Máme pro vás přehled květnových novinek na HBO i Netflixu. Čemu věnovat pozornost a jakému seriálu se raději vyhnout? O vaši pozornost budou bojovat adaptace bestselleru, temná kriminálka nebo přepis dějin Hollywoodu. 

Bludné kruhy (na HBO GO od 11. května)

Marka Ruffala má v posledních letech většina lidí zapsaného jako Hulka, superhrdinu s rozdvojenou osobností v komiksových adaptacích. I v šestidílné minisérii Bludné kruhy se Ruffalo „rozdvojí“, novinka však nemůže být vzdálenější omalovánkám od Marvelu. Herec představuje jednovaječná dvojčata, bratry Dominicka a Thomase, kteří se v 90. letech snaží vyrovnat především s Thomasovou psychickou nemocí. 

Už v úvodních minutách Bludných kruhů si Thomas, jenž trpí schizofrenií, uřízne ve veřejné knihovně ruku, aby tak vyjádřil nesouhlas s válkou v Zálivu. Incident musí v nemocnici řešit Dominick, problémy navázané na Thomasův stav tím ale zdaleka nekončí. 

Adaptace i v Česku populární knihy Wallyho Lamba pátrá po tom, jak se vyrovnat s nešťastnou rodinnou anamnézou. Nečekejte ale nic inspirativního, tohle potemnělé drama v režii Dereka Cianfrance (Blue Valentine) je především přehlídkou mizerie, z níž se nelze lehce vymanit. Ruffalo ale může dát klidně druhou ruku do ohně, že si půjde pro všechny myslitelné herecké ceny.

Normal People (na Hulu od 29. dubna)

Irská spisovatelka Sally Rooney se ve svých ani ne 30 letech stala literární senzací díky románům Rozhovory s přáteli a Normal People. Kritici jí dali nálepku hlasu generace mileniálů, kteří ve vděčné mediální zkratce mají tápat ve vztazích ve světě zasaženém ekonomickou krizí, přetlakem možností i ekonomickou nerovností. Kniha Normal People ještě nebyla přeložena do češtiny, platforma Hulu nicméně nabízí dvanáctidílnou adaptaci, na níž se Rooney sama podílela. 

Točí se kolem komplikovaného vztahu dvou mladých lidí, kteří se přitahují a mohli by být spolu, jenže jejich vnitřní boje i vnější okolnosti jim v tom brání. Marianne a Connell jsou spolužáci na jedné irské střední škole. Ona pochází z bohaté rodiny, je sice inteligentní, ale úplně nezapadá do kolektivu. On je naopak oblíbený fotbalista, který toho však moc nenamluví a pochází z chudších poměrů. Přesto spolu dva mladí lidé začnou spát. 

Pokud si říkáte, že to zní jako archetypální romance od Jane Austenové, akorát aktualizovaná pro 21. století, nejste daleko od pravdy. Ze střední školy se seriál po několika epizodách přesune na vysokou, kde se Marianne i Connell schází znovu, i když jejich role v kolektivu jsou najednou obrácené. Seriál vás může iritovat tím, jak často ulpívá na krásně posmutnělých tvářích svých protagonistů, kteří vinou špatné komunikace zažívají vcelku banální vztahová dramata, nakonec je ale jeho empatie vůči „malým“ lidským dějinám odzbrojující.

Špatné vychování (na HBO GO od 25. dubna)

Všichni sice momentálně mluví o původním akčním hitu na Netflixu jménem Vyproštění, mnohem více pozornosti by si ale zasloužil nenápadný snímek ze stáje HBO Films. Hugh Jackman a Allison Janney v něm představují vedoucí pracovníky jedné školy na Long Islandu, která se těší velké oblibě, neboť odtud studenti míří na nejprestižnější americké univerzity. Záhy se však ukáže, že se to neobešlo bez daně. A to konkrétně do kapes zmíněného ředitele a jeho obchodní asistentky, kteří se obohacovali z veřejných peněz.

Špatné vychování podle skutečné události by klidně mohlo být poťouchlou dokusérií ve stylu McMilionů, naštěstí je ale prohnaně nuancovaným dramatem o ceně úspěchu, morální integritě i americkém školství. Úspěšná vzdělávací instituce totiž například pozvedává prestiž lokality a zvedá ceny nemovitostí. Tlak okolí tak dopadá na špatná rozhodnutí dvou hlavních postav, jimž jde po krku aspirující idealistická novinářka, kterou nejde obalamutit výmluvami na vyšší dobro. Mimochodem, Hugh Jackman tu má dost možná životní roli. 

The Great (na Hulu od 15. května)

Před pár měsíci měla premiéru minisérie, v níž císařovnu Kateřinou Velikou ztvárnila Helen Mirren. Ta ji ukázala už jako nejmocnější panovnici v dějinách, která vládla téměř celou polovinu 18. století. Televizní tvůrci v ní teď pravděpodobně našli žádaný prototyp silné hrdinky, proto přichází další dramatizace jejího příběhu. Ale je z poněkud jiného těsta. 

V desetidílném The Great je Kateřina v podání Elle Fanning nezkušená německá princezna, která se přijíždí provdat za císaře Petra na ruský dvůr. Idealistická dívka ale zjišťuje, že její nový manžel je zhýralý buran, který střílí po poddaných pro zábavu, komnatami se mu prochází živý medvěd, souloží s polovinou dvorních dam a po Kateřině hlavně chce, aby mu porodila mužského dědice. 

Za novinkou stojí scenárista Tony McNamara, jenž byl nominován na Oscara za černou komedii Favoritka. Její vášeň pro palácové intriky a zdegenerovanou šlechtu se zvířecími pudy je cítit i tady, hlavní hrdinka ale tentokrát není tak zajímavá jako ženské trio z filmu nominovaného na 11 Oscarů. 

Trying (na Apple TV+ od 1. května)

Nikki a Jason se už dlouho pokoušejí o dítě, jenže jim to nejde. V první epizodě si to dokonce rozdávají v autobuse, protože Nikki zrovna ovuluje. Když se dozvědí, že se jim dítě pravděpodobně klasickou cestou počít nepodaří, rozhodnou se potomka adoptovat. 

Nový osmidílný komediální seriál jejich snahu sleduje. A je to většinou vtipná a dojemná podívaná, v níž se řeší, v čem spočívá naplněný život i proč některé vztahy nevycházejí. A nemusíte se bát, strašidelná umělá „reborn“ panenka z jiného Apple seriálu o rodičovství jménem Servant odnikud nevyskočí.

Hollywood (na Netflixu od 1. května)

Co by se stalo, kdyby byl poválečný Hollywood více inkluzivní a otevřený alternativnějším námětům i tvůrcům? Taková je premisa očekávané minisérie od Ryana Murphyho (Plastická chirurgie s.r.o. či American Horror Story), v níž se několik mladých filmařů z řad menšin snaží prosadit ve zkostnatělém studiovém systému s filmem s afroamerickou herečkou v hlavní roli. Fiktivní příběh se opírá i o skutečné události a herce, jako byl třeba Rock Hudson, s jejich osudy si ale pohrává tak, aby jim zajistil „šťastný konec“.

Na papíře to možná vypadalo dobře, výsledek je ale bohužel tristní. Vysněný Hollywood si Murphy představuje tak, že z něj vykostil jakékoli drama. Všechny postavy jsou po krátké době spojenci a většinu problémů včetně systémového rasismu obvykle vyřeší během desetivteřinového dialogu. Poslední epizody jsou už daleko za hranou parodie, kdy si všichni vyznávají lásku po pěti minutách, neustále o něčem plamenně poučují a ze všeho musí vyvodit pozitivní poselství. Ne, tohle se Netflixu moc nepovedlo, navíc je to urážlivé ke skutečnému boji za práva. 

Defending Jacob (na Apple TV+ od 24. dubna)

I Apple chce mít svoji chladnou, depresivní a temnou kriminálku! Chris Evans v ní hraje zástupce prokurátora, který začne vyšetřovat vraždu teenagera v místním parku. Po chvíli se ale ukáže, že hlavním podezřelým je jeho vlastní syn. Opravdu může být tichý kluk, který rád hraje videohry, chladnokrevným vrahem? A proč si nedávno koupil nůž? 

Defending Jacob se nezabývá jen titulní obhajobou, ale i destruktivním vlivem, který má kauza na rodinu, od níž se začínají odvracet přátelé a naopak na ni útočí média. Výsledek je však hlavně žánrový kalkul – elegantní, funkční, ale zvláštně neživotný. Diváka nikdy nechce vyvést z míry, a tak ho znejistí maximálně množstvím záběrů na výrobky od Applu.