Československo platilo za první republiky k největším zpracovatelům kakaových bobů na světě. Malé řemeslné čokoládovny na tuto tradici hezky navazují a každá do výsledného produktu přisypává něco překvapivého. Posuďte sami v naší tour po těch nejlepších.
Ajala
Když Silvie a Filip Teplí poprvé ochutnali pravou čokoládu z Guatemaly, nemohli na její chuť zapomenout. A protože v Česku žádnou podobnou čokoládu nesehnali, začali ji před deseti lety sami vyrábět. Poctivě, kvalitně a z výběrových kakaových bobů.
Už v roce 2021 chystali na 800 kusů denně a poptávka ani s dalšími roky neklesá. Dnes patří k must have brandům a neustále vymýšlí nové a neotřelé příchutě schované do hravých designových obalů. Taková horká novinka Cukrátková s organickými Sonnentor ovocnými želé bonbonky vás okamžitě dovede ke vzpomínkám na dětství.
Ajala v mayštině znamená probuzení. Proto pokud chcete touto čokoládou probudit svoji zvědavost, jste na správném místě. V nabídce jsou také oříškové krémy nazvané Mazaná Ajala. Příchuť banánový chlebíček se bude líbit nejenom vašim lívancům. A pokud chcete něco skutečně speciálního, nechte si vytvořit osobní čokoládu na míru.
Masná 34, Brno-jih
Aztec Man
Máte cestu do Ostravy? Skoro povinnou zastávkou by měla být čokoládovna Aztec Man. Najdete ji snadno. Držte se centra a výchozího bodu, kterým je Galerie výtvarných umění, odtud už je to jenom pár krůčků. Čokoládovnu vytvořil na jaře roku 2017 Martin Polášek.
Jeho hlavním cílem bylo Ostravu naučit konzumovat kvalitní čokoládu a rozšířit povědomí o jejích pozitivních účincích. Název čokoládovna dostala po sošce aztéckého muže držící kakaový lusk, která byla nalezena v mexickém Amatlánu. Tu viděl Polášek v Brooklyn muzeu a okamžitě jej inspirovala k čokoládové akci.
Trpělivý výběr veškerých ingrediencí, aby zajistili, že každý produkt bude v top stavu a bude přinášet radost, je úplnou samozřejmostí. Doménou jsou především jednoodrůdové tmavé čokolády doplněné o trošku třtinového cukru. V nabídce najdete ale také mléčné varianty, čoko lízátka, pralinky nebo pomazánky.
Při vstupu do prodejny vás ovšem kromě čokolád hezky vyskládaných do komínků zaujme také velká tabule s nakreslenou mapou světa a textem informujícím o tom, jakou hodnotu měly boby coby aztécké platidlo. Za sto bobů jste mohli koupit krocana, za jeden zase rajče.
Jurečkova 490/3, Moravská Ostrava a Přívoz
Čokoládovna Lana
Samotný okraj židovské čtvrti v Třebíči zdobí od roku 2015 útulná čokoládovna Lana. Tu založil Tomáš Lampíř, když se vracel z Prahy zpátky na Třebíčsko a přemýšlel co dál. Zpočátku to byl risk, ten ale naprosto bezvadně vyšel.
Místní na čokolády nedají dopustit a není divu. Ručně vyráběné pralinky jsou samozřejmostí, já ovšem doporučuji se nezaleknout překvapivých příchutí, jako je vincentka, baobab nebo konopí, a opravdu otestovat. Věřím, že nezůstanete u jednoho kousku. Minout byste neměli ani čokolikér.
Žerotínovo nám. 21, Třebíč
Herufek
Jitka a Michal Herůfkovi čokoládou žijí. Jitka lásku k této tmavé delikatese pociťovala už na Vysoké škole ekonomické. Zlomová byla jejich svatební cesta na Havaj. Stačily čtyři týdny a ochutnávka dostupných pralinek a sušenek k tomu, aby prudce změnila kurz své kariéry.
Pohodlnou židli v bance vyměnila za žulovou desku a učila se temperovat čokoládu. Na okraji jihomoravské Čejče, již objímají vinohrady. Počáteční pokusy byly krušné, nevzdala se a s manželem si nakonec opravdu otevřeli čokoládovnu.
