Šéfové největších podniků světa se neustále snaží přijít na způsob, jak naložit se svým časem ještě lépe a efektivněji, a teď se zdá, že všichni došli ke stejnému východisku – pracovat. A rozhodně tím nemyslí v kombinaci s prokrastinací. Žádný z nich totiž nepracuje méně než 70 hodin týdně, včetně víkendů, což je daleko za hranicí toho, co by normální smrtelník označil jako pracovní standard.

Přesto, nebo právě proto, se jim nadlidská pracovní morálka vyplácí, protože jejich způsob uvažování evidentně přináší ovoce. Mark Zuckerberg, Bill Gates a Elon Musk patří pochopitelně mezi nejbohatší lidi planety a ke všemu disponují technologiemi, jež mají moc proměnit nezvratným způsobem celou společnost.

Každý z nich si vytvořil specifickou pracovní filozofii, která pohání jeho byznys jako dobře namazaný stroj, od nošení vybledlého šedého trika až po každoroční útěk do lesů. Server Enterpreneur přináší pár střípků z jejich každodenní praxe.


Zuckerbergova střídmost

O poznávacím znamení Marka Zuckerberga – šedém tričku a mikině s kapucí – už se toho napsalo víc než dost. Pomáhají mu v soustředění, a navíc se nemusí každé ráno zdržovat otravnou otázkou, co na sebe. Méně už se ale ví, že neokázalost, za kterou by se nemusel stydět ani papež František, pěstuje Zuckerberg ve všech aspektech svého života.

zuckerberg_mark

Jednatřicetiletý miliardář a ředitel Facebooku nejezdí do práce v audi nebo jiném drahém autě, ale v řadovém modelu Acury nenápadné černé barvy. I když nedávno získal pozemky obklopující jeho dům v Palo Altu, samotný příbytek má Zuckerberg stále zařízený velmi skromně.

Kanceláře Facebooku – v nichž prý denně pracuje okolo 15 hodin – jsou navíc vzdálené jen pár bloků, a tak je práce pořád to hlavní, čemu se mladý miliardář věnuje. V otázkách a odpovědích Facebooku loni prozradil, že si připadá, že svou práci neodvádí dobře, když „musí vynakládat energii na nepodstatné nebo nedůležité věci, takže se nemůže soustředit na zajišťování těch nejlepších služeb pro své klienty“.

Gatesova lesní rovnováha

V jednom ze svých starších příspěvků na blogu z roku 2006 prozradil zakladatel Microsoftu Bill Gates, že každodenní nápor elektronické pošty zvládá hlavně díky obrazovce složené ze tří monitorů. Tehdy mu chodilo průměrně 100 mailů denně. Přičtěte k tomu ale jeho filantropickou činnost v roli předsedy nadace Billa a Melindy Gatesových, sociální aktivismus a povinnosti spojené s úlohou technického poradce Microsoftu a bude jasné, že za ty roky počet e-mailů v Gatesově schránce ještě vzrostl.

gates

Jeden monitor proto zobrazuje doručené zprávy, druhý rozpracované maily a třetí plochu jeho počítače. To mu umožňuje nepropásnout jediný termín a mít o všem přehled.

Gates také jednou za rok vyráží na svůj slavný Think Week, kde se na týden zavře v lese do srubu s horou knih a papírů, které je potřeba prostudovat – odříznutý od rodiny, kolegů, ale hlavně internetu. Díky téhle izolaci stihne za týden načíst a vymyslet tolik, co jiní nestihnou za rok – strategické plány, firemní kontroly a další rozvoj firmy. Think Week posouvá jeho produktivitu do obřích rozměrů.

Muskův dokonalý multitasking

Se třemi výkonnými funkcemi (generálního ředitele SpaceX, Tesly Motors a předsedy SolarCity), pěti dětmi a monstrózními technologickými vizemi, které (doslova) přesahují naši planetu, se dá jen těžko pochopit, kde bere Elon Musk čas na svých – jak tvrdí – šest až šest a půl hodiny spánku denně.

musk_in

Spisovatel Max Chafkin, který v roce 2007 sestavoval Muskův profil uvedl, že „… mu jeho pracovní tempo pomáhají zvládnout dvě věci – kofein a touha pomoci lidstvu kolonizovat Mars“.

Musk, který svůj týden dělí mezí SpaceX a Tesla Motors, navíc ještě mistrně zvládl umění multitaskingu. Zatímco se skenují faktury, posílá třeba e-maily. V průběhu porady kontroluje na mobilu obchod a do toho si ještě píše z laptopu s dětmi (přiznání, že se věnuje dětem z práce, mu mimochodem přineslo nemalou kritiku veřejnosti).

I když v kanceláři nikdy netráví víc než „pouhých“ 15 hodin, nepřestává podle svých slov nikdy pracovat. V tomhle kolotoči zodpovědnosti se pak zdá pochopitelné, že nejefektivnější úspora času je dělat všechno najednou…

Asi se nenajde tolik lidí, kteří by prahli po tom, pracovat 15 hodin denně a nést odpovědnost za multimiliardové společnosti, obecně ale platí, že pokud zvládneme více práce za kratší dobu, zbude nám více času, ať už jej hodláme strávit jakkoli. Takže proč se neinspirovat.