Tak schválně, kolik znáte v Praze tržnic? Holešovickou, o té není sporu. Vinohradskou možná i díky tomu, že se podle ní jmenuje zastávka tramvaje. A sem tam se v médiích objeví i vietnamská Sapa na jihu města.
Ale víte, že poměrně velká tržnice se ukrývá i v samotném centru, hned vedle Václavského náměstí? Jestli ne, nic si z toho nedělejte. Ona totiž dlouhá léta jako tržnice vůbec nevypadala.
Když člověk do zdobného domu v Rytířské ulici vešel, spatřil totální architektonický chaos. Prostor rozdělený mnoha příčkami, obchody všeho druhu, nepřeberné množství nevkusných poutačů a jako největší lákadlo supermarket Albert. To vše se teď má změnit.
Magistrát na podzim prostor vyklidil a letos se pustí do nákladné přestavby. „Počítali jsme, že nás oprava přijde zhruba na 300 milionů korun, ale už teď je jasné, že skutečná cena bude asi o 100 milionů vyšší,“ popsal cenovou rozvahu pražský radní pro správu majetku Jan Chabr.
Záměr je jasný, prostor vyčistit a vrátit ho co nejvíce do podoby, jakou měl před necitlivou vestavbou. „Mnoho návštěvníků Prahy dnes netuší, že v nejužším centru města se nachází takto rozlehlá tržnice. Z našeho pohledu jde o zajímavý a cenný prostor, který si zaslouží pozornost,“ říká Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města.
Samotné město se do provozování tržnice nehrne a hodlá prostor svěřit vhodnému nájemci, který by se měl areálu ujmout v roce 2022 po skončení opravy.
Množství zájemců město až zaskočilo. V pražské Staroměstské tržnici totiž vidí příležitost nejen místní hráči, ale i řada zahraničních společností, které mají s provozováním tržnic letité zkušenosti.
„Bylo tu hodně zahraničních subjektů, které spravují například tržnice v Barceloně, provozovatelé lisabonské tržnice, londýnské tržnice. O prostor se zajímali i majitelé restauračních komplexů Manifesto a už dlouho o něj usiluje i skupina kolem pana Kobzy a provozovatele tržnice v Bratislavě. Těch subjektů, které se do toho budou chtít přihlásit, je opravdu celá řada,“ vyjmenovává zájemce radní Chabr.
Právě Kobza, známý proměnou Krymské ulice, piany v ulicích nebo zpřístupněnou střechou Lucerny, se o tržnici zajímá nejdéle. Jako spojence si vybral svého kamaráda Gabora Bindicse, který proměnil tržnici v Bratislavě, a společně by rádi podobně osvěžili i tu pražskou.
„Chtěli bychom, aby to byl proměnlivý prostor, kde by hrálo gastro jen jednu z rolí. Jednou by to byla tančírna tanga, podruhé veletrh malých knižních nakladatelství, pak třeba něco pro děti a samozřejmě dvakrát týdně farmáři. Bylo by fajn, kdyby to nebylo celé jenom o jídle,“ řekl Forbesu Kobza.
Tím ostatně trochu kopíruje představy města. „Nemělo by to být jen místo, kam si půjdete nakoupit rajčata a jablka nebo pečivo. Chceme, aby se tu konaly i kulturní a společenské akce a člověk si odsud odnášel jakýsi komplexní zážitek,“ míní radní Chabr.
Kobza a spol. ale budou mít těžké soupeře. Už provozovatelé Manifesta nejsou zrovna lehké váhy – za oblíbeným restauračním podnikem pod širým nebem stojí i peníze investiční skupiny Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, spolumajitele Mall.cz. Samotný koncept vymyslela neziskovka zaměřující se na proměnu městského prostředí reSite v čele s architektem Martinem Barrym.
Olej do ohně navíc přilijí i provozovatelé zahraničních tržnic, pro které je ta v centru Prahy velmi chutným soustem. Výběrové řízení hodlá město vypsat ještě letos a předběžně počítá s tím, že měsíční nájem za prostory tržnice bude v řádech statisíců korun. S jistotou lze ale tvrdit, že samotní Pražané mohou jen vydělat. Ať už bude areál provozovat kdokoli ze zmíněných zájemců, výsledek nemůže být horší než stav, ve kterém byla budova dosud.