Jsou ženy ve vedoucích pozicích stejně schopné jako muži? Anebo dokonce schopnější? Debata o tom se vede už řadu let a ještě hodně dlouho potrvá, trochu rozčeřit se ji nyní pokusila studie Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku a poradenské společnosti EY, která se zaměřila na to, jaké mají ženy coby šéfky výsledky.

Skupina vědců analyzovala data z 21 980 globálních, veřejně obchodovaných společností z nejrůznějších odvětví a sektorů, v 91 zemích světa. A zjistila, že ty společnosti, které mají alespoň třicet procent žen ve vedoucích pozicích, mají také minimálně o šest procent vyšší zisky.

„Výsledky hovoří jasně. Ať jsme je zkoumali sebevíc, vždy jsme dospěli ke stejnému závěru: ženy ve vedoucích pozicích a vyšší ziskovost jdou ruku v ruce,“ řekl serveru Quartz Marcus Noland, vedoucí výzkumu na Petersonově institutu.

Studie se zaměřila na ženy na třech pozicích; výkonné ředitelky, členky představenstev a členky nejvyššího managementu (v angličtině tzv. C-suite). Nejzásadnější roli pro ziskovost firem podle zjištění výzkumníků hraje zastoupení žen na více pozicích v nejvyšším managementu, výkonná ředitelka sama o sobě podle závěrů studie výrazně odlišné výsledky než muži nepřináší. A lépe se daří i společnostem, které mají větší množství žen v představenstvech.

Studie ale bohužel nebyla dlouhodobá, zkoumala pouze data z roku 2014 a to může její výsledky zkreslovat. I tak ale některá její zjištění stojí za pozornost, například že:

  • Šedesát procent zkoumaných společností nemělo v dané době žádné ženy v představenstvu
  • Přes padesát procent firem nemělo žádné ženy ve vedení
  • Čtyři a půl procenta společností mělo ženu v pozici výkonné ředitelky
  • Ženy tvořily necelá čtyři procenta členek představenstev
  • Ženy na vedoucích pozicích měly častěji velké firmy
  • Více žen na vyšších pozicích bylo v zemích, které umožňují pečovat o malé dítě oběma rodičům, tedy nejen mateřskou, ale i otcovskou dovolenou