Pánská móda je u nás mírně toxickým tématem k hovoru. Nová kniha Smart Casual se to chystá změnit. Vyjma historických vhledů, kdy čtenář rychle zjistí, že většina pánských oděvů je vlastně bytostně „chlapská“, má totiž své kořeny v armádě či námořnictví, se dozvíme fůru praktických věcí.

Třeba do jakého oblečení chytře zainvestovat a pro jaké příležitosti je používat. Ostatně, autor knihy Daniel Šmíd není žádný začínající módní bloger, který své zdroje získává slučováním různých internetových článků. Ba právě naopak, je to muž z praxe s hlubokými znalostmi a letitými zkušenostmi, jenž o oblečení a etiketě řadu let přednáší ve firmách.

Proč napsal knihu o pánské módě…

První kniha, kterou jsem o pánském oblékání četl, byla Gentleman: A Timeless Guide to Fashion (u nás vyšla pod názvem Opravdový gentleman) od Bernharda Roetzela. Jen rok po jejím vydání jsem ji našel na hromadě knih připravených k vyhození. Ještě ten den jsem měl polovinu knihy přečtenou. A v ten okamžik jsem si uvědomil, že tato kniha není napsaná pro mě. A to jsem se o oděvy opravdu v té době již zajímal.

Velkou část toho, co autor prezentoval jako „basic“, nebylo možné koupit, respektive můj rozpočet relativně zajištěného muže na to nedosahoval. Další knihy, které následovaly, mě velmi obohatily z odborné stránky a ujistily mě, že jdu správným směrem, když se zabývám kvalitními a klasickými oděvy. Stále mi však připadalo, že jsou málo zacílené na muže v mém okolí.

Tehdy padlo rozhodnutí knihu o oděvech mužů napsat. Takovou, která by co nejvíce vycházela z našeho prostředí a brala v potaz fakt, že Česko i Slovensko se v posledních sedmdesáti letech vyvíjely jinak než Itálie, Francie či Velká Británie.

Jak se dostal k zálibě v pánském stylu

Začátky způsobů oblékání vnímám už od dětství. Jsem vnuk krejčovských mistrů (mé babičky a dědečka), vnuk německé baronesy a letce válečného vojska (mé druhé babičky a dědečka) a v neposlední řadě synem mého otce a matky, kteří na oděvy velmi dbali a chodili „náramně“ hezky oblečení. Můj profesní život byl ke mně, co se rozmanitosti týče, relativně štědrý.

Po střední škole na mě čekala vysněná práce v gastronomii v zahraničí, poté jsem jako obchodník procestoval polovinu světa, byl jsem tajemník sektorových rad služeb a kožedělného průmyslu. Oděvům se věnuji profesně od roku 2008, výhradně pánskému oděvu od roku 2013.

https://www.instagram.com/p/CCWaQAmooIV/?utm_source=ig_web_copy_link

V témže roce jsem také začal o pánských oděvech přednášet ve firmách, stal jsem se ambasadorem českého krejčovství. K tomu jsem časem přidal publikační práci, psaní článků na témata spojená s chováním, jednáním a oblékáním.

Co znamená Smart Casual…

Posledních pět až sedm let vnímám, že toto sousloví se do našich životů dostává stále častěji. Velká část pozvánek končí tím, že si organizátor přeje, abychom přišli ustrojeni Smart Casual. Zjistil jsem však záhy, že téměř nikdo, včetně organizátorů, neví, co to vlastně znamená, a jak by měli hosté tedy vypadat.

Začal jsem toto téma přednášet obchodním týmům před pěti lety a vysvětloval, jak obtížné je docílit způsobu kombinace, který bychom mohli nazvat právě takto. Smart Casual není nic jiného než promyšlený způsob oblékání tak, abychom byli v souladu s počasím, denní dobou, místem setkání a s očekáváním hostitele a jeho hostů. Není jen jeden Smart Casual. Těch způsobů jsou tisíce. Toto zjištění přesně zapadlo do mého plánu napsat knihu o oděvech mužů. Smart Casual je fenomén, který si zasloužil knihu.

Jaký styl mu vyhovuje…

Naučil jsem se využívat oděv k vyjádření sebe sama. Velmi rád nosím oděvy, které mají charakter samy o sobě. Od svých 15 let nosím kravaty a mám jejich nošení v oblibě i k běžným, volnočasovým oděvům. Spojuji hodnotné oděvy koupené ve vintage nebo military shopu s oděvy šitými v prestižním krejčovství na míru.

Vyhovuje mi, když je můj oděv upravený a díky kravatám a bílým košilím, které nosím téměř každý den, také neobvykle výrazný. Moc rád nosím obleky. Zatím jsem nenašel jiný oděv, který by byl tak pohodlný, tak univerzální a tak jednoduše vyjadřoval moji mužskou podstatu. Rád také nosím obleky „spezzato“, tedy rozdělené. Většinou tmavé oblekové sako a světlé oblekové kalhoty.

Co českým mužům doporučuje na zimu…

„Největší frajeřina je, když ti není zima.“ Všem mužům bych doporučil, aby si na zimu vybrali ze svých šatníků nebo pořídili oděvy, které budou fungovat nejen tu letošní zimu, ale i všechny následující. Je nanejvýš pravděpodobné, že v dalších letech se chladného období dočkáme opět.

Doporučil bych, aby se soustředili na hodnotné přírodní materiály. Na zimu zvláště na vlnu. A pustili z hlavy značky. Univerzální je, a rád sám využívám, vrstvení. Na košili pod sako vestu a na hlavu klobouk, pokud se mírně ochladí. Jde-li teplota níže, tak místo vesty oblékám svetr. Pokud fouká a mrholí, zapojím do „souboje“ s počasím trenčkot a lehké nepodšité kožené rukavice.

Samozřejmost je u mě v zimě klobouk nebo baret. Obecně nejlépe v chladnu fungují oděvy volnější, neměly by být upnuté na tělo. Volné oděvy umožní, aby mezi nimi vznikala vzduchová kapsa, kde se vytvoří mikroklima.