S takovou spolehlivostí, s jakou se hýbají ručičky švýcarských luxusních hodinek, se Švýcarsko opět ocitlo na špičce žebříčku zemí s nejvyšším počtem měst nejdražších pro život.
Podle každoročního průzkumu Eca International se totiž v první pětici nacházejí hned čtyři – Bern, Curych, Ženeva a Basilej. Švýcarsko letos vytlačilo Hongkong až na šestou pozici – tedy o dvě příčky níž oproti minulému roku.
Dominance Švýcarska ale není žádným překvapením. Dokázat ji můžeme třeba na obyčejném hrnku kávy. Jedno střední cappuccino v ženevské kavárně stojí v průměru 5,29 eura, v New Yorku si jej dáte za 4,03 eura, pro změnu v Hongkongu za něj zaplatíte 4,43 eura a v Londýně „dočista směšných“ 3,24 eura.
Ostatně je s podivem, že se v žebříčku Hongkong propadl pouze o dvě pozice. Dalo by se čekat, že klesne ještě níž kvůli politickým demonstracím, které v minulých měsících zachvátily jeho ulice. Steven Kilfedder z ECA International však uvedl, že zvláštní administrativní oblast Čína byla částečně chráněna, protože je její ekonomika úzce spjata s americkým dolarem, který si „vede dobře“.
Nejdražším městem pro život se stejně jako loni stalo hlavní město Turkmenistánu Ašchabad. Tohle už tak drahé město vystavěné z velké části z bílého mramoru, které má peněženky nadité díky vysoké koncentraci ropy, letos navíc dostihl kolaps cen tekutého zlata, což mělo za následek hyperinflaci a nedostatek potravin.
Na sedmém místě žebříčku se nachází Tokio. „Polepšilo“ si i další japonské město Jokohama, které v roce 2019 bylo na čtrnáctém místě, v letošním roce dosáhlo desátého místa.
Tel Aviv se umístil na osmé příčce a polepšil si v porovnání s minulým rokem o jeden post. Jeruzalém se posunul na deváté místo z loňské třinácté pozice.
Kam se poděly USA? Do top 10 nejdražších měst pro život se možná ani jedno americké město nedostalo, když ale žebříček rozšíříme na top 20, najdeme v něm hned dvě: Manhattan (ECA International nebralo v potaz město New York jako celek) se umístil na šestnácté příčce a havajské Honolulu obsadilo dvacáté místo.
Zbytek míst v první dvacítce je opanován asijskými městy: Ósaka (12.) a Nagoja (13.) které obě leží v Japonsku, Singapur (14.) a Macao (15.). Soul (17.) spolu se Šanghají (19.) uzavírají zástupce asijských měst v první dvacítce. Norské Oslo (18.) a zimbabwské Harare (11.) završují seznam prvních 20 měst.
Disclaimer: Výzkum životních nákladů od ECA International analyzoval ceny zboží a služeb. Od cen potravin přes ceny základních produktů a zboží pro domácnost po obecné výdaje (oblečení, elektrospotřebiče, stravování mimo domov, členství v posilovnách, alkohol, tabák). Výzkum nebral v potaz ceny nájmů, veřejných služeb a školních poplatků.