Herci Matthew McConaughey a Woody Harrelson se znovu setkávají v seriálové produkci a dávají tím za pravdu rčení ze svého proslulého Temného případu, že „čas je plochá kružnice“. Tentokrát ovšem v daleko více významech: jejich nová spolupráce souvisí s tím, že by vlastně mohli být příbuzní.
Komediální seriál, který připravují pro streamovací službu Apple TV+, nese název Brother From Another Mother – tak se v Americe označují kamarádi, kteří toho mají společného tolik, že si připadají skoro jako bratři. A oba herci v něm představují přehnané verze sebe samotných.
McConaughey, který má i ve skutečném životě farmu v Texasu, tu na své texaské farmě přivítá Harrelsona, který bude trošku z jiného těsta. Kulturní střet přitom v tomto dobrodružství nebudou prožívat sami, ale se svými dosti početnými rodinami.
Název i hlubší vhled do projektu, který doposud zůstával spíše záhadou, nabídl McConaughey v podcastu herečky a moderátorky Kelly Ripa. „I když jsme s Woodym kamarádi, máme rozdílné přístupy k tomu, jak vychováváme naše děti a díváme se na věci různě,“ vylíčil a dodal, že seriál bude v podstatě o „love story“ ústřední dvojice a způsobu, jakým k sobě rodiny obou mužů nacházejí cestu.
Herci, jejichž kariéry v roce 2014 výrazně oživila první série detektivky Temný případ, spolu přitom mají ve společných projektech bohatší minulost. Už v roce 1998 se objevili ve fiktivním dokumentu Vítejte v Hollywoodu, o rok později zpodobnili ústřední role v komedii EDtv a následně pak spolu hráli v roce 2008 ve vskutku nenáročné komedii Surfařská svoboda.
Temný případ zasadil do téhle vesměs komediální spolupráce ránu zrezivělou sekerou a především zdůraznil McConaugheyho posun z kategorie rozesmátých hezounů do nejvyšší ligy charakterních herců, kam ho katapultovala oscarová role ve filmu Dallas Buyers Club. I v souvislosti s chystaným návratem ke komediálnímu seriálu je přitom vtipné, že máloco je hercově skutečné nátuře vzdálenější než právě role detektiva Rusta Cohlea.
Zatímco v Temném případu je beznadějný nihilista, citující antinatalistickou filozofii Thomase Ligottiho (v zásadě říká, že přivést na svět potomka je zločinné, protože jeho existence vede už z principu k jeho smrti), McConaughey je bytostně optimistický konzervativní katolík se třemi potomky, který měl podle rozhovoru s Jordanem Petersonem ke své autobiografické knize Životem na zelenou z Cohleových brutálně depresivních proslovů obrovskou legraci.
Komediální pnutí mezi ním a Woodym Harrelsonem v chystaném seriálu Brother From Another Mother by proto mohlo částečně vycházet i z toho, že Harrelson se pohybuje na podstatně jiné části spirituálního spektra. Ačkoliv studoval teologii na jihokarolínské Presbyterian College, došel podle svých slov k závěru, že Bible je nástrojem k ovládání lidí a coby propagátor legalizace marihuany se místo toho raději vrhl do víru „hédonismu a prostopášnosti“.
Dodejme ale, že toto prohlášení učinil se smíchem ve večerní talkshow Jimmyho Kimmela.
Woody s Matthewem se možná na mnohé věci dívají jinak (a jakou lepší mezilidskou dynamiku by si mohl člověk v jejich komediálním projektu přát?), pojí je přátelství tak silné, že si – jak zmínil McConaughey v aktuálním podcastu – připadají jako vzdálení, avšak vnitřně nesmírně blízcí bratři.
„Hranice mezi tím, kde já začínám a on končí, byla vždycky šíleně rozostřená, a to je právě součást naší bratrské romantiky,“ zmiňuje McConaughey v podcastu a dodává, že Harrelsonovy děti mu říkají „strejda Matthew“ a jeho děti zase Harrelsonovi „strejda Woody“.
Pikantní je pak teorie, že na jejich bratrském poutu by mohlo doopravdy něco být: herci postupem času přišli na to, že McConaugheyho matka se v minulosti nějakým způsobem „znala“ s Harrelsonovým otcem. A pokud McConaughey s Harrelsonem skutečně podstoupí test DNA a v posledním díle seriálu přijdou na to, že jsou opravdoví bratři, bude to lepší finále než v Temném případu.