Vánoce tu jsou už za pár dní, a jestli pořád nemáte všechny dárky, máme pro vás další porci inspirace. A to pořádné.

Na to, co jim v posledních letech udělalo pod stromečkem největší radost, jsme se totiž zeptali předních osobností českého byznysu. A někteří se rovnou podělili i o tipy, co svým blízkým rádi dávají oni.

Čtěte také: Nejen šneci a čočka. Kde mají ta nejlepší vánoční a silvestrovská menu


Dalibor Dědek, majitel Jablotronu

Nejlepší dárek: Největší radost mi za poslední léta udělal vnouček. Narodil se před dvěma lety před Vánocemi a já si dědečkování moc užívám. Možná je to tím, že jsem se narodil jako Dědek.

Doporučuji: Pro každého kluka, bez ohledu na věk, bych doporučil kultovní českou stavebnici Merkur. A jako univerzální dárek třeba málo známé, ale skvělé severočeské sirupy od firmy Kitl. Výhodou těchto dárků, které se dají sníst nebo vypít, je, že si obdarovaný pochutná a nemusí se později trápit tím, kam všechny ty věci dát.


Taťána le Moigne, CEO Googlu Česká republika

Nejlepší dárek: Vlastnoručně vyrobená lahev plná štěstí od mého syna.

Doporučuji: Obujte si boty, sněžnice nebo běžky a vyrazte do lesa či do přírody!


Zbyněk Frolík, majitel Linetu

Nejlepší dárek: Jako dar vnímám, že se sejde celá rodina s dětmi, vnoučaty, bratrem a maminkou ve zdraví u štědrovečerní večeře. Dárky raději dávám, než dostávám. Navíc se obdarováváme během roku, když je vhodná příležitost, a tak to u sebe moc neřeším.


Tomáš Vala, generální ředitel Sika

Nejlepší dárek: Největší radost jsem měl loni, kdy mně a manželce naše 18letá dcera darovala pod stromeček týdenní pobyt na velké lodi. Součástí dárku bylo to, že se sama postará i o naše dvě děti předškolního věku, což na tom bylo nejhezčí.

Doporučuji: V posledních letech mě výrazně oslovila kniha Exponential organizations od Salima Ismaila. Nabízí nevšední a inspirativní pohled nejen na technologické firmy.


Evžen Korec, majitel Ekospolu

Nejlepší dárek: Sbírám zkameněliny a zajímám se hlavně o ty raritní. K těm patří i zkamenělá dinosauří vejce, která jsem před pár lety dostal.


David Špinar, CEO investiční skupiny Miton

Nejlepší dárek: Nejlepší dárek jsem dostal před pár lety od manželky. Zcela nečekaně mi koupila stolní Stiga hokej, což mě naprosto odzbrojilo, protože obvykle dostávám takové ty klasické „otcovské“ dárky (svetr, parfém, peněženka). Byl to fantastický dárek, u kterého jsme pak doma i v práci trávili mnoho hodin.

Doporučuji: V posledním roce jsem si velmi oblíbil audioknihy. Poslouchám je pravidelně v autě, ve vlaku i v letadle. A konkrétní tip? Zcela mě uchvátila trilogie Petera Maye odehrávající se v magickém prostředí ostrova Lewis na vnějších Hebridách. Jde o úžasné propojení zajímavé historie tohoto místa s aktuálním detektivním příběhem.


Ondřej Fryc, investor a zakladatel Mall.cz

Nejlepší dárek: Nejlepšími dárky jsou pro mě věci, které se nedají koupit. Z posledních let to byl například ručně vytvořený kalendář s fotkami rodiny.

Doporučuji: Poukaz pro manželku „Budu se týden starat sám o děti a ty jeď, kam chceš, a dělej, co chceš“. 🙂


Václav Muchna, majitel Y Softu

Nejlepší dárek: Každé Vánoce je to to samé. Jsme dohromady s celou rodinou a dopřejeme si luxus 10 dnů společně strávených na horách. Nedovedu si představit, že by mi něco jiného mohlo udělat takovou radost.