Nemůžete se dočkat Velikonoc? Mazanců, beránků, nádivek, grilovaných kuřat a všeho toho dobrého jídla a pití? Pak se vám bude jistě líbit náš výběr toho nejlepšího z pražských restaurací, které shodily zimní kabát a nově servírují svěží menu plné bylinek, mixu netradičních chutí a čerstvých farmářských potravin.
Pokud přes svátky zůstáváte v Praze či za vámi přijedou příbuzní na návštěvu, už víte, kam o prodlouženém víkendu zajít. Tak s chutí do toho.
8 jarních chodů v Benjaminovi
Jedna velká show. Tak by se dal popsat zážitek, který si odnesete z večeře u kulatého baru v nově otevřené restauraci Benjamin, jež se stala průkopníkem sociálního restauračního konceptu v Česku. Každý večer od středy do soboty se tu odehrávají dvě gastronomická představení u jednoho stolu pro deset osob. Jedno v půl šesté večer o šesti chodech a druhé v půl deváté o osmi chodech vyrobených z dostupných surovin, které jsou dováženy z maximální vzdálenosti 300 km od Prahy.
Speciální jarní menu vám naservíruje netradičně trojice šéfkuchařů – Tomáš Torhan, Radek Jakubec a Pavol Pavlík. A co si pro vás přichystali? Třeba štrúdl s jablky, mákem a vlašskými ořechy spárovaný s medovinou nebo výtečnou uzenou bramborovou pěnu s bramborovým tatarákem, chipsy a libečkovým olejem na chutném telecím ořechu s kaštanovým pyré, s pečenou dýní, brusinkami a perníkem.
Marinovaný okoun, borovička, jalovec, pyré z pastináku a řepový chips
Řeřichová polévka v Home by Unic
Jarní bylinky, řeřichová polévka se sušeným žloutkem, kuřátko s kopřivovou nádivkou a jarní cibulkou nebo třeba jehněčí krk se špenátem, pastinákem a mátou. Oběd „jako od maminky“ představuje tým šéfkuchaře Petra Šmrhy, jenž se inspiroval svými vzpomínkami na dětství, českou přírodou a taky tradičními velikonočními recepturami – menu najdete rozdělené do jednotlivých kategorií s názvy Jezero a řeka, Statek nebo Les a louka.
Hotelová restaurace sází na sezónní a lokální suroviny. O tom se ostatně můžete přesvědčit v nabídce, kde najdete mapu farmářů, s nimiž kuchyně spolupracuje. Jedinou výjimkou je lahodný račí krém dochucený šťovíkem a fenyklem. Raci totiž u nás nejsou k mání, a proto si je šéfkuchař nechává vozit ze Španělska.
Řeřichová polévka se sušeným žloutkem
Čtěte také: Vegan bistro, které milují i masožravci. Jak se zrodil brněnský fenomén
Na vaječnou snídani do Bistra 8 na Vinohradech
Hipsterské Bistro 8 na Letné zřejmě znáte. Založila ho Iva Jakešová před šesti lety a za tu dobu se stalo vyhlášeným podnikem, a to nejen díky voňavým domácím pochoutkám, jako jsou čerstvé koláče, buchty, sladké chlebíčky či štrúdly, ale taky pro malou galerii, kde se vystavovala například díla od Jiřího Kovandy, Daniela Pitína či Krištofa Kintery, a v takovém duchu by šéfkuchařka ráda pokračovala i nyní ve vinohradské dvojce.
Koncept obou bister hodně ovlivnilo cestování, proto v menu najdete kromě populárních sendvičů s avokádem a vaječných snídaní taky asijská jídla, jako třeba yaki udon nudle s restovanou zeleninou a listovým salátem nebo třeba pomalu pečený bůček v pařeném knedlíčku s hoisin omáčkou a kimči. Nové jarní menu navíc doplňují snacky k vínu, sladké snídaně (podávané po celý den) a o víkendech brunchové menu.
Domácí koláče à la Bistro 8
Jarní menu podle Jana Punčocháře, Grand Cru
Terinka z chřestu a králíka, polévka z medvědího česneku s jarní křepelkou, jehněčí hřbet se smrži, nádivkou s jehněčím jazýčkem a bylinkami nebo horká bábovka s citrusy a kávovou zmrzlinou. Takhle vypadá nové jarní menu ve vyhlášené pražské restauraci Grand Cru, kde vaří šéfkuchař Jan Punčochář, jenž minulý rok vyhrál anketu Zlatý kuchař.
