Fenomén tiny housů není v Česku žádnou novinkou. Bydlení v malých a úsporných domcích může být s ohledem na klimatickou a bytovou krizi vhodnou volbou. Většina z nich slouží jako chatky v přírodě nebo apartmány, poptávka ale roste i po těch, které jsou obytné celoročně. Společný projekt Living tiny brněnského studia mämā design a Jakuba Zaviačiče cestu ke stylovému bydlení usnadňuje. 

Adéla Šmeidlerová s Hanou Al-Gibury se daly dohromady při studiu architektury v Brně, po škole nasbíraly řadu zkušeností ve „velké“ architektuře. Před čtyřmi lety se rozhodly od tempa velkých studií oprostit a společně založily studio mämā design, které dává přednost komplexním soukromým projektům s důrazem na interiérový design.  

Název studia kupodivu neodkazuje na mateřství, jak by se mohlo zdát, ale na výraz z havajštiny, který bychom mohli volně přeložit jako vzdušný či jednoduchý. Jejich projekty originálně snoubí hru s barvami, precizními detaily a hravými interiérovými prvky tak, aby byla zachována útulnost prostoru. 

Architektonické duo si zároveň uvědomuje, že cesta k vysněnému bydlení je pro řadu lidí téměř nemožná, a to nejen kvůli zvyšujícím se cenám nemovitostí a stavebního materiálu, ale také zdlouhavému papírování. Spojilo proto síly s vizionářskou společností Jakuba Zaviačiče.

Do povědomí veřejnosti se mladý podnikatel dostal před deseti lety díky studentskému projektu se sociálním přesahem, který nabízel lidem bez domova nouzové ubytovny z vyřazených lodních kontejnerů. Oceňovaný projekt pomohl nastartovat úspěšnou firmu Stav Kont development, díky které po Česku z kontejnerů vznikají kavárny, apartmány i velké rodinné domy. 

Startupový projekt Livingtiny spojuje technologie výroby kontejnerových domků Stav Kontu s vychytaným architektonickým řešením. Prvotním impulsem k jeho spuštění se mimo jiné stala covidová pandemie.

„V té době vzrostla poptávka po chatách, mnoho lidí si také uvědomilo, jak moc jim chybí terasy, balkony… Napadlo nás, že to by mohla být cesta, jak bydlení více propojit s jeho okolím. Lidé si můžou na svůj malý pozemek nebo zahrádku postavit malou a útulnou chatku z kontejneru, která jim poslouží jako víkendové útočiště,“ vysvětluje Šmeidlerová. 

Základní model domku ze standardního dvacetistopého HC kontejneru může být zároveň funkční náhradou běžné garsonky. Pokud máte pozemek, máte vyhráno – pro jednotky do pětadvaceti metrů čtverečních totiž není potřeba stavební povolení.

Stačí si tak na webu studia nakonfigurovat, co by váš domek na klíč měl obsahovat, a do tří měsíců se můžete těšit z nového a plně vybaveného bydlení s koupelnou, ložnicí i kuchyní.

Vybrat si můžete ze dvou základních interiérových stylů, Nature a Minimalist. Zatímco první varianta potěší milovníky přírodních materiálů a zemitých barev, verze Minimalist pracuje s jednoduchostí, čistými liniemi a kovovými prvky.

„I v druhém případě si ale hrajeme s barvami, což je pro naše studio typické. Minimalismus nemusí automaticky znamenat šeď a béžovou. Chceme ukázat, že ani v rekreačních prostorech se lidé nemusejí bát barev,“ doplňují architektky.

V zařízení najdete typový nábytek od Tonu i italské značky Pedrali, většina nábytku je ale na míru navržená tak, aby využila prostor kontejneru na maximum.

„Součástí postele je například vyvýšené pódium, které se dá využít nejen jako úložný prostor, ale i jako lavice k jídelnímu stolu. Ve skříních, které jsou do stropu, je dostatek místa na kuchyňské potřeby, pověšení oblečení i venkovní nábytek,“ vysvětluje Al-Gibury. 

Může to být ekologičtější a snadnější řešení pro ty, kteří se nechtějí s hypotékou zadlužit na celý život.

Topení v designovém tiny housu je vyřešené speciálními fóliemi, které vytvářejí rovnoměrné a úsporné teplo pomocí infračerveného záření. Domek je možné podle potřeby upravit i tak, aby byl zcela soběstačný.

Díky zabudované fotovoltaice, možnosti vlastního zásobování vodou a separační toaletě je možné v upgradovaném domku celoročně fungovat třeba uprostřed lesa.

Záleží tedy jen na vás, zda si k domku budete přát také chytrou domácnost, terasu nebo hliníkovou pergolu. A pro ty, kterým nejmenší velikost kontejneru nestačí, je možné vybavit i větší kontejnery nebo různé velikosti kreativně propojovat.

„Kontejnerové tiny housy jsou často bytelnější než klasické dřevostavby. Může to být ekologičtější a snadnější řešení pro ty, kteří se nechtějí s hypotékou zadlužit na celý život,“ dodávají.