Je libo trochu industriálu, neoklasicismu, moderní architektury nebo třeba funkcionalistické zahrady utápějící se ve stínech soumraku? Pro tohle všechno není třeba listovat odbornými architektonickými učebnicemi, stačí zajet do Brna a vidět vše na vlastní oči.
Už pátým rokem se tam totiž tento víkend otevřou ty nejzajímavější budovy v rámci festivalu Open House Brno, který je součástí největšího architektonického festivalu na světě Open House Worldwide.
Během posledního květnového víkendu se tak všem zdarma otevřou i běžně nedostupné budovy a objekty. Letos jich na zájemce čeká víc než osmdesát, a protože nejde stihnout vše, tady je výběr toho nejlepšího od kreativní ředitelky festivalu Lucie Pešl Šilerové. Vstupenky na komentované prohlídky si můžete pořídit zde.
Ingstav
Tahle unikátní administrativní budova, kterou navrhl v roce 1968 architekt Ivan Ruller, návštěvníky o víkendu zaujme zejména takzvanou předběžnou skleněnou fasádou, která je celoprosklená, zavěšená před fasádou první a působí jako protihluková bariéra. Je vyrobena z lehce zabarveného termálního skla a je upevněna subtilními hliníkovými profily. V nárožích jsou skla elegantně zaoblena a celá fasáda působí, jako by se okolo budovy vznášela.
Architekt Ruller pojal celou budovu na svou dobu naprosto revolučně. A to z hlediska provozu i architektonického řešení. V jednotlivých patrech byly umístěny velkoplošné kanceláře zabírající celé patro, což je dnes poměrně běžná věc a známe ji pod termínem open space, ale v roce 1968 v Československu šlo o něco dosti neobvyklého. Jednotlivá pracoviště od sebe byla oddělena pouze mobilními paravány nebo květinovými stěnami.
Před vstupem si pak nezapomeňte prohlédnout plastiku z pohledového betonu od Evy Kmentové Zoubkové.
DEPO Business Parking
Do svých prostor návštěvníky vpustí i stále rozestavěná budova bývalého areálu firmy Chemoplast, ve které se v době největší slávy vyráběly hračky značky CHEVA. V roce 2018 tu začala rekonstrukce výrobní haly s cílem vybudovat opravdové industriální ateliéry, určené zejména pro kreativní profese z řad architektů, grafiků či fotografů.
Jak jsme už zmínili, přestavba je stále v plném proudu, ale o to zajímavější je vidět, jak zdejší proces rekonstrukce probíhá pod taktovkou architektů z Fandament architects studio.
Zahrada vily Tugendhat za soumraku
Další možností, která se o víkendu zájemcům otevře, je detailní pohled na usínající zahradu manželů Tugendhatových s výhledem na noční Brno. A to je zážitek, který by byla škoda si odepřít.
Na původním návrhu zahrady se podílela brněnská zahradní architektka Markéta Müllerová a po osmdesáti letech se pak zdařilé rekonstrukce ujal Přemysl Krejčiřík. Ten uskutečnil sny architektů o popnutí fasády popínavkami, oživil terasy pod vilou a původní tvary díky němu dostala i cestní síť s mlatovými povrchy, zídky, schodiště, terasy či vyhlídka pod vrbou.
Letos se na festivalu poprvé zahrada vily Tugendhat také propojí se zahradou vily Löw Beer.
Hudební fakulta
Své dveře návštěvníkům otevře také budova od architektů vídeňské opery a jedna ze dvou fakult Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Původně byla postavena na místě bývalých hradeb na brněnské Okružní třídě jako Německé gymnázium a svoje gymnaziální léta tu prožil i budoucí prezident Tomáš Masaryk.
Při víkendové návštěvě se návštěvníci podívají do kanceláře děkanky, která jim prozradí, jak se jí pracuje v této významné instituci pod dohledem Leoše Janáčka. Uvidí také varhanní zkušebnu, kde stojí jedny z nejkvalitnějších varhan v Brně a sestoupí i do třetího suterénu, do zkušebny Katedry bicích nástrojů, která sídlí v takzvaném Klenbovém sále.