On sám dává, stejně jako předchozí jmenovaní šéfkuchaři, při volbě surovin přednost regionálním potravinám, protože základem je podle něj kvalita a tu farmářské potraviny splňují. Od distributorů například pro svou restauraci kupuje české brambory, malé mrkve, bylinky nebo české smrže.
Horká bábovka s citrusy a kávovou zmrzlinou
Čtěte také: Kam na byznys snídani. Toto je 10 vyhlášených podniků v Praze
Velikonoční králík s pekařskými bramborami v Next Dooru
V restauraci nejznámějšího televizního šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha si zase od Velkého pátku až do Božího hodu velikonočního pochutnáte na tataráčku z červené řepy s omáčkou z kozího jogurtu a salátem z pampelišek, krémové polévce z potoční řeřichy s pošírovaným vejcem, králíku s pekařskými bramborami, pečenými šalotkami a salátem z mladého špenátu nebo na pečené kýtě z jehněte s bramborovými nočky s medvědím česnekem a pečenými papričkami.
Moderní česká kuchyně Next Dooru plynule navazuje na sesterskou restauraci Café Imperial, kde najdete jídla vycházející z českého prostředí, chutí a surovin. Žádné hipsterské trendy tu nehledejte, pouze špičková jídla, kvalitní servis a stylový interiér s výhledem do rušné otevřené kuchyně.
Jehněčí s medvědím česnekem v Mlýnci
Netradiční velikonoční menu můžete ochutnat i ve znovu otevřené restauraci Mlýnec u Karlova mostu. Tentokrát si pro vás tým šéfkuchaře Marka Šády přichystal jehněčí s medvědím a černým česnekem, pšenicí a řepou, dále sumce pečeného na másle, s bramborovým rizotem, sezónními houbami, řeřichou a ředkvičkami. A ani předkrm není zcela typický – vepřová paštika a foie gras s růžičkovou kapustou, pečenou cibulí a bulgurem. Ve velikonočním menu nesmí chybět ani mazanec zapečený s rumem, hruškami a rozinkami.
Jarní atmosféra na vás dýchne i z oživeného interiéru pod vedením architekta Pavla Kříže z olomouckého studia Komplits. Interiéru dominují tlumené barvy, mosaz, dřevo a nechybí ani zeleň a bar připomínající rozčeřené vlny. Jste přece u kamenného mostu na břehu řeky Vltavy.
Jehněčí kýta s medvědím česnekem
Pečené kuře na ohni s velikonoční nádivkou v Grils
„Maso je z ohně lepší než z trouby, kromě jiného má díky němu chuť umami,“ vysvětluje šéfkuchařka Markéta Libánská, která má na starosti v novém karlínském bistru sítě Ambiente přípravu ohněm, popelem a kouřem ovoněných farmářských kuřat, ale taky chutě omáček, dezertů a přílohy. O Velikonocích si tu budete moct „pošmáknout“ na kuřeti z rašovické farmy plněném velikonoční nádivkou.
Ambiente si v případě Grils poprvé vyzkoušelo financování pomocí crowdfundingové kampaně na platformě Fundlift, ve které získalo potřebných pět milionů k pořízení grilu, kuchyně a vybavení interiéru. Za návrhem interiéru stojí Tereza Froňková, jež vycházela z památkově chráněného domu, původně hospodářského stavení, ve kterém se podnik nachází. Grilování kuřat jí evokovalo černou kuchyni, kterou podtrhla selskými židlemi a kamennou podlahou. Na vizuálním stylu se zase podílelo studio Najbrt, které stejně jako designérka vycházelo z myšlenky černé kuchyně a dívčího temperamentu, protože tomuto stylovému bistru vévodí ženy.
Salát z čerstvých citrusů v Jam and Co.
A na novém svěžím jarním menu si pochutnáte i v Jam and Co. – v restauraci asijsko-českých chutí, kterou vlastní beatmaker Mike Trafik, působící v pražské rapové skupině PSH. Jako velikonoční speciál si tu můžete objednat sous-vide králíka s nádivkou, medvědím česnekem, vodním špenátem a jusem.
Ale taky třeba tapas složené ze salátu z čerstvých citrusů, wakame salátu, sezónní zeleniny v tempuře, seviche s avokádovou zmrzlinou, restované gyozy (knedlíčky s vepřovým masem) anebo třeba zeleninový ramen, grilovaného zauzeného sumce, grilované krevety, dvojitý hovězí burger nebo bún bò nam bô.
Double bun – rolovaný vepřový bok, uzená mayo, nakládaná cibule a cuketa