Od klasické ceremonie pro udílení cen by se ještě pár let zpátky nečekalo nic moc jiného, než kdo si odnese tu kterou zlatou sošku.
Celý pohled na udílení Zlatých glóbů se ale změnil loni, kdy vyhlášení cen bojkotovala řada hvězd a televizních studií na protest proti jejich nedostatečné diverzitě.
Herci i další zaměstnanci ve filmové branži vyčítali Asociaci zahraničních novinářů v Hollywoodu, že ve svých řadách neměla dostatek zástupců etnických menšin, údajný rasismus i korupci. Televize NBC, která v roce 2018 s asociací podepsala osmiletý kontrakt za šedesát milionů dolarů, udílení cen dokonce odmítla přenášet.
S klesající sledovaností ostatních ceremoniálů jako Oscary či Grammy tedy vyvstala otázka: má vůbec smysl v zastaralém konceptu plného pozlátek pokračovat? Opravdu baví moderní publikum tleskat výběru poroty, kterou z větší části tvoří „staří bílí muži“?
Letošní, osmdesáté udílení Zlatých glóbů, tedy nemělo příjemnou startovací pozici. Muselo znovu získat důvěru svých diváků. A podle prvních ohlasů z amerických médií se mu to zčásti povedlo. Pojďme si shrnout nejzajímavější okamžiky večera.
Steven Spielberg si odnesl sošku za nejlepší film i režii
Nekorunovaný král Hollywoodu Steven Spielberg si vysloužil ovaci celého sálu, když přebíral ceny za nejlepší film i režii svého částečně autobiografického snímku Fabelmanovi. Film je volně založený na režisérově dětství a dospívání. Příběh sleduje mladého začínajícího filmaře Sammyho Fabelmana, který vyrůstá v poválečné Arizoně, kde zkoumá a poznává, jakou moc mají filmy. A ty se následně stanou jeho životním posláním.
Elvis for the win
Stejně jako u vítěze za nejlepší režii a nejlepší film roku 2022 se i u vyhlašování ceny za nejlepší mužský výkon potvrdilo, že když dáte dáte porotě kapesníček do ruky a promítnete jim biografické drama nostalgicky zachycující dobu minulou, máte úspěch zaručen.
Zatímco na filmovém festivalu v Benátkách celý sál šest minut tleskal Brandonovi Fraserovi za výkon v současném dramatu Velryba, na americkém udílení cen si sošku odnesl Austin Butler za své ztvárnění Elvise.
V kategorii komedie si cenu pro nejlepšího herce odnesl Colin Farrell za Víly z Inisherinu. Stejnému snímku se podařilo proměnit i nominaci za scénář, za nějž byl oceněn Martin McDonagh, který mimo jiné stojí i za dnes už téměř kultovním filmem V Bruggách, kde hlavní postavy ztvárnili stejní herci jako v letošním oceněném snímku.
Dirigentka Cate Blanchett
Nejlepší ženský výkon byl přiřčen matadorce slavnostních galavečerů Cate Blanchett. Ta se ve filmu Tár vtělila do role současné dirigentky německého symfonického orchestru Lydie Tár, která se potýká s překážkami v prostředí, kde vládnou muži.
Cate Blanchett se pro roli musela naučit nejen jak dirigovat (ve skutečnosti drážďanský) orchestr, ale také hrát na klavír a mluvit německy.
Diverzita naplněna?
Nejlepší ženský výkon si za komediální drama odnesla Michelle Yeoh s filmem Všechno, všude, najednou. Film vypráví příběh ženy ve středním věku, která se už dávno nedívá na svého manžela s obdivem. Její dcera ji navíc začíná nenávidět.
Pak se ale hlavní hrdinka začne propadat do alternativního vesmíru, kde není nic tak všední jako v jejím normálním světě. Za tento snímek byl rovněž oceněn Ke Huy Quan jako nejlepší vedlejší herec.
Cenu za celoživotní výkon si odnesl komik Eddie Murphy. Bývalý miláček Ameriky se po několika skandálech a letech v exilu vrací na výsluní. V letošním roce od něj můžeme čekat další pokračování jeho slavného filmu z osmdesátých let Policajt z Beverly Hills.
Dále si sošku si za výkon ve filmu Black Panther: Wakanda Forever odnesla Angela Bassett.
Televize táhne
Mezi seriály si ceny v hlavních kategoriích vysloužila díla jako pokračování Hry o Trůny Rod draka z produkce HBO a od stejné stanice bodovala i druhá sezona seriálu White Lotus. Cenu si odnesla také Základka Willarda Abbotta stanice ABC.
A sošku si vysloužila i dřívější hvězda stříbrného plátna Kevin Costner, který ztvárnil hlavní roli v kritiky i diváky oceňovaném seriálu Yellowstone.
Zpráva od Zelenského
Televizního vysílání Zlatých glóbů se virtuálně zúčastnil i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Jeho účast uvedl herec Sean Penn, který se v loňském roce se Zelenským osobně setkal v Kyjevě, kde od začátku roku natáčel dokument pro Vice Studios zachycující boje na Ukrajině.
„Chci všem připomenout, že svoboda snít není lidským luxusem, ale spíše lidskou potřebou, za kterou je třeba bojovat,“ uvedl Penn řeč Zelenského.
Zelenskyj pak oslovil publikum prostřednictvím záznamu, v němž připomněl začátek předávání Zlatých glóbů v roce 1944.
„Druhá světová válka tehdy ještě nebyla u konce, ale síly se obrátily. Všichni tehdy věděli, kdo válku vyhraje. Nyní se píše rok 2023, válka na Ukrajině ještě neskončila, ale síly se obracejí. A už teď je jasné, kdo boj vyhraje. Ano, čekají nás ještě bitvy a slzy, ale teď vám můžu s jistotou říct, kdo byl v předchozím roce nejlepší. Byli jste to vy – svobodní občané svobodného světa. Vy, kteří jste společně podpořili boj za svobodu ukrajinského lidu.“