Škoda, základ života? V případě českých motoristů bezpochyby. A to již velmi dlouho: za 125 let od doby, kdy mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement založili podnik na výrobu jízdních kol, vyprodukovala mladoboleslavská automobilka spoustu pamětihodných modelů.

Ale který je nejkrásnější? Který nejrevolučnější? A na který by bylo lépe zapomenout?

Nabízíme naše „nej“ dlouhého příběhu s logem okřídleného šípu.

Nejkrásnější

Škoda Felicia (vyráběna 1957 až 1964)

Foto archiv Škody Auto

Charlotte Sheffield, nejkrásnější žena Spojených států roku 1957, se na pražských Hradčanech vyfotila s felicií. Potkaly se dvě miss – ta živá a ta na kolech. Kráska z Utahu ještě víc podtrhla nenápadný půvab buržoazie, který vzdor době a režimu z lehce dekadentního auta čišel.

Počínaje rokem 1961 jej navíc zvýraznily ploutvičky na zadních blatnících, socialistická verze ohromných křídel tehdejších amerických „korábů“. Při vší úctě k současné produkci či dalším povedeným kouskům z historie, vítězné fanfáry se už přes 60 let linou z Hradu.

„Okřídlený“ model ze 60. let | Foto Jiří Erben

Nejnudnější

Škoda 105 (vyráběna 1976 až 1986)

Foto Richard Ptak

Za volantem se spát rozhodně nesmí, v případě typu 105 ale hrozilo, že při pohledu na něj usnou i chodci, které míjel. Nudou. Stopětka (a později výkonnější stodvacítka) byla stejně vzrušující jako architektura tehdy hojně stavěných panelákových sídlišť. Těžko litovat, že auto odjelo na vrakoviště dějin o sto šest. Pardon, o sto pět!

Nejrevolučnější

Škoda Favorit (vyráběna 1988 až 1995)

Foto Sludge G

Z hlediska techniky nebo designu se dá mluvit o jiných typech, přesto je favorit vítězem této kategorie právem. Právě s ním přejeli Češi bez nehody z jednoho režimu do druhého, z totality do svobody. Symbolické je i to, že v posledních měsících před listopadem 1989 se na favorita stály fronty na pořadník.

„Frontoví bojovníci“, vycvičení ze socialistického čekání na cokoli, trávili před mototechnami klidně i několik nocí. Výmluvný vtip z té doby: „Proč má favorit číselné označení 136? Na jedno auto museli tři lidé šetřit šest let.“

Ač se to ale dnes nezná, favorit byl na konci 80. let minulého století revoluční i vizáží. Jeho podobu nemalovali konstruktéři Škodovky – byla svěřena dílně italského designéra Bertoneho.

Nejunikátnější

Škoda 110 Super Sport (vyrobena 1971)

info Foto Škoda Auto
Filmová verze Škody 110 Super Sport | Repro Škoda Auto

V Herzově filmu Upír z Feratu vysával vůz (který prošel pro účely snímku faceliftem od Theodora Pištěka) z půvabné pilotky Mimi krev, na kterou jezdil místo benzinu. Ve skutečnosti pil krev zájemcům o auto fakt, že není šance, aby ho vlastnili.

Původní prototyp | Foto Škoda Auto

Výroba převratného vozu s aerodynamickou karoserií a nahoru vyklápěnými dveřmi skončila u prototypu. Ten byl představen na autosalonu v Bruselu a tečka: vzdor volání veřejnosti se nikdy nedostal do sériové výroby.

Nejdražší

Fabia R5 Evo (vyráběna 2019 až dosud)

Foto Škoda Motorsport

Žádná masážní sedačka, žádná navigace, žádná klimatizace… Chybí dokonce i rádio. Navíc se tohle auto do běžného provozu vlastně ani nehodí. Přesto je z produkce mladoboleslavské fabriky nejdražší.

Fabia R5 Evo je rallye speciál a vloni slavila velké úspěchy v soutěžích po celém světě. Proto je o vůz zájem, byť cenou začíná na 4,9 milionech korun a většinou se s příplatky vyšplhá až na 5,7 milionu.

Nejohyzdnější

Škoda VOS (vyráběna 1948 až 1953)

Foto archiv Škody Auto

Václav Klement, zakladatel automobilky Laurin & Klement, už byl po smrti, když do Škody VOS poprvé usedl jiný, podstatně děsivější Klement – Gottwald. A s ním jeho manželka Marta. Tradovalo se, že právě kvůli jejím korpulentním tvarům se model zvětšoval.

Už označení vozu je vypovídající: VOS znamená Vládní Osobní Speciál. Vyroben byl pod dozorem ministerstva vnitra a vozy pro komunistické mocipány byly opancéřované.

Monstrózní „papalášmobil“ vozil mimo jiné čínského vládce Mao Ce-tunga a kromě Marty Gottwaldové si údajně na pohodlí stěžoval i druhý muž po Gottwaldovi, Rudolf Slánský. Ten měl záhy jiné starosti: po vykonstruovaném procesu byl z vůle bývalých spolustraníků popraven.

Pro současné Česko už naštěstí neplatí „se Sovětským svazem na věčné časy“. Ale se Škodovkou? To je nám mnohem sympatičtější.