První čokolády (dodnes) vyráběné z kakaových bobů z Belize představili v roce 2013 na dni otevřených sklepů ve Velkých Bílovicích. O čtyři roky později Herufek získal bronzovou medaili v rámci prestižní Academy of Chocolate v Londýně. Všechny suroviny použité na výrobu jsou v bio kvalitě a vypěstované s respektem k lidem i planetě.
Mimo netradiční příchutě, jimž jednoznačně vévodí například chleba, stojí za pozornost také milé obaly s nakreslenými ilustracemi. Jako bonus dostanete také lehce zákulisní informace o tom, odkud boby pocházejí, rok sklizně, způsob zpracování nebo chuťový profil. V kamenné prodejně mají otevřeno pouze v pátek a sobotu.
Čejč 457
Chocolate Hill
Jmenuje se Antonín Bač, ale slyší hlavně na Tonyho. Ten začal čokoládové podnikání tím, že odletěl přímo ke zdroji. Do karibské Grenady, kde se kakaové boby pěstují ve velkém. Několik měsíců zde pracoval na plantážích a vyzkoušel si celý proces. Po přesunu zpátky do Brna začal rýsovat první obrysy svého velkého snu, tedy čokoládové manufaktury.
Díky své zručnosti si dokázal skoro všechno vyrobit nebo předělat sám. Svůj podnik proto zná dokonale do posledního šroubku, stejně jako čokolády. Za ochutnání stojí čokoláda s levandulí nebo banánem a makadamy. Perfektní jsou také čokolády na váhu, to v případě, že by vám čistě náhodou byla jedna tabulka málo. A nejspíše opravdu bude.
Úvoz 430/63, Brno
Jordi’s Chocolate
Na začátku měli kapitál čtrnáct tisíc korun. V roce 2010 otevřeli v Hradci Králové specializovaný kamenný shop zaměřený na Bean to Bar čokolády. O dva roky později založili také výrobnu.
Dva kamarádi Jiří Stejskal a Lukáš Koudelka se do toho pořádně obuli, a i když zpočátku vyráběli „jenom“ čtyřicet tabulek denně, dnes jejich podnik dokáže vytvořit sto tisíc čokolád a 150 tisíc dalších doplňkových produktů ročně.
Do party se posléze ještě přidal Janek Jaros, jehož úkolem je zajistit hladkou expanzi mimo Českou a Slovenskou republiku. Také jako první získali v Londýně medaili v rámci soutěže Academy of Chocolate.
Důležité jsou pro ně primárně čisté chutě a při výběru ingrediencí nikdy neslevují ze svých nároků. Skvělá je dýňová se skořicí nebo čokoláda s lékořicí.
Špitálská 149, Hradec Králové
Līlā
Cesta k čokoládě občas vede přes… kávu. Přesně tak to bylo u čokoládovny Līlā. Malý rodinný podnik vznikal postupně. První čokolády (samozřejmě s kávovou příchutí) odlévali na Valentýna roku 2016 v Anglii. Vyrobené kousky byly zpočátku pouze pro úzkou skupinku čokoholiků.
V říjnu stejného roku se Līlā definitivně z Britských ostrovů přemístila do Staré Paky v Podkrkonoší. To, co vzniklo z touhy ochutnat vlastnoručně vyrobenou čokoládu, je dnes úspěšný podnik, kam se budete chtít vracet. Třeba i z druhé strany republiky. Osobním favoritem je bílá čokoláda s meruňkou a včelím pylem nebo tabulka zakončená pořádnou kapkou medoviny.
Revoluční 14, Stará Paka
Steiner & Kovarik
Silvie Steiner a Petr Kovařík spolu podnikají už od roku 2011. Špičková kvalita a výjimečná chuť se rozkřikla i v dalekém Ománu. Jejich čokoládové sladkosti si oblíbil i sultán Kábus a po jeho smrti také jeho nástupce Hajsám bin Tárik Saíd. Tato česká značka je tak jediná, která exkluzivně dodává na sultánský dvůr.
Expandují ale také do Španělska, Japonska a řady dalších zemí. S čokoládou si neustále hrají a obohacují ji o nové přísady. Časté je propojení se superpotravinami, jako je moringa, borůvka nebo hlíva ústřičná. Dokonale delikátní je veganská čokoláda s rýží nebo bílá s již zmíněnou hlívou ústřičnou.
