Když si objednáte Rolls-Royce, dostanete to nejlepší, co se dá ve světě luxusních aut pořídit. Když si objednáte Rolls-Royce s individuálními úpravami v rámci programu Bespoke, dostanete kromě toho nejlepšího i to nejoriginálnější.

Ponoříte se tak do světa, kde peníze nejsou v hlavě designérů problémem a ruce mnoha specialistů zvládnou splnit jakékoli přání spojené s automobilem nesoucím sošku Spirit of Ecstasy na kapotě.

A zájem o maximální výjimečnost roste. Loňský rok, kdy automobilka zákazníkům dodala 6021 aut, tak byl pro program Bespoke ve 118 let dlouhé historii značky Rolls-Royce nejúspěšnější.

„Zakázkový program Bespoke, který neodmyslitelně patří k vozům Rolls-Royce, byl loni na rekordní úrovni. Požadavky našich zákazníků byly stále nápaditější a technicky náročnější – což je výzva, kterou s nadšením přijímáme,“ řekl generální ředitel Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös.

Soukromí zákazníků je pro Rolls-Royce nedotknutelné. Automobilka proto přiznává, že řada klientů dává přednost uchovat své unikátní auto před očima veřejnosti. Většina individuálních úprav tak zůstává skryta. Neplatí to ale o všech. Rolls-Royce proto tradičně zveřejnil deset příkladů toho, co jeho lidé dokážou. 

Phantom The Six Elements

Britský umělec Sacha Jafri na základě poptávky poboček Rolls-Royce v Dubaji a Abú Dhabí vyzdobil palubní desky, kterým v automobilce říkají galerie. Každý z vozů tak má v interiéru pod sklem ukryté originální umělecké dílo ztělesňující nejmocnější složky přírody: oheň, vítr, vodu a vzduch. Šestým elementem je samo lidstvo.

Wraith Aurora Borealis

Dva dvoudveřové modely Wraith našly inspiraci v polární záři. Tým Bespoke zachytil její éterickou nádheru prostřednictvím dvou nových odstínů laku Aurora Blue a Borealis Green. Interiér auta pak doplnil různobarevnými světly imitujícími noční oblohu kombinací modrých, zelených a bílých „hvězd“ z optických vláken.

Phantom Paisley

Rolls-Royce Phantom dostal panel palubní desky vyzdobený vyšívaným uměleckým dílem s orientálním motivem drobných květů, který se typicky používá pro kašmírové šály. Galerie palubní desky je ručně vyšívaná třemi barevnými nitěmi a obsahuje 90 tisíc jednotlivých stehů. Její výroba zabrala 40 hodin práce.

Cullinan Frozen Lakes

Upravené SUV Cullinan, mimochodem nejprodávanější model goodwoodské značky, přenáší jeho majitele do světa ledu. Jeho jedinečnost spočívá především v palubní desce a výklopných stolcích, jejichž podoba je inspirovaná vzory praskajícího ledu.

Takto zdobené díly interiéru mohly vzniknout díky několika vrstvám laku různých odstínů, následným máčením a leštěním, díky kterému se povedlo dosáhnout trojrozměrnému efektu. Celý tento proces trval více než dva týdny. Dosažení podobného efektu hvězdné oblohy Bespoke Starlight Headliner pak trvalo dalších osmnáct hodin. 

Phantom Sapphire Astrum

Diamant, platina, safíry a stříbro v uměleckém ztvárnění na palubní desce modelu Phantom. To všechno zakomponované do motivu hvězdné exploze ztvárněné technikou giloš, kdy se dekorativní rytina vytváří na kovovém podkladu. Stejným způsobem je zdobený i stříbrný rámeček hodin ozdobených safírově modrým lakem.

Ghost Pebble Beach

Dva modely Ghost si Rolls-Royce zvolil, aby na nich demonstroval schopnost vytvořit naprosto exkluzivní lakování, ke kterému využívá například slídové vločky. Aby se povedlo dosáhnout požadovaného efektu vícerozměrného třpytu, na karoserie se nanáší šest vrstev