Kolikrát jste si během minulého týdne mysleli, že je někdo lepší než vy? Kolikrát vás napadlo, že mají ostatní zajímavější životy? A kdy naposledy jste se kvůli tomu cítili špatně?
Srovnávat se s ostatními je naprosto přirozené. Nesmí to ale překročit určitou mez, jinak nám to může škodit, a proto byste se to měli pokusit omezit. A říkáme „pokusit“, protože víme, že to bude ze začátku dost náročné. Až se ale příště při projíždění Instagramu nachytáte, že závidíte nebo že se s ostatními srovnáváte, vzpomeňte si na tyhle tři body.
Je to lež
Dnes máme porovnávání „díky“ sociálním sítím ještě jednodušší. Myslete ale na to, že život tam je pouze dokonalá verze toho opravdového. Naučili jsme se sdílet jen to pozitivní a negativní pocity veřejně neventilovat. Uvědomte si, že to děláte nejen vy, ale i ten, se kterým se srovnáváte. Proto je tak jednoduché myslet si, že je osoba dokonalá a vy ne.
Srovnáváte jablka a hrušky
Když se s ostatními poměřujeme, jen málokdy racionálně zvažujeme všechny důležité proměnné. Je ten člověk stejně starý jako já? Měli jsme stejné počáteční podmínky? Máme podobné časové možnosti? To všechno hraje roli. Myslete na to, že pokaždé, když se s někým porovnáváme, stavíme na misky vah něco úplně jiného. Nehledě na to, že se často měříme s lidmi, které vlastně vůbec neznáme, a pouze podléháme iluzi „má to on/a, budu to mít také“.
Srovnávání má demoralizující efekt.
Tato studie ukázala, že porovnávání se s něčím, co považujeme za nadprůměrné, nás může odradit od toho, abychom toho chtěli sami dosáhnout. A to přece není váš cíl.
Místo toho se příště zaměřte na to, zda to, co závidíte, opravdu chcete
Cítili jste se špatně, protože váš spolužák ze střední má pěkně nabitý LinkedIn? A závidíte, protože má kariéru, kterou chcete taky, nebo se z toho stresujete tak nějak proto, že cítíte, že byste to také měli chtít? Ujasněte si, jestli úspěchy druhých vůbec odpovídají vašemu životnímu přesvědčení a jestli nepodléháte iluzi, že můžete mít všechno.