Dobrý skutek, co se vymstil. Anebo ne? Komik, herec a spisovatel Richard Gadd ve svém celosvětově úspěšném seriálu Sobík na Netlixu oživuje svou zkušenost se stalkingem. Fanoušci jeho údajnou stalkerku Fionu Harvey rychle vypátrali a začali ji obtěžovat. Ta nyní podala oficiální žalobu a požaduje 170 milionů dolarů.

„Toto je pravdivý příběh.“ Přesně takto začíná sedmidílný seriál Sobík, který už první týden od uvedení v dubnu 2024 trhal na Netflixu čísla sledovanosti a trendoval na všech kontinentech světa. Jenže předloha stalkerky, Fiona Harvey, ve své žalobě tvrdí, že přes padesát milionů diváků vidělo „největší lež televizní historie“.

Příběh začíná tím, že barman zdarma nabídne drink evidentně rozrušené ženě. Ta mu má jeho laskavost oplatit zájmem, který přerůstá ve enormní a neúnavné stalkerství. Konkrétně mu žena, kterou Gadd v seriálu pojmenoval Martha, má poslat 41 tisíc e-mailů, 350 hodin hlasových zpráv, 744 tweetů.

Seriál Sobík svou krutou autenticitou naprosto bezkonkurenčním způsobem prolamuje tabu spojené se stalkingem. Možná i proto, že první rady, které stalkovaný člověk uslyší, jsou „nereagovat a nemluvit“ o tom. Stal se však mrazivým fenoménem nejen pro ty, kteří si stalking prožili.

Odhalil křehkost, zranitelnost a bezmoc stalkovaného, ale i státních orgánů, které mají fungovat jako záchranná síť. Způsobil v médiích lavinu rozhovorů s odborníky i organizacemi a odhalil závratná a dříve promlčená čísla lidí, kteří se stali oběťmi stalkingu.

Jako vedlejší produkt ovšem rozvířil tematiku péče o identitu reálných osob, které posloužily jako předloha postav, jejich osobních práv a svobod.

V seriálu se diváci dozví, že „je založen na skutečných událostech: nicméně některé postavy, jména, incidenty, místa a dialogy byly smyšlené pro dramatické účely“. Martha je vykreslena jako stalkerka, která Gadda sexuálně napadla a po letech svého masivního stalkerství také šla na devět měsíců do vězení.

Ač Richard Gadd v mnohým rozhovorech, které uvedení seriálu Sobík na Netflixu provázely, fanoušky nabádal, aby pravou Marthu nehledali, byla to je otázka pár dní, než ji odhalili.

Přesně ta žena, která měla být předlohou Marthy, pravdivost Gaddova příběhu zpochybnila a začátkem května poskytla obsáhlý rozhovor novináři Piersi Morganovi v rámci show Uncensored.

V něm většinu vykresleného popírá a také slibuje, že na Gadda a Netflix podá žalobu. To, co následovalo v jejím životě po uvedení seriál Sobík, by totiž dle svých slov nepřála nikomu.

Jak řekla, tak o necelý měsíc později udělala. Osmapadesátiletá skotská právnička Fiona Harvey nyní žaluje Netflix. Usiluje o veškeré zisky seriálu Sobík a požaduje odškodné nejméně 170 milionů dolarů, téměř čtyři miliardy korun.

Harvey v žalobě uvedla, že ji seriál poškodil „v neuvěřitelné magnitudě a bez precedentu“. Tvrdí, že má „neskutečnou podobnost“ s Marthou a říká, že její „přízvuk, způsob mluvy a kadence“ jsou „nerozlišitelné“. V žalobě také stojí, že Netflix a Gadd jí naprosto zničili její pověst, charakter a její život.

V žalobě stojí i to, že streamovací platforma Netflix neudělala nic pro to, aby zjistila, zda stalking, napadení a nařčení byly pravdivé. Také neudělala nic pro to, aby zjistila pravou povahu vztahu Gadda a Harvey.

Harvey už v květnovém rozhovoru, který s Morganem iniciovala, vehementně neguje, že by se měla vůči Gaddovi dopustit sexuálního násilí. Popírá i astronomické počty mailů a zpráv, které mu měla posílat, a rovněž popírá, že by kdy byla ve vězení.

I zmiňovaný novinář Piers Morgan se ke kauze oficiálně vyjádřil. „Z právního hlediska vidím velký rozdíl mezi člověkem, který by mohl být vůči některým lidem posedlý a mohl je dokonce obtěžovat. Ale ukázat tuto osobu v seriálu jako usvědčeného zločince, to je vážné selhání Netflixu,“ řekl.

Jenže i po Morganovi chce Fiona Harvey finanční náhradu a tvrdí, že si po rozhovoru s ním připadala „trochu zneužitě“. Za své působení v show Uncensored obdržela v přepočtu asi sedm tisíc korun. Nyní ale za svůj výstup požaduje téměř devětadvacet milionů korun.

Společnost Netflix ve své oficiálním prohlášení uvedla: „Máme v úmyslu tuto záležitost důrazně bránit a stát za právem Richarda Gadda vyprávět svůj příběh.“

Příběh těžce stalkovaného muže, který by na Netflixu plánován původně spíše pro britské publikum, v předchozích letech běžel pouze v divadlech, má tento rok inkasovat mnohonásobně vyšší částky.

Aktiva firmy Richarda Gadda RRSG zabývající se uměleckou tvorbou měla v roce 2023 okolo devětadvaceti milionů korun, což je čtyřnásobný nárůst oproti předchozímu roku. A je tak pravděpodobné, že v roce 2024 ještě vzrostou.

Otázka je, na jak dlouho. Na žalobu Fiony Harvey zatím Richard Gadd oficiálně nereagoval.