To, co dříve bývala pasáž barokního paláce, později galanterie rodičů Franze Kafky, je dnes módní concept store a kreativní hub. Za multifunkčním prostorem Sláva! stojí módní návrhářka Tereza Váchová a studentka komunikačních studií Jarmila Kytlicová.
Obě pochází z Českých Budějovic, původně ale Tereza Váchová chtěla představovat české módní návrháře v Berlíně. Pak přišla nečekaná možnost ujmout se vybydleného prostoru v Hrzánské pasáži, jen pár kroků od Staroměstského náměstí.
Sláva! funguje od prosince, rekonstruoval ji ateliér A8000 v čele s Petrem Jakšíkem. Ten musel pracovat s velmi omezeným rozpočtem a dokázal počáteční nevýhodu využít velmi kreativně. Použily se například zero waste materiály, které se našly přímo v prostoru nebo je dodaly firmy jako Dřevocentrum či Dům barev.
Projekt také podpořili studenti produktového designu a výsledkem je prostor syrový i stylový, připomínající obdobná místa v Berlíně. V interiéru vás zaujmou růžové stolky a další kusy nábytku v pastelových barvách či svítidla od designéra Matěje Coufala.
Proč se vlastně concept store i coworková šicí dílna či místo, kde můžete pořádat eventy, jmenuje tak, jak se jmenuje? „Galanterii rodičů Franze Kafky od nich odkoupil a v podnikání navázal hudebník a mecenáš Stadler. Byla jsem přesvědčena o tom, že se jmenoval Stanislav, což se dá zkrátit na Slávek, Sláva. Teprve po pár týdnech jsem zjistila, že to byl ve skutečnosti František. Tou dobou už ale nebylo cesty zpět, Slávě už jméno zůstalo a my máme vtipnou historku,“ vzpomínají Váchová s Kytlicovou.
Sláva! tedy funguje půl roku a prvotní motivací bylo dát místním návrhářům podmínky k rozvoji. „Na začátku projektu bylo velké rozčarování z toho, v jakém stavu je česká módní scéna. Dívaly jsme se za hranice České republiky a přemýšlely, čím to je, že v jiných zemích Evropy je módní tvorba mnohem víc součástí veřejného života a prostoru,“ tvrdí zakladatelky.
Další překážkou je podle ní zažitá představa, že autorská móda je výstřelek pro elity. Koncept, kdy prostor funguje nejen jako obchod, ale také jako dílna či místo na akce, přitahuje místní i turisty. Ti se najednou z rušného centra ocitnou v kontrastujícím prostoru.
Postupně se také rozšiřuje komunita návrhářů, kteří zde působí. „Nevnímají se jako konkurence, ale sdílí si své know-how i zákaznickou síť,“ je přesvědčena Tereza Váchová.
Velkou výhodou je také rozlehlá dílna, která je otevřená všem zájemcům o šití. „Krejčovský ateliér je určený komukoli, kdo umí zacházet se šicími stroji a potřebuje místo pro svou tvorbu. Podporujeme začínající designéry a absolventy, kteří nemají ateliér a nákladné vybavení,“ objasňuje Tereza Váchová.
Designéři zde také mají jedinečnou možnost prezentovat své zboží za přátelských podmínek. Fungují zde takzvané fixní členské poplatky, které zahrnují i další služby. „Domlouváme zde například zakázky na další požadované velikosti nabízených modelů a jejich alternace. Návrháři pak mohou vystavovat prodejní vzorky v jedné velikosti,“ poukazuje Tereza Váchová s Jarmilou Kytlicovou.
Máte zájem zde také vystavovat či uspořádat pop-up? Designéři módy i šperků se sem stále hledají, nutností je ale projít kurátorským výběrem. Anebo sem přijďte jen na kávu, o espresso bar se postarala oblíbená vinohradská kavárna Coffee Room.