Ať už budete mluvit o čemkoli, úvod a závěr jsou vždy nejdůležitější. Jakmile si posluchače získáte a sdělíte jim vše potřebné, je důležité dát celé prezentaci náležitou tečku, aby posluchači odcházeli s dobrým pocitem a zapamatovali si z vašich slov co nejvíce.
Na věty typu „A to je vše, nějaký dotaz?“ nebo klišé jako „Budoucnost je plná výzev a příležitostí. My všichni tady chceme věci měnit k lepšímu. Buďme tedy tou změnou, kterou chceme vidět ve světě.“ tedy zapomeňte.
Tady je několik tipů, jak svou přednášku zakončit tak, aby se stala nezapomenutelnou, které ve své knížce Přednášejte jako na TEDu sepsal kurátor konference TED Chris Anderson.
Call to action
Abyste dosáhli toho, že si posluchači budou z přednášky pamatovat co nejvíce, musíte je do ní zapojit. A pokud byste to měli spojit se závěrečnou tečkou, nabízí se jednoduché řešení: vyzvěte je v rámci vašeho tématu k akci. Ať sdílejí myšlenky nebo si v praxi vyzkoušejí činnost, doporučení, o kterém jste mluvili.
Osobní závazek
Vyzývat posluchače k aktivitě je jedna věc, ale někdy řečníci zabodují, když se k něčemu zavážou i oni sami. Dejte si tedy na konec přednášky přede všemi výzvu. Tím motivujete i druhé a udržíte pozornost i v následujících dnech. Jen pozor, berte tuto záležitost vážně, budete pod drobnohledem.
Zamyšlení na konec
Zkuste najít způsob, jak posluchače udržet v tématu i po skončení přednášky. Takzvaně jim nasadit brouka do hlavy. Inspirovat vás může americká zpěvačka a skladatelka Amanda Palmer, která na TED konferenci mluvila o obchodním modelu hudebního průmyslu. „Myslím, že hudební průmysl hledá odpověď na špatnou otázkou. Místo toho, abychom se ptali, jak lidi donutit platit za hudbu více, měli bychom se ptát, jak je přimět, aby za ni vůbec chtěli zaplatit.“
Narativní symetrie
Příjemným závěrem může být také to, když se na samotném konci vrátíte oslím můstkem k úvodní myšlence. Díky tomu bude prezentace působit celistvě.
Lyrická inspirace
Když se někdy lidé díky přednášce otevřou, je možné ji zakončit použitím poetického jazyka, se kterým můžete v mnoha posluchačích probudit emoce a dotknout se jejich srdce. Inspirovat vás může například závěr řeči americké vědkyně Brené Brown, která takto zakončila přednášku o zranitelnosti.
A závěrečná rada na závěr? Autor knihy Přednášejte jako na TEDu Chris Anderson radí si ukončující odstavec dobře promyslet a naplánovat, říci ho s elegancí a grácií a maximálně pak jen přidat „děkuji vám“.