodné i pro méně významné formální příležitosti. Jsou mimořádně pohodlné, snadno a rychle se nazouvají a v neposlední řadě i dobře vypadají.

Boty typu chukka byly navrženy na přelomu 19. a 20. století v Indii. Sloužily jako obuv britských koloniálních důstojníků při hraní koňského póla.

Stylové boots se šněrováním

Pár kotníčkových šněrovacích bot z černé nebo tmavě hnědé kůže by měl být nedílnou součástí šatníku každého muže. Původně se jednalo o obuv, kterou nosili gentlemani na anglickém venkově.

Díky otevřenému šněrování je jejich nazouvání pohodlné i pro muže s vyšším nártem. Hodí se k neformálnímu i konzervativnějšímu outfitu. Sportovního vzhledu docílíte zastrčením kalhot do bot. Pokud si potrpíte na eleganci, stačí, když kalhoty vytáhnete nad vršky bot.

Bílé sneakers

Bílé tenisky jsou synonymem ležérní elegance. Skvěle doplňují sportovní a volnočasový outfit. Pokud přemýšlíte nad kombinací s oblekem, ne vždy musí být zdařilá. Proto raději zůstaňte u klasických polobotek.

Při jejich nošení se nebojte ohrnovat kalhoty a ukažte světu barvu ponožek nebo krásu svých kotníků. Dbejte na to, aby vaše sneakersky vždy zářily. Je to právě sněhově bílá, kvůli které se nosí.

Funkční mokasíny

Tato obuv vyniká jednoduchostí, „tichou“ podrážkou a maximálním pohodlím. Jejich historie je spjata s indiány, kteří je vyráběli ze zvířecích kůží a zdobili barevnými výšivkami z korálků či třásněmi.

Do Evropy se dostaly po objevení Ameriky a okamžitě získaly velkou oblibu. Stejně jako tomu bylo původně, i dnes se mokasíny nosí naboso. Proto jsou vhodné jako volnočasová obuv pro teplé měsíce.

Jejich obrovskou výhodou je rozmanitost v designu i barevném provedení. Výborně sednou k džínům, oblekům sportovního střihu či krátkým kalhotám. Pokud jste řidičem, vřele doporučujeme mokasíny typu „car shoes“ v elegantním semišovém provedení s podrážkou ve tvaru gumových výstupků.

Formální oxfordky

Oxfordky se vyznačují uzavřeným šněrováním, nízkým podpatkem a lemem odhalujícím kotník. I když se poprvé objevily ve Skotsku a Irsku, jejich název byl v roce 1800 vytvořen na Oxfordské univerzitě.

Oxfordky si vybírají muži, kteří si potrpí na vkus a respektují tradice. Jsou vhodné pro formální schůzky, společenské a slavnostní příležitosti. Říká se, že černé kožené oxfordky jsou pro muže jako „malé černé“ pro ženy. Proto by měly mít své zasloužené místo i ve vašem šatníku.

Running sneakers

Cool tenisky na běhání nemusí vždy plnit své původní poslání. Dnes zastávají roli stylové, praktické a funkční obuvi, která se nosí k džínům i obleku. Na teniskách je skvělá jejich různorodost. Jasné barvy výborně korespondují s prostředím ulic a městským stylem. Můžou tvořit hravý kontrastní prvek s jinak fádním oblekem.

Tenisky k oblekům jsou v oblibě v umělecké a reklamní branži, kde je tolerována uvolněnost a extravagance. Pokud patříte mezi solitéry, kteří nechtějí splynout s davem, pořiďte si několik párů designově zajímavých sneakersek.