Nerudova 46, Praha 1 (po Praze je řada dalších poboček)
Čokoládovna Janek
V téhle čokoládovně přílišné okecávání nemusejí. Radši všechno vysvětlí stručně a kusem čokolády. Ta jejich mluví sama za sebe. Hlavou všeho je Vlastimil Urbanec. Tomu stačily pouhé tři týdny v nizozemské čokoládovně k tomu, aby zatoužil trošku okořenit českou scénu a otevřít si něco svého.
Sám o sobě říká, že strávil minimálně tisíce hodin zanořený do čokolády. Svůj podnik v Uherském Brodu založil v roce 2015. A nebojí se experimentů. Kromě usedlejších druhů objevíte i passion řadu a v ní například Ruby čokoládu s pomerančem, jahodou, pistácií a květem růže.
Ochutnejte také pralinky. V tomto ohledu si dovolím zmínit jablečný karamel, pistáciový nugát nebo irskou kávu.
Vazová 2451, Uherský Brod
Míšina čokoláda
Michaela Dohnálková má pro čokoládu velkou slabost od dětství. Ani v dospělosti ji čokoládové touhy neopustily, tak vytváří vlastní. S jednou tabulkou se klidně mazlí i celý týden, zákazníkovi proto nabídne hotový skvost. Její pečlivou práci oceňují i v zahraničí.
V roce 2017 získala za čokoládu z bobů z Tanzanie stříbrnou medaili, již uděluje Academy of Chocolate Awards. Od té doby jsou její čokolády ověnčené dalšími třemi medailemi, tentokrát zlatými.
Do sbírky přibyly také tři hvězdy od Great Taste Awards. Z pestré nabídky je těžké vybrat jediného favorita. Okouzlující je mléčná Madagaskar čokoláda s českými borůvkami nebo decentní čokoláda s kozím mlékem.
K Sádkám 158, Praha-Lahovice
MoonChocolate
Léto roku 2018 bylo pro Zuzanu Mikovskou a Michala Kijonka přelomové. Původní profesí personalistka a bankovní úředník se po hlavě vrhli do vlastní čokoládové výroby v Hrabyni u Opavy. Oba přitom polotovary nebo nekvalitní urychlovače odmítají, proto očekávejte jenom prvotřídní suroviny a hvězdnou kvalitu.
Čokolády se drží vesmírné tematiky, takže si klidně můžete dopřát Venuši, Červeného trpaslíka s malinami, Horizont událostí, Úlomky komety doplněné o kandovaný pomeranč nebo jejich vlastní masterpiece Měsíční kameny. Jedno křupnutí a cestu po mléčné dráze máte zaručenou.
Kosmická linka přitom není náhodná, jedná se o velký koníček Michala Kijonka. Dokonce při hledání nových nápadů se oba chodí inspirovat do planetária. Kamennou prodejnu zatím nemají, ale e-shop je nadupaný k prasknutí.
Čokoládovna Troubelice
Haná je právem spojována především s dobře uleželými tvarůžky. Ty byly skoro až samozřejmou součástí každého kuchyňského itineráře. Je zde ovšem další svébytný produkt, na který Olomoučané mohou být hrdí. Za vším stojí rodina Bačíkových a jejich malá čokoládovna v Troubelicích.
Ta začala svůj příběh psát v areálu bývalého statku od roku 2010. S prvními myšlenkami založit vlastní čoko byznys ale rodina koketovala už v roce 2002. Nápad přinesl František Bačík st., který před mnoha lety díky práci cestoval různě po světě, až zakotvil v Ekvádoru, kde žije už téměř čtyřicet let. Postupně se tady spřátelil s místními pěstiteli kakaa.
Původní myšlenku rozvinul Františkův syn. Rodina se tak pustila do sladkého podnikání. Z pokus-omyl začátků se vypracovali ve značku nabízející mimořádné produkty. K výrobě používají pouze ekvádorské boby (ty si sami vybírají na plantážích), kakaové máslo a panelu, neboli ztuhlou šťávu z cukrové třtiny.
Jejich první tabulku lidé mohli poprvé ochutnat v roce 2013. V prodejně nebo na e-shopu si kromě rozmanitých čokolád můžete pořídit i kompletní ingredience a zkusit si čokoládu vyrobit doma.
Troubelice 10