Co byste si koupili, kdybyste vyhráli v loterii? Nový domov, auto, nebo nějakou z posledních technologických vychytávek? Zavřete oči a chvilku nad tím přemýšlejte.
Teď oči otevřete a čtěte následující řádky: dnes už klasická studie z roku 1978 naznačuje, že peníze vyhrané v loterii vám štěstí nepřinesou. Studie porovnávala 22 běžných lidí, 22 výherců loterie a 29 jedinců, kteří ochrnuli po zranění. Ukázalo se, že výhra nepřinesla svým majitelům očekávané štěstí a že ochrnutí lidé se necítili o tolik nešťastnější, než byl průměr všech skupin.
Mimo studii lze vzpomenout také případy, kdy „šťastní“ výherci přišli téměř o všechny přátele a známé, kteří se po výhře rozhodli otestovat jejich přátelství žádostí o půjčku nebo se obnos snažili vytěžit jinak.
Shrnutí? Štěstí se nedá koupit, pokud nevíte, jak s penězi správně zacházet. Své o tom ví profesor Michael Norton, který spojitost mezi štěstím a penězi zkoumal na Harvard Business School. Ve svých pokusech přišel na to, že životní spokojenost s penězi souvisí – jen jinak, než jste si možná mysleli.
Norton v jednom ze svých pokusů odchytil několik studentů na Univerzitě Britské Kolumbie a náhodně jim rozdal dvě varianty obálek. První obsahovala peníze a pobídku, aby si studenti koupili něco pro sebe, druhá varianta také obsahovala peníze, ale studenti za ně měli koupit něco někomu jinému. Částka byla buď pět, nebo 20 kanadských dolarů.
Výsledky ukázaly, že nehledě na to, jakou částku studenti v obálce našli, se šťastněji cítili ti, kteří peníze utratili za dárek pro někoho jiného. A nefungovalo to jen v bohaté Kanadě. Obdobný pokus provedl Norton i v Ugandě a výsledky byly stejné.
Další pokus probíhal v pracovním prostředí obchodních týmů. Část zaměstnanců dostala 15 eur, aby si opět koupili něco pro sebe, další dostali stejný obnos s tím, aby ho investovali do někoho jiného z týmu. Výsledná data ukázala, že týmy, kde se lidé vzájemně obdarovávali, byly výkonnější a celkově spokojenější.
„Naše výzkumy ukazují, že peníze mohou dělat lidi šťastnějšími, když se o ně dokážou dělit. Částečně i proto, že tím vznikají silné sociální vazby,“ vysvětluje Norton. „Když budete mít velký dům a krásné auto na ostrově, kde budete sami, šťastní nebudete. Potřebujete lidi, abyste byli spokojení,“ dodává.
Co z toho plyne? Štěstí se koupit dá, ale přichází odjinud, než byste čekali: ve chvíli, kdy peníze investujete do svých blízkých nebo je dáte někomu potřebnému. Jinými slovy, spokojenost roste, když na chvíli zapomenete na sebe.
Tak dnes udělejte někomu radost. Kupte své drahé polovičce drobný dárek. Pozvěte kamarády na večeři. Uděláte šťastnými nejenom je, ale i sebe.