Podívejte se na trailer k seriálu Andor a asi budete překvapeni. Další seriál z vesmíru Hvězdných válek plný světelných mečů a blyštivých vesmírných lodí? Kdepak.

Nová série Disney+, která bude mít premiéru 21. září, je temná a špinavá. Vypráví příběh z dob, kdy galaxii utlačovalo nelítostné Impérium. A sleduje osudy povstání, které se proti tyranské vládě formovalo v zapadlých uličkách a v lesích odlehlých planet.

Andor se jmenuje po titulním hrdinovi Cassianu Andorovi, kterého známe z filmu Rogue One: Star Wars Story, a vypráví příběh rebela ztvárněného Diegem Lunou. Seriál má na svědomí Tony Gilroy, který je spoluautorem Rogue One.

Netradiční pojetí předaleké galaxie tak nese právě jeho podpis. Nezastírá, že ho svět Hvězdné války zas tak nezajímají. Není to žádný komiksový superfanoušek, naopak si libuje v temných špionážních zápletkách usazených do reálného světa – však je autorem bourneovské trilogie, napsal také Michaela Claytona nebo Ďáblova advokáta. 

„A Andor má stejné kořeny jako další díla, která vzešla z této kanceláře,” řekl pro magazín Empire. Dvě řady seriálu, každá po dvanácti dílech, zachytí pět let před událostmi z Rogue One.

„Rogue One byl víc o jedné události než o příběhu postav,“ řekl Luna. „Je super rozjet seriál, kde nejde o to, jak skončíme, ale spíš o to, jak jsme se tam dostali.“

Kromě něj si v seriálu zahrají také Stellan Skarsgaard v roli nové postavy Luthena, vrací se Forest Whitaker jako válečný veterán Saw Gerrera nebo Genevieve O’Reilly coby rebelská vůdkyně Mon Mothma. Objeví se také Fiona Shaw známá třeba z Harryho Pottera, která ztvární postavu jménem Maarva.

„Tony napsal skvělý, nesmlouvavý pohled na trumpovský svět,“ prohlásila pro Empire. „Náš svět se teď bortí v mnoha ohledech, mizí lidská práva a Andor to zachycuje. V seriálu přebírá vládu Impérium a působí to podobně jako to, co se děje ve skutečnosti.“

Hlavní postava Cassian Andor není dobrákem typu Obi-Wana Kenobiho nebo Lukea Skywalkera, hrdinů tradičních Hvězdných válek. Koneckonců hned na úvod Rogue One neváhal zastřelit svého informátora. Svět seriálu má být podobných typů plný. V těžkých časech obzvlášť nelze čekat jen dobro a zlo, ale i spoustu šedivé mezi tím.

„Tony operuje s úplně jinou morálkou,” říká Shaw. „Nejsou tu jen základní barvy.“

Andor se držel při zemi nejen tematicky, ale i metodou natáčení. Gilroy odmítl natáčet před digitální stěnou Volume, kterou využívaly předchozí hrané seriály Disney+ na tvorbu efektů a mimozemských lokalit, a všechny dekorace nechal postavit. „Jsme oldschool,“ připustil. Luna to kvitoval: „Jako herci mi to přijde krásné. Všechno je mechanické. Pracujete s opravdovými věcmi.“

Slibně se zatím jeví i celý seriál, dle reakcí fanoušků na trailer působí filmověji než předchozí díla Mandalorian nebo Obi-Wan Kenobi. A Gilroy už koneckonců s povedeným Rogue One ukázal, že umí vyprávět syrové příběhy i z galaxie, která ho jinak nechává veskrze chladným.