Mladší dcera Athena se jí letos v lednu narodila předčasně. Princezna Beatrice z Yorku, neteř krále Karla III., která v civilním životě pracuje jako datová analytička, se proto nyní rozhodla naplno zapojit do podpory programů pro nedonošené děti a jejich rodiče po celém světě.
Letos v lednu se Beatrice, dcera králova mladšího bratra prince Andrewa a vévodkyně Sarah Ferguson, stala už dvojnásobnou matkou. S manželem, britsko-italským realitním podnikatelem Edoardem Mapelli-Mozzim, za kterého se provdala v roce 2020, ovšem vychovávají děti tři – vedle tříleté dcery Sienny a novorozené Atheny mají ještě v péči jeho syna z předchozího vztahu.
Narození malé Atheny ale provázely závažné komplikace. O nich, i o svém nesnadném těhotenství, se nyní princezna z Yorku veřejně rozepsala. A v článku, který publikovala v britské edici magazínu Vogue, byla nezvykle otevřená a upřímná. I proto její zpověď už řadu dní silně rezonuje na sociálních sítích celého světa.
„Jsem si vědoma toho, že se můj život poněkud vymyká běžným zvyklostem, ale buďte si jisti, že mé radosti a obavy v těhotenství a mateřství jsou úplně stejné jako u milionů jiných žen na celém světě,“ píše Její královská Výsost Beatrice, princezna z Yorku, v mimořádně osobní eseji.
Píše o strachu, který prožívala prakticky celé své těhotenství. O nejistých prognózách lékařů i o obavách, které cítila, když v noci nemohla dlouhé hodiny spát, protože se o život svého nenarozeného dítěte bála.
Závažné komplikace provázely princeznino těhotenství prakticky od prvních screeningů, jak teď členka britské královské rodiny potvrdila. Druhá dcera princezny se letos v lednu narodila předčasně, „přišla na svět o mnoho týdnů dřív, než měla, a byla tak drobounká, že nevážila ani dvě kila“, ale díky okamžité péči a připravenosti lékařů je zdravá.
Princezna ani její lékaři ale prý dodnes nevědí, co se přesně v průběhu těhotenství stalo. To Beatrice, která v civilním životě pracuje jako datová analytička, zaujalo – a znepokojilo.
A tak se rozhodla, že se tématu předčasně narozených dětí – a zdraví jejich matek v průběhu těhotenství – bude dál podrobněji věnovat. „Sebe sama bych označila za celoživotního technologického optimistu,“ píše princezna.
„Ve své dosavadní kariéře jsem se vždy zaměřovala na to, jak výzkum a lepší analýza dat mohou nabídnout nástroje těm, kteří hledají hlubší porozumění a odpovědi na své otázky. S ohledem na své aktuální zkušenosti – a v návaznosti na svou vlastní cestu tímto druhým těhotenstvím – jsem se teď ocitla v pozici vášnivé novopečené matky, která chce pracovat na hledání odpovědí pro těhotné ženy na celém světě.“
Zkušenosti, možnosti i prostředky na to princezna z Yorku, provdaná paní Mapelli-Mozzi, má. Od dubna 2017 pracuje Beatrice na plný úvazek a cestuje mezi Londýnem a New Yorkem. Už jako „Beatrice York“, což bylo civilní jméno, které užívala před svatbou, se stala viceprezidentkou pro partnerství a strategii ve společnosti Afiniti, což je americká nadnárodní datová a softwarová společnost.
Doufám, že s většími investicemi do lékařského výzkumu a obětavostí lékařů a vědců už mé dvě dcery nebudou muset čelit těmto výzvám, až jednou vyrostou.
Byla založena jako startup už v roce 2005 – primárně se zaměřuje se na vývoj AI pro využití v zákaznických call centrech. Už v roce 2017 měla firma valuaci přes 1,6 miliardy dolarů.
Své znalosti a vědomosti chce nyní princezna Beatrice vložit do služeb vědy a výzkumu v oblasti ženského zdraví. Důvodů má prý princezna víc než dost.
„Možná to souvisí s tím, že jsem o něco starší a snad i moudřejší,“ píše nyní šestatřicetiletá princezna. „Nebo to možná souvisí s loňskou diagnózou rakoviny prsu a kůže u mé matky. Ale nic mi momentálně nepřipadá důležitější než usnadnit potřebný výzkum zdravotních problémů, kterým my ženy denně čelíme,“ uvedla princezna Beatrice.
„Doufám, že s většími investicemi do lékařského výzkumu a obětavostí lékařů a vědců už mé dvě dcery nebudou muset čelit těmto výzvám, až jednou vyrostou.“
Princezna teď spolupracuje s výzkumnými týmy v nemocnicích v Chelsea a ve Westminsteru a také s profesorem Markem Johnsonem, uznávaným odborníkem na prenatální diagnostiku.
„O jeho práci jsem se poprvé dozvěděla od přátel, kteří podporují organizaci Borne, kterou profesor Johnson založil s cílem zcela zamezit předčasným porodům. Nyní jsem hrdou ambasadorkou Borne, na což jsem velmi hrdá. Říká se, že sdílený problém je problém poloviční, a stejně jako v případě mé práce v oblasti dyslexie doufám, že udělám co nejvíce pro podporu dalších lidí, jako jsem já,“ uvádí princezna, která se problematice dyslexie rovněž věnuje už dvě desetiletí – sama byla diagnostikována už v raném dětství.