Příběh pokračuje. Zámek z 18. století na jihu Slovenska, který býval majetkem její rodiny, zachránila před úplným zchátráním hraběnka Ilona von Krockow a v roce 2008 tu otevřela pětihvězdičkový hotel. Teď ale do Château Belá přichází nová generace rodiny von Krockow, která přidává k tradicím moderní služby i progresivní přístup k byznysu.
Jen pár kilometrů od maďarské hranice, v malé vesničce Belá nad řekou Dunaj a v srdci vinařské oblasti jižního Slovenska, se rozkládá barokní zámek dokončený v roce 1780. Dnes je z něj velmi příjemný hotel Château Belá, kde je i přes všechnu noblesu a luxus cítit autentická rodinná atmosféra.
Což je na místě, kde pobýval i přítel rodiny von Krockow, princ Harry, a konají se tu setkání vrcholných evropských politiků i španělské královské rodiny, opravdu nečekané a osvěžující.
Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je určitě i dojemný příběh tohoto místa. Ilona von Krockow totiž byla pravnučkou Adolfa von Ullmanna, šlechtice, který zámek koupil v roce 1910.
Po něm ho zdědil jeho syn George a staral se o něj až do roku 1945, kdy byl nucen s rodinou emigrovat do Švýcarska a zámek převzala vláda socialistického Československa.
Fungoval potom jako věznice pro politické vězně i jako továrna na chemickou výrobu. Během dob komunismu zcela zchátral, původní prvky byly zničeny, nábytek spálený. V takovém stavu ho v roce 2000 koupila hraběnka von Krockow a velmi citlivě zrekonstruovala a vrátila mu jeho původní podobu.
Samozřejmě v modernějším pojetí, s interiérem pomáhal sběratel a designér Axel Vervoordt a využil v něm kousky pocházející ze soukromé sbírky hraběnky i získané v aukcích po celé Evropě.
Nová generace přichází
Zdálo se to jako happy end, jenže v roce 2018 hraběnka náhle zemřela. Rodinu to hluboce zasáhlo a i kvůli její památce se děti rozhodly, že budou v jejím oblíbeném hotelu pokračovat.
Na starost si ho vzal zástupce nejmladší generace rodiny von Krockow, gróf Albrecht, který se kvůli château přestěhoval z Berlína do Vídně a částečně také opustil obor IT, v němž do té doby pracoval. Na dálku ho podporují ještě jeho dvě sestry žijící v zahraničí.
V loňském roce přišel také nový generální ředitel Ján Kolkus a začaly se dít velké věci. V suterénu vzniklo zámecké spa, které skvěle doplňuje venkovní bazén, a nabízí vše od poctivé thajské masáže přes finskou saunu až po koupele ve slovenském víně. Novotou ještě voní také posilovna.
Albrecht von Krockow
Albrecht von Krockow
Ján Kolkus je navíc prvním ředitelem, který pochází ze Slovenska. Jeho předchůdci většinou byli ze Švýcarska či Německa. Kolkus proto chce v hotelových službách více vyjít vstříc místním lidem, tedy Slovákům, ale také Čechům, kteří ostatně tvoří většinu klientely.
Jezdí sem nicméně i hosté z dalších koutů Evropy, celkem výrazně například ze Skandinávie. Dalším jeho cílem je pozvednout dosavadní péči o rodinné sídlo, která měla spíše udržovací charakter než opravdový byznys.
Foto Château Bela
„Víme, že většina našich hostů si sem přijíždí odpočinout či ochutnat vyhlášené místní víno, tráví většinu času v areálu hotelu. Ať už v zahradách, nebo uvnitř. Chceme jim proto nabídnout co nejvíce různých aktivit,“ popisuje Kolkus.
V areálu se pořádají koncerty, nabízejí se tematické pobyty od someliérských po jógové. Velikonoční nebo vánoční pobyty byly zase zaměřené na děti, pro které funguje animační program. „Měli jsme tu už i stand-up vystoupení a dokonce i murder mystery night,“ vyjmenovává Kolkus.
Velké investice, odvážné cíle
Investice do obrody půvabného château zatím dosáhly půl milionu eur (necelých dvanáct milionů korun), celkově za letošní rok včetně dalších plánovaných dosáhnou řádově stovek tisíc eur. Vysoké jsou i cíle.
„Loňský obrat činil milion eur, letos jej chceme navýšit o třicet procent a další rok o padesát, abychom se dostali nad dva miliony,“ plánuje Ján Kolkus.
Aktuálně má hotel zhruba padesát zaměstnanců, i když s jeho rozšiřováním se nabírají další.
„Lidé v regionu se nehledají úplně snadno, ale dlouhodobě máme štěstí, že u nás lidé zůstávají opravdu dlouho. Máme dokonce zaměstnance, kteří tu pracují od samého začátku,“ říká Kolkus a zároveň tím naznačuje další důvod, proč se tu člověk opravdu cítí jako v rodinném sídle.
Součástí novinek jsou výraznější investice do online marketingu, ale třeba i nová klimatizace v oranžerii, díky níž si teď hosté i v létě vychutnají oběd, nebo třeba svatební obřad v příjemných podmínkách. Vůbec nejnovější službou je pillow menu, plánuje se rozšíření farmy.
Ke zvířatům tady vládne pozitivní vztah. Během procházky po místním panství potkáte ovce i krávy, mají tu dva koně a hosté mohou klidně přijet i se psem. „Já i hrabě máme psy, a tak je to pro nás samozřejmost. Dokonce chystáme vlastní psí pelíšky i hračky,“ směje se Kolkus.
Zkrátka vzniká tu hotel, který už sebevědomě snese srovnání s evropskými standardy tohoto formátu. Ostatně už loni v Château Belá získali ocenění nejromantičtější hotel Evropy.
„Jezdí se sem ale nejen na romantické pobyty. Pravidelně tu vítáme celé rodiny, firemní setkání a chceme se soustředit i na trend workcation. Plánujeme proto pokoje, které budou mít navíc speciální místnost v pokoji navíc, aby tu hosté měli i svůj klid na práci a mohli díky tomu zůstat déle,“ prozrazuje Albrecht von Krockow další záměr rodinného podniku.
Stálým a významným lákadlem Château Belá pak zůstává místní víno, ověnčené několika oceněními. Například suché víno Breslava 2019 se v roce 2021 stalo v rámci Catad’Or World Wine Awards nejlépe hodnoceným bílým vínem a celkově nejvýše hodnoceným zahraničním vínem.
Château Belá je zároveň jediným slovenským vinařstvím, které se dostalo do hodnocení Roberta Parkera a získalo 94 bodů za Riesling 2001.