K tomu, abychom si užili hezké Vánoce, nepotřebujeme náruč nových dekorací, dárky, co k nám putují přes půl světa, a ten největší a nejkošatější strom. Všichni to víme, ale je snadné na to v předvánočním stresu zapomenout.

Vědci z univerzity v Yorku spočítali, že během tří vánočních dnů průměrný člověk vyprodukuje 650 kilo emisí oxidu uhličitého. Tak nebuďte průměrní.

Tohle je návod, jak snadnými kroky nedělat z Vánoc svátky konzumu alespoň u vás doma.


Pořiďte si živý stromeček

Ukončeme jednou provždy spor, jestli je lepší mít stromeček živý, nebo umělý. ŽIVÝ JE LEPŠÍ.

Umělý strom má třikrát větší dopad na životní prostředí než ten pokácený v lesní školce. Nehledě na to, že živý strom poskytoval několik let přístřeší drobným živočichům a hmyzu a čistil vzduch.

Dívejte se při koupi na etikety a podpořte české školky. Těmi kácenými v říjnu a dováženými zdaleka přírodě moc neprospějete.

Po Vánocích může strom posloužit dál. Pokud ho tedy nepostavíte k popelnicím. Lepší je ho nařezat a spálit v krbu nebo odvézt do sběrného dvora. Tam ho zrecyklují na mulčovací materiál.

Pokud se rozhodnete koupit stromek v květináči, zkontrolujte, že jde o FSC (značka pro šetrné lesní hospodaření). Narazíte totiž i na stromky, které byly pěstovány jen pro vánoční prodej, a takové nejspíš zasazení do země nezvládnou.

Ty určené pro zasazení dostanete i s návodem, jak o ně pečovat. Základem je pomalu ho nechat zvykat na rozdíl teplot.


Omezte maso a zkuste tradiční jídla

Uznáváme, bez štědrovečerní večeře by to nebylo ono. Ale je nutné se přejídat celé vánoční prázdniny? A ještě k tomu masem? Na zisk jednoho kilogramu hovězího proteinu se podle Guardianu spotřebuje 643 kilogramů emisí oxidu uhličitého, na kilo jehněčího dokonce 749 kilogramů.

Jinak řečeno: Za jedním kilem bílkovin je tolik emisí, že byste byli ekologičtější, kdybyste si zaletěli na veganskou vánoční večeři do New Yorku.

Ulevte svému žaludku i planetě a vyzkoušejte místo svatoštěpánské husy některý ze staročeských receptů, třeba houbového kubu.


Neobjednávejte zbytečnosti z AliExpressu

Ani nákupní mánie naší planetě zrovna neprospívají.

Balení a doprava stovek tisíc předmětů jsou pro ekosystém velkou zátěží. V poslední době je navíc čím dál populárnější objednávání dárků z AliExpressu, internetového tržiště, které sdružuje tisícovky čínských obchodníků nabízejících dárky za pakatel.

Což svádí k nakupování věcí, které doopravdy vůbec nepotřebujete. Když je necháte zabalit a poslat přes půl světa, Zemi tím příliš dobrou službu neuděláte.


Balte úsporně

Nebudeme vás nutit balit dárky do starých novin, ale pro šetření papíru máme tip – dárky darujte spíš ve vánočních papírových taškách a visačku se jménem k nim jen přivažte. Můžete je pak znovu použít.

Papír zkuste letos vybrat nebělený chlorem a nepotištěný, vezměte radši ten jednoduchý z recyklovaného papíru. Převažte ho, přidejte smrkovou větvičku či usušený plátek pomeranče, a hle, máte eko i trendy balení v jednom.

Na trhu už se také začínají objevovat ekologické vánoční papíry, jen to chce po nich chvíli pátrat. Podívejte se třeba na nabídku značky Be Nice.


Zkuste bio ozdoby

Pokud váš stromek letos nutně potřebuje obléct do nového, nemusí to být zrovna kupované skleněné či nedejbože plastové dekorace. Udělejte si klidnou neděli a vytvořte ozdoby třeba z perníčků, sušených plátků ovoce, svitků skořice… A pokud jste kreativní duše, zkuste vyrobit ty slámové.

A mimochodem, už i v běžných řetězcích je možné koupit čokoládové figurky z bio a fair trade čokolády.


Používejte LED žárovky

Obrovskou změnu uděláte málem. Prostě vstaňte a snižte na termostatu vytápění o 1 stupeň. Garantujeme, že si ani nevšimnete. Přitom čím méně spotřebované energie, tím lépe pro životní prostředí.

To samé platí pro další z typických symbolů Vánoc – všudypřítomné žárovky. Pokud použijete úspornější LED variantu, uděláte tím přírodě službu: spotřebovávají totiž o 75 procent energie méně a vydrží 25krát déle.

K hezkým Vánocům zkrátka není třeba drancovat přírodu. Stačí jen trochu přemýšlet a nebát se změny.