Gruzie je vášeň. A pro mě taková, že se o ni musím podělit. Takže jestli třeba cítíte, že si nutně potřebujete dát na chvíli (zvlášť před blížícími se Vánocemi) pauzu, čtěte dál. Tady je top sedm důvodů, proč se vydat do Gruzie právě teď. A mimochodem, pořadí je samozřejmě čistě náhodné.
Čtěte také: Belize, Zimbabwe i Bělorusko. Tohle jsou trendy destinace pro rok 2019
Víno
Sehnat u nás dobré gruzínské víno není jen tak, dovoz sice roste, ale i tak se sem loni přivezlo jen kolem 30 tisíc lahví a jeho ceny jsou vysoké. To už se vyplatí si za ním dojet na Kavkaz.
Právě Gruzínci se chlubí tím, že jejich země je kolébkou vína. Pěstovalo se tady už před osmi tisíci lety, dneska zde mají na 500 odrůd vinné révy. Merlot, Ryzlink ani další známá jména tady ale nenajdete.
Místo toho se rychle naučíte ladně vyslovovat názvy tradičních a jedinečných gruzínských odrůd, jako jsou Saperavi, Rkatsiteli, Kindzmarauli, Khvanchkara, Tsitska, Tvishi a další.
Víno je v Gruzii skutečná kulturní a společenská instituce, takřka každá rodina vyrábí vlastní víno, hrozny se zpracovávají i pro pálenku nebo sladkosti.
Unikátní nejsou jen samotné odrůdy, ale i způsob jejich zpracování a výroby vína ve speciálních hliněných sudech, které jsou skryté v zemi. Takto vyrobeným vínům se říká kvevri a od roku 2013 jsou na seznamu UNESCO pro kulturní dědictví.
Tip:
„Listopad a prosinec jsou navíc hlavní sezonou pro čaču, místní pálenku z hroznů. Seženete ji skoro u všech výrobců vína. Nebo ji zkuste ve Tbilisi v baru Chacha Time, mají spoustu druhů,“ říká Daria Kholodilina, autorka knihy o gruzínských vinařích Georgia: A Guide to the Cradle of Wine.
Kam na víno?
Nejlepší jsou menší vinařství (například Mosmieri), na rozkoukání ale klidně zkuste některou z vinoték Khareba Winery, jsou v několika městech a za návštěvu stojí i jejich vinařství ve Kvareli, kde se víno skladuje v téměř osmikilometrovém podzemním tunelu.
Jídlo
To, co se u nás vrací a cení stále víc, je tady standard. Lokální suroviny, pomalá příprava, jednoduchost. Gruzínská kuchyně je pestrá a potkávají se v ní středomořské, arabské i ruské vlivy.
Slavné jsou šašliky nebo plněné knedlíčky khinkali. Na své si tady přijdou i vegetariáni. Klasikou jsou nakládané lilky, fantastické zeleninové saláty s ořechovou pastou nebo třeba pečené žampiony. Highlightem je prosté jídlo chačapuri – chlebová placka s místním sýrem, někdy i vajíčkem nebo masem.
Do konce roku vrcholí sklizeň granátových jablek, kaki, mandarinek nebo ovoce fejchoa. Na trzích je seženete za pár lari nebo si můžete utrhnout někde cestou ze stromu.
Tip:
Jezte jako místní. Jídlo podobně jako víno je tady společenská událost. Objednává se více pokrmů najednou, dají se doprostřed stolu, odkud si pak každý nabírá na svůj talíř a ochutnává, na co má zrovna chuť.
Co si dát?
Objednejte si třeba chačapuri adžaruli, lilky s ořechovou pastou a šašlik.
Kam na jídlo?
Ve Tbilisi začněte v restauraci Samikitno-Machakhela, je přímo ve starém centru a nedá se přehlédnout. Kromě dobrého jídla za slušné ceny má tenhle podnik pro nováčky v Gruzii jednu velkou výhodu: menu mají doplněné obrázky snad všech pokrmů a dá se tu domluvit anglicky.
O poznání dražší je legendární podnik Barbarestan nebo luxusní Keto da Kote, který je v centru Tbilisi a přitom zatím ukrytý před davy turistů.
Na kávu zajděte třeba do Café Leila ve starém městě ve Tbilisi. Tenhle podnik je navíc vhodný pro vegetariány. A takových v Gruzii moc nenajdete.
Lidé
Neuvěřitelně přátelští a pohostinní Gruzínci se rozzáří ještě víc, až jim řeknete, že jste z Česka. Z nějakého prazvláštního důvodu nás mají rádi a dají vám to najevo. Gruzínci věří, že host je dar od Boha, a podle toho se chovají.
