Ve dvou se to lépe táhne, ale někdy máte zkrátka chuť začít znovu. Takový je příběh několika českých značek, které se přes svůj byznysový úspěch a sbírku prestižních ocenění rozhodly odejít od společného stolu. Po nečekaných rozchodech ovšem v designérské obci zůstal stesk po práci těchto kreativních partnerství. Nevlastníte náhodou produkty z jejich ateliérů?
Hermann & Coufal
Společně získali ceny Red Dot Award i Czech Grand Design, přesto dali po deseti letech přednost osobnímu růstu před tím byznysovým. Eduard Herrmann a Matěj Coufal společně vytvořili stínidlo Spot, které si lze vyrobit svépomocí, nebo věšák Spaghetti z ohýbaného drátu pro českou firmu Master & Master.
Svůj rozchod designéři ohlásili na konci loňského roku a od té doby stihli rozjet vlastní sólo projekty. Eduard se v ateliéru Nami ñami věnuje kreativnímu využití inovativních materiálů, Matěj se ve studiu Playform zaměřil na řemeslné techniky ve výrobě unikátních objektů.
Chatty
Módní značka, která se stala synonymem pro džíny na míru, oznámila svůj konec na začátku tohoto roku. Rozpad po téměř dvaceti letech této návrhářské dvojice – Anny Tuškové a Radky Sirkové – ochromil celou módní scénu, neboť jejich butik na Starém Městě pražském byl destinací pro progresivní milovníky módy.
Jejich práci v roce 2017 ocenil časopis Vogue Italy i Vogue Ukraine, pravidelně se prezentovaly na týdnu módy v Praze i zahraničí. Jejich modely hrdě nosila herečka Martha Issová, designérka Lucie Koldová, zpěvák Jiří Korn a další hvězdy červeného koberce. Nyní má Anna svou značku GT.AT.G, Radka Sirková navrhuje pod vlastním jménem v kreativním hubu The Apartment.
Plecháč & Wielgus
Fousaté dvojici Jan a Henry se dařilo vše, na co sáhli. Jejich lustry Neverending Glory, rotující variace křišťálových lustrů ze slavných operních domů, se pro firmu Lasvit staly ikonickými kusy. Stejně populární byly i jejich dechberoucí instalace, které vytvořili pro značky jako Heineken, Nespresso nebo Lee v rámci designového svátku Designblok.
Seznámili se na UMPRUM, studio založili v roce 2012 a jejich produkty se prodávaly i v obchodech, jako je milánské Spazio Rossana Orlandi nebo londýnský Mint. Od společného stolu odešli poměrně v tichosti roku 2019. Nyní se věnují vlastním projektům a Jan Plecháč je art directorem sklářské značky Moser.
Zorya
Masivní lana porostlá krystaly jako šperk, ale i nádherná umělecká díla byla podpisem klenotnického studia Zorya. V roce 2011 jej založili klenotník Zdeněk Vacek a designér Daniel Pošta.
Tvorba jejich avantgardního studia hned několikrát sklidila ocenění Czech Grand Design a šperky z tohoto ateliéru má i americká herečka Julianne Moore, vlastnila je také americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albright. Svit hvězdy Zorya po vzájemné dohodě pohasl v roce 2019. Zdeněk Vacek nadále navrhuje vlastní šperky, Daniel Pošta se věnuje produktovému designu.
Jakub Berdych Karpelis a Maxim Velčovský
Tehdy to byl unikát – první český designový obchod s vlastními produkty. Když Jakub Berdych Karpelis založil spolu s Maximem Velčovským showroom Qubus, psal se rok 2002. Od té doby designéři překvapovali originálními kusy s osobitým humorem -– takto vzniklo Velčovského jednorázové nádobí z porcelánu nebo váza Waterproof ve tvaru holínky, stejně tak Berdychova váza Love nebo skleněná dóza Shrine.
Ostatně Qubus tyto sběratelské kusy nabízí dodnes. Showroom ale designéři společně táhli pouze do roku 2009. Nyní jej vede Jakub a Maxim působí jako umělecký ředitel Lasvitu, zároveň vedl Ateliér keramiky a porcelánu na VŠUP.