Dita Lešovská je letošní absolventkou pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM), konkrétně Ateliéru K.O.V. (koncept, objekt, význam), který vede designérka a šperkařka Eva Eisler.

Lešovská se věnuje tvorbě nábytkových objektů, ale i šperku. A právě skrze šperk jsem ji objevil. Nechtělo se mi tentokrát zůstat jen u vybírání dárku z prověřených jistot (jako je třeba Nastassia Aleinikava a Janja Prokić), hledal jsem něco nového a narazil na její práci.

O pár týdnů později jsem byl na výstavě absolventských klauzur na UMPRUM, kde její práce opět patřila k těm nejlepším.

To dosvědčuje, že snad každá druhá sdílená instagramová fotografie z této výstavy patřila právě její instalaci Mysterium. Objekty vznikly ve spolupráci s ostravskou firmou Futuro Studio a právě zde se naplno projevila její fascinace dekorem. 

„Bylo to pro mě přirozené splynutí studovaných oborů nábytku a šperku, kdy šperk je dekorem pro tělo a stejně tak lze ozdobit, odekorovat věci kolem nás. Věnovala jsem se aktualizaci dekoračních nábytkových technik populárních v období baroka. Snažila jsem se přenést tyto techniky do současnosti pomocí nových materiálů a frézovacích strojů,“ vysvětluje svůj záměr.

Na UMPRUM Lešovská nejdříve studovala v ateliéru nábytku a interiéru, poté začala více tíhnout k volnému umění, které ji přivedlo právě do ateliéru K.O.V. „Tento ateliér stojí na hranici volného a užitého, což mi velmi vyhovovalo. Nyní se na design i samotný proces navrhování dívám trochu jinak. Beru ho jako spontánní hru a pracuji hodně intuitivně“, dodává ke svému tvůrčímu vývoji. 

Momentálně se tedy věnuje rovnocenně tvorbě objektu i šperku. „Připadá mi totiž, že se to dobře doplňuje. I šperk malého měřítka by mohl být prostorovou skicou pro něco většího. Navíc nevydržím dělat jen jednu věc stále dokola. Snažím se nezaškatulkovat do jedné kategorie a spíše načerpat co nejvíce zkušeností z různých oborů a naučit se pracovat s co nejvíce druhy materiálů.“ 

Co má podle Dity Lešovské vlastně splňovat ideální šperk? „Snažím se přemýšlet nad tím, jaký šperk bych ráda nosila já, kamarádi a lidé kolem mě, kteří šperky třeba vůbec nenosí. I já na ně vlastně tolik nejsem. Pohybuju se nejvíce v dílně nebo někde venku v přírodě. Je pro mě přirozené, že šperky jsou surové, aby zapadly i do té špíny.“ 

S podobně inovativním přístupem přistupuje i k vytváření nábytkových objektů. „Často je navrhuji tak, aby měly více funkcí nebo v sobě skrývaly jiné překvapení. Můžou tak vést k hlubšímu prožívání. V mé diplomové práci je například schované magnetické otevírání schránky, jejíž otevření působí jako kouzlo. Inspirací je pro mě jakýkoli útěk z reality. Od hudby po čundr v horách. Pracuju s fantazijními příběhy, fascinuje mě magie i kouzla“, uvádí své hlavní zdroje inspirace. 

„Moje první série šperků vyšla z jednoho semestrálního projektu, který mě vracel do dětství a her na čarodějnické vaření lektvarů. Začala jsem intuitivně pracovat s vosky a tavit je, hrát si. To mi teď zůstalo i u šperků, které se odlévají technikou na ztracený vosk. Pracuju s nahodilostí. Tak vzniká i většina mojí práce, snažím se přicházet na něco nového během procesu a práce s materiálem. Klidně to pak všechno roztavím a začnu odznova,“ rozebírá proces své tvorby, u které dbá i na udržitelnost.

Na lidi v jejím okolí doléhá úzkost z environmentální krize. „Nejen při své výrobě, ale i během obyčejného dne si uvědomuji množství produkovaného odpadu a snažím se jej minimalizovat. Práci s odpady jsem se věnovala před několika lety při spolupráci s firmou Brokis a jejich vyvinutým materiálem Brokisglass – skleněnými deskami, které vznikají roztavením odpadních střepů.“

Navrhovala způsob, jak využít odpad z tohoto recyklovaného materiálu, aby mohla být deska plně využita. „Vznikla série šperkovnic se šperky odlévanými do vadových okrajů desek. Jsem ráda, že vznikají takovéto iniciativy, které mohou být příkladem i pro ostatní firmy. Bez toho se v budoucnu neobejdeme.“

Se spolužačkou z Ateliéru K.O.V. Kateřinou Houbovou nyní připravuje expozici na letošní Czech Design Week v galerii Mánes, který proběhne v termínu 7. až 10. září.