Zapomeňte na obavy z kriminality, v Gruzii je bezpečno. A pro všechny případy: místní policie prošla před pár lety zásadním „restartem“ a dnes patří k nejdůvěryhodnějším institucím v zemi. Číslo je stejné i pro hasiče a první pomoc: 112.
Tip:
Gamarjoba (gamardžoba) – Dobrý den. Madloba – Děkuji. A jste jejich.
Krajina
Gruzie je jen o něco málo větší než Česko, najdete tady ale všechno. Vysoké hory, ledovce, pouště, plodné nížiny i moře. Díky tomu, že je země tak malá, můžete toho za krátký čas vidět hodně.
Vysoký Kavkaz, kde brzy vypukne lyžařská sezona (oblíbené skiresorty jako Bakuriani nebo Gudauri lákají hlavně díky zde povolenému heliskiingu), je úchvatný, a i když každým rokem přijíždí víc turistů, je tu ještě v létě i v zimě nebývalý klid. Na koupání to sice už není, ale přesto i teď stojí výlet k pobřeží Černého moře třeba v Batumi za to.
Tip:
Ve městech jezděte klidně taxíky, je to levné a často vám ukážou i další zajímavá místa. Na delší trasy se nebojte minibusů, tzv. maršrutek, větší pohodlí je ale v dálkových vlacích.
Kultura
Možná vás to zklame, ale Gruzie není divočina a punk. Dobře, trochu možná ano, ale ve městech se můžete těšit na vysokou kulturní úroveň.
V Gruzínském národním muzeu ve Tbilisi je zrovna skvělá výstava Artiserium, kde vystavují i díla českých umělců. „Doporučuju ale i návštěvu loutkového divadla, operu, balet nebo zábavný muzikál Welcome to Georgia pro ty, kdo sem přijedou poprvé,“ dává tipy Daria Kholodilina, která v Gruzii žije už pět let.
Tip:
Vstupenky, ale třeba i jízdenky na vlak se dají koupit jednoduše online.
Ve Tbilisi zajděte třeba do muzea sovětské okupace, na národní balet Sukhishvili nebo na loutkové divadlo Reza Gabriadzeho (hrají tu třeba bitvu o Stalingrad) – najdete ho snadno, vypadá jako lehce nabořený orloj.
Lázně
Ačkoli v Gruzii je o něco tepleji než u nás (když nemluvíme zrovna o vysokých horách), vhod přijdou zvlášť teď na podzim horké lázně. Vyzkoušet se dají třeba sirné lázně, které jsou přímo v historickém centru Tbilisi. Najdete je snadno – podle silného sirného zápachu. Ten se vyplatí překonat a pronajmout si soukromou místnost (jsou různé velikosti a vybavení) v některých z místních lázní.
Tip:
Jestli vás fascinují opuštěná místa a monumentální sovětská architektura, vydejte se do lázní Tskaltubo.
Kam jít?
Ve Tbilisi zkuste Orbeliani nebo Gulo Thermal Spa. Místo si rezervujte předem, jde to i přes Facebook.
Cena
Jistě, jsou i levnější země. V Gruzii ale vychází poměr cena–výkon hodně zajímavě, jsou tady luxusní hotely, stylové restaurace i krásné kavárny, které berou dech a přitom nezdecimují váš účet. Právě teď, když hlavní sezona odezněla, šly dolů ceny za ubytování.
Tip:
Národní turistická centrála nabízí tzv. Discount Week, tedy nejrůznější slevy na ubytování v top hotelech v zemi. Jejich přehled najdete tady.
Kde se ubytovat?
Mezi nejlepší hotely ve Tbilisi patří luxusní Rooms Hotel Tbilisi, Shota Rustaveli Boutique Hotel nebo Museum Hotel Orbeliani.
Levnější a přitom velmi stylový (nebo spíš hipsterský) je hotel Fabrika, který je součástí „multifunkčního prostoru“ s kavárnami, barem, coworkingovým prostorem, uměleckou školou, konají se tu koncerty, výstavy atd. I když se tu neubytujete, stavte se alespoň na kafe.
Jeďte teď
Gruzie zažívá turistický boom, každým rokem přibývají turisté z celého světa, jen letos do konce října přijelo do téhle malé země s necelými čtyřmi miliony obyvatel na 7,5 milionu lidí, tedy o 11 procent turistů víc než loni.
Zájem roste i mezi Čechy, letos jich přijelo do Gruzie téměř o polovinu víc než v minulém roce.
Není na co čekat. Vydejte se sem dřív, než se ztratí místní kouzlo.