Prázdniny se překlápějí do své druhé poloviny, vaše děti už možná byly u moře, na táboře skautském, jazykovém, sportovním i příměstském a čekají je ještě prázdniny u babičky.

Čtěte také: Bez dětí! V těchto butikových hotelech si opravdu odpočinete

Kdybyste přesto v průběhu srpna tápali, co podniknout s ratolestmi, které se s vámi na pár dní ocitly v Praze a je třeba jim vymyslet program, našli jsme pár dobrých tipů, které rozhodně nezklamou, pobaví děti všeho věku (i jejich rodiče) a nevyžadují dlouhé plánování. A užijete si je, ať je venku vedro, nebo zrovna prší.

1. Letní zoo  – jiná zoo!

Pražskou zoo samozřejmě netřeba představovat, nicméně zapojily se už vaše děti do zdejšího letního programu?

Zoo Praha naplánovala na letošní léto atraktivní program dvoudenních poznávacích zooškol a po celé léto pro dětské návštěvníky ve všech věkových kategorií nachystala i řadu dalších individuálních aktivit – v srpnu je v plánu třeba Lví den s výrobou masek a slavnostním průvodem, Asijský den s ochutnávkami tamních kuchyní či tvůrčí dílny ve zdejším Vzdělávacím centru.

Program na srpen v pražské zoo zde.

2. První republika v Národním zemědělském muzeu

Velkou proměnou prochází v posledních letech Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné. V poslední době tu vznikla řada moderních expozic zaměřených na děti a zaručujeme vám, že budete mile překvapeni.

Doporučujeme ratolesti vzít do interaktivní gastronomické herny, kde si mohou vyzkoušet vaření a zpracování potravin; do Živé zahrady, která na střeše muzea nabízí dechberoucí pohled na Prahu; do dětské Objevovny, která zaručeně pobaví předškoláky i teenagery, anebo na originální expozici Voda v krajině – malí budou mít zážitek, velcí si v praxi ověří poznatky z fyziky či biologie. A přes léto se na dvoře muzea otevřela stylizovaná „Zahrada první republiky

Kromě bohatých květinových záhonů, posezení pod pergolami a v altáncích si na své přijdou i nejmenší, uprostřed květinové zahrady na ně čeká prvorepulikový kolotoč a houpačka.

Děti do 18 let mají do muzea i zahrady po celý rok vstup zdarma

3. Legrace s klíčovacím pozadím

Pokud jste ještě nebyli na Kavčích horách v nové Galerii České televize, vřele doporučujeme. Do konce srpna tu probíhá výstava ČT Dětem, která mapuje tvorbu České televize od 60. let a prvních večerníčků až po dnešek a moderní kanál ČT Déčko.

Expozice je postavena tak, aby se do ní návštěvníci mohli co nejvíc zapojit, většina instalací je plně interaktivních a pobaví děti všeho věku – i jejich rodiče.

Vyzkoušet si se svými ratolestmi můžete třeba práci s klíčovacím pozadím a přenést se do studia pořadů jak historických (Magion či Vega), tak těch současných, jako je Kouzelná školka pro nejmenší. Na velkoformátové obrazovce si menší děti mohou virtuálně vybarvovat oblíbené postavičky z večerníčků, ty větší zabaví vědomostní kvízy nebo online hry, vyzkoušet si můžete i moderní vysílací technologie.

Vstup na výstavu v budově Rohlík na Kavčích horách je volný, je otevřeno sedm dní v týdnu od 10 do 18 hodin.

A mimochodem, tip navíc: Pokud se vaše děti ještě nezapojily do turisticko-poznávací hry Sežeňte ovečky, kterou Česká televize připravila pro děti na letošní léto, taky doporučujeme.

Schránky s kódy připomínající populární geocaching (jen bez rizika úhony v podzemních chodbách) se skrývají po celé republice, řada z úkolů je spojena s návštěvou hradů, zámků, obor, rozhleden a dalších českých, moravských a slezských památek. Pár stanovišť jsme vyzkoušeli na vlastní kůži – a bavili se čtyřletí i teenageři!