Clubco
Žlutý třípatrový prostor plný designových prvků v areálu brněnské Vlněny vám odhalí, jak má vypadat moderní, všemi vychytávkami vybavené coworkingové centrum. Tohle svým názvem i logem odkazuje k průmyslové historii celého areálu a je jakýmsi vlněným klubkem, které vzniklo v mezinárodní spolupráci holandského designéra Barta Vose a týmu známého architekta Václava Hlaváčka z českého Studia ach.
Prohlídka zahrne všechna tři patra prostoru. A pokud to stavební práce dovolí, bude možné se podívat i do vyšších pater, kam se momentálně centrum rozšiřuje. Návštěvníci si mohou projít i zelenou zahradu v intravilánu, která je složená z okrasné a komunitní části.
Synagoga Agudas Achim
Funkcionalistická synagoga Agudas achim, postavená v letech 1935–1936, je ojedinělým příkladem moderní židovské sakrální architektury a zároveň v současnosti jedinou synagogou na území Moravy a Slezska, která slouží duchovním účelům židovské komunity.
Současně jde o mistrovské skloubení náboženských požadavků a puristického architektonického stylu, který ukazuje kontrast vůči jinak tradičně zdobným synagogám. Uvidíte také nádherné kruhové lustry, které jsou replikami těch původních z dílny Ley Raisové.
Kostel blahoslavené Marie Restituty
Krásný „duhový kostel na Lesné“ od architekta Marka Štěpána zaujme zejména velkým prstencovým oknem. To totiž pod střechou obepíná celý kostel a přes den vytváří v jeho interiéru živou barevnou atmosféru, která se mění v závislosti na fázi dne. V noci naopak kostel září jako maják nad Brnem.
Stavba byla financována pouze z darů věřících, většinou drobných dárců, kterých bylo na třicet tisíc. Kostel je architektonicky velmi zajímavý a byl ve své kategorii vyhlášen Stavbou roku 2020. Kanadský časopis AZURE ho dokonce zařadil mezi deset nejpovedenějších interiérů roku.
Uličkami železničářské čtvrti
Zajímavou podívanou nabídne i procházka po železničářské čtvrti v severozápadní části Řečkovic. Její výstavba se uskutečnila převážně v meziválečném období, a to po návratu železničářů z Vídně domů do Řečkovic. Vystaveno tu bylo celkem dvaatřicet rodinných domů a jeden jednoposchoďový činžovní dům, který je nyní ústřední budovou celé čtvrti.
Většinu domů projektoval Karel Nedozrál, a domy tak nesou řadu podobných prvků, jako je třeba varietní styl oken nebo stejná korunní římsa či dveře.
Součástí komentované procházky bude i pohled na vilu Vlasty Müllerové, který pro tuto herečku a svou milenku projektoval architekt Emil Straka. V jejím případě zaujmou zejména prvky secesní architektury připomínající Dušana Jurkoviče. Jestli za nimi však skutečně stál on, to se dozvíte až během prohlídky.
Výzkumný ústav veterinárního lékařství
Den brněnských otevřených dveří nabídne i možnost objevit skrytý klenot, který je kvůli výzkumu infekčních chorob běžně „hermeticky“ uzavřený. Opomíjená stavba z padesátých let nabídne návštěvníkům prostornou dvoupatrovou knihovnu s točitým schodištěm, vestibul s luxferovým „nebem“ a prolamovanou pultovou střechu připomínající křídla. A mimo jiné si můžete prohlídnout i zdejší protiatomový kryt.
Byt Richarda Herdana
Projít se o víkendu můžete také v nedávno objeveném bytě inženýra a vedoucího exportního oddělení Škodových závodů pro Jižní Ameriku Richarda Herdana a jeho ženy. Byt poslouží trochu jako okénko do toho, jak si ve třicátých letech bydlela česká honorace.
Uvidíte zde unikátní prvorepublikový interiér s dochovaným mobiliářem, rozdělení místností vítězným obloukem s prosklenými vitrínami, skříně s mahagonem nebo ústřední topení stylizované jako krb s travertinovým obložením.
Cykloprohlídka
A po stopách brněnské architektury můžete letos poprvé vyrazit i na kole v rámci nedělní cykloprohlídky, která bude navíc v češtině i angličtině. Na sedmikilometrové trase bude celkem šestnáct zastávek, během kterých si prohlédnete významné brněnské stavby od vědeckých center přes hotely, sídliště, školy, administrativní komplexy až po nemocnice.