Multidisciplinární umělkyně a designérka Eliška Monsport tvořící pod brandem Elis Monsport žije nejen sklem a jemnými rytinami, ale také horami, lišejníky nebo mechy. Právě v přírodě nachází pro svou tvorbu inspiraci. Do jaké české návrhářky naposledy investovala? A proč nemůže žít bez telefonu?

Můj osobní styl v oblékání

Často mě potkáte v takové napůl pracovně-elegantní černo-černé verzi, která je doplněná něčím barevným nebo střihově zajímavým. Ráda totiž kombinuju designerské kousky od mých oblíbených návrhářů s něčím jednoduchým, obyčejným.

Místo, kam nejraději cestuji

Jsem dobrodruh, takže kamkoli. Nejlépe mi je tam, kde jsou skály, náročný vysokohorský terén a místa, kde si musím vystačit jen s tím, co se mi vejde do ultralight batohu.

Hudební album, po kterém vždy ráda sáhnu

Mám to rozdělené podle nálad. Které album je na jakou, nechám na představivosti každého. Zmíním Warm Chris od Aldous Harding, Nacht od Martina Kohlstedta, Dying Surfer Meets His Maker od All Them Witches nebo Remind Me Tomorrow od Sharon Van Etten.

Oblíbený suvenýr, který jsem si přivezla z cest

Pokaždé je to nějaký kousek kamene, usušená květina, drobnost. Moje nejoblíbenější je ale sbírka lišejníků a mechů, které jsem si nasbírala při pobytu v Kanadě.

Designérčina sbírka lišejníků | foto Archiv Elišky Monsportové

Předmět, bez kterého nemůžu být

Když nad tím tak přemýšlím, zdá se, že by vyhrál telefon. Ne však proto, že bych byla závislá na sociálních sítích, naopak ho často mám v režimu letadlo. Bez mobilu nemůžu být spíš kvůli foťáku, díky kterému můžu snadno zachytit, co mě zrovna zaujme.

Nejlepší kniha a podcast

Asi nedokážu vybrat jedinou knihu, ale teď čtu Future ON! od Boba Kartouse a přijde mi to jako zajímavé čtení. Když chci utéct do nějakého snového světa, vracím se k sérii knih Les mytág od Roberta Holdstocka. A podcast? Ráda poslouchám populárně naučný Huberman Lab.

V mé lednici vždy najdete

Vajíčka, máslo, otevřenou domácí marmeládu, vychlazené prosecco nebo víno.

Poslední věc, kterou jsem si koupila na sebe

Na míru dělanou vyšívanou vestu od Terezy Rosalie Kladošové z její kolekce Soft Armor.

Předměty, se kterými se nikdy nerozloučím

S mou sbírkou všemožných dopisů, fotek, suvenýrů, obrázků, které mi připomínají moje cesty, zážitky a milované lidi.

Film nebo kulturní akce, které mě v poslední době obohatily a donutily se zamyslet.

Zaujal mě film Bastard pro svou surovost, příběh a vizuální zpracování. Kulturní akcí, na kterou moc ráda vzpomínám, je jednodenní hudební festival, který pořádá skupina nezávislých promotérů Jednota.

Na jejich festivaly jezdím už pár let a je úžasné, jak dokážou s úctou proměnit zapomenutá místa v příjemný, obohacující kulturní prostor, kde rádi zahrají zahraniční interpreti, kteří by do Česka normálně ani nepřijeli.