Nejdůležitější je zůstat pozitivní! Věřte tomu, že se všechno jednou povede, a ono to vyjde! Tyhle věty určitě znáte a znějí hezky. Až na to, že jedna z nejoblíbenějších pouček, jak si jít za svým cílem, nejspíš nefunguje.
Tvrdí to skupina výzkumníků z London School of Economics a Univerzity v Bathu, kteří společně 18 let sledovali finanční očekávání a realitu 1600 lidí a došli k tomu, že ti, kteří se na svět dívají příliš optimisticky, nekončí bohatší a úspěšnější, ale smutnější a chudší.
Jak to? Stejně jako přílišní pesimisté totiž nedělají správná rozhodnutí, respektive taková, která by vycházela ze správného posouzení svých možností. Namísto toho se rozhodují neobjektivně s vidinou budoucích (ne)úspěchů.
Oba přístupy vedou podle vědců k podobným koncům – příliš optimističtí lidé kvůli svému přesvědčení většinou zažívají velmi silné nápory zklamání, když jim jejich plány nevyjdou, silní pesimisté se zase uzavírají do spirály strachu z dalších možných problémů.
Nejlépe co do pocitu vlastního zadostiučinění, kvalitního a harmonického života a štěstí se podle vědců z LSE a Univerzity v Bathu daří těm, kteří zvládnou zachovat chladnou hlavu a zůstat realisty. To znamená věcně zhodnotit, co je a co už není v jejich silách, a klást si rozumné cíle.
„Plány založené na slepé víře vedou ke špatným rozhodnutím a jsou předurčeny k tomu, přinést horší výsledky než ty vycházející z racionálních a realistických předpokladů. To snižuje pocit vnitřní pohody jak u optimistů, tak u pesimistů,“ vysvětluje jeden z autorů studie Chris Dawson z Univerzity z Bathu, který věří, že výzkum může pro spoustu lidí znamenat úlevu. Nerealisticky prý uvažujeme především v oblasti zaměstnání, úspor a vůbec čehokoli, co v sobě obsahuje prvek nějakého rizika.
Bohužel z výzkumu také vyplynulo, že až 80 procent populace jsou právě silní optimisté, kteří neustále přeceňují pravděpodobnost, že všechno dobře dopadne. O co vyšší jsou ale naše očekávání, o to horší je následný emocionální rozklad.
Tak se raději naučte, že být obyčejný je vlastně dost fajn.