Je to něco málo přes rok, co se po čtyřech letech budování od nuly otevřel soukromý ostrov Velaa na Maledivách, který za 200 milionů dolarů nechal postavit Jiří Šmejc. Na atolu Noonu, kde předtím domorodci pěstovali vodní melouny a papáju, vyrostl jeden z nejluxusnějších resortů na světě a téměř výhradně šlo o českou práci. Velaa je dílem architekta Petra Koláře (a jeho studia ADR) a všechno možné od elektroinstalace přes vzduchotechniku, nábytek až po dětské hřiště vyráběly a dodávaly tuzemské firmy.

„Jsem spokojený a mile překvapený, že resort stárne pomaleji, než jsem si myslel. Vypadá, jako bychom ho včera otevřeli,“ říká Kolář, který se na Velaa pravidelně vrací a hodně práce má zejména v červnu, kdy se ostrov pravidelně uzavírá kvůli nezbytným opravám a vylepšování.

f1 done

Na ostrov Velaa se létá hydroplánem zhruba 45 minut z hlavního maledivského města Malé, kde je mezinárodní letiště.

Kolik Čechů by si vlastně dovolenou na Šmejcově ostrově mohlo dovolit, když nejlevnější noc tady mimo sezonu vyjde na 1500 dolarů (38 tisíc korun) a nejdražší na 30 tisíc dolarů? Kolář to odhaduje na tisíc krajanů s tím, že zatím jich tam bylo zhruba třicet. „A všem se tam líbilo,“ dodává.

Jinak jsou návštěvníci Velaa ze všech koutů světa od ruských oligarchů, arabských šejků přes čínské, brazilské, australské či dánské miliardáře až po americké dědičky hotelových impérií. Maximální kapacita ostrova je 150 hostů a největší nápor přichází na přelomu roku, a to jak toho klasického, tak i v čínském a ruském kalendáři.

f2 done

Rezidence s názvem Romantic Pool patří k těm nejlepším na ostrově.

Tomu všemu jako nový CEO resortu šéfuje Igor Doležal (se svou manželkou), který donedávna pro duo Kellner-Šmejc vedl ruský obchodní řetězec s elektronikou Eldorado. Oficiální čísla o obsazenosti Velaa nejsou k dispozici, podle informací Forbesu je ovšem poptávka tak vysoká, že se uvažuje o zavření ostrova do takzvaného klubového modelu, ve kterém by si zájemci museli platit členství.

Na ostrově mohou hosté využít krytý tenisový kurt (jediný na Maledivách), devítijamkové golfové hřiště, pavilon jógy, horolezeckou stěnu, beachvolejbalové hřiště… Letos by k nim mělo přibýt ještě menší fotbalové hřiště s umělou trávou a osvětlením, volejbalový a badmintonový kurt a hřiště na pétanque.

Prohlédněte si další fotografie z ostrova:

f3 done

„Pan Šmejc je jako investor spokojený. Resort získal spoustu různých ocenění,“ říká architekt Petr Kolář, který mimo jiné projektoval pro Petra Kellnera soukromou školu Open Gate.


f4 done

Jednou z atrakcí Velaa je možnost projet se ve vyhlídkové ponorce. V blízkém okolí ostrova jsou krásné korálové útesy a lze pozorovat velké manty a hejna delfínů.


f5 done

Tohle je Sunset Deluxe Water Pool Vila. „Pro mě je Velaa životní projekt, rád se tam vracím. Ale už je načase udělat za tím čáru a jezdit si ostrov jen užívat,“ říká architekt Kolář.


f6 done

Třiadvacet metrů vysoká dominanta ostrova – věž Tavaru. Nahoře je vyhlídka a teppanyaki restaurace, dole prostorný „wine room“ pro šest tisíc lahví.


f7 done

Na ostrově pracuje spoustu místních jako jeden z butlerů nebo pomocný personál.


f8 done

Nedávno jako další z atrakcí na Velaa přibyla tradiční maledivská loď jménem Anna.


f9 done

Na Velaa jsou kromě teppanyaki ještě další dvě restaurace: Aragu na konci mola ústícího do moře a Athiri přímo na ostrově.


f11 done

V 18.45 se u hlavního mola ostrova odehrává netradiční show: krmení mant a rejnoků zbytky z tuňáků.


f12 done

Ostrov nabízí spoustu vodních radovánek. Kromě potápění, šnorchlování, seabobování či surfování třeba i paddleboarding.


f13 done

Kokon u hlavní restaurace Athiri.


03 done

Devítijamkové hřiště na Velaa si užijete hlavně na putting a chipping, designoval ho španělský golfista José María Olazábal, který dvakrát vyhrál turnaj Masters.


10 done

Výběžek do moře tvoří komplex tzv. Ocean Pool House.


Více se o Jiřím Šmejcovi dočtete v našem přehledu českých miliardářů

smejc karta done

Foto: David Bernard, Alexandr Dobrovodský, Filip Šlapal, archiv

Velkou reportáž ze Šmejcova soukromého ostrova a příběh o tom, jak vznikal, jsme přinesli ve vydání Forbesu 12/2013, objednat si ho můžete přes forbes@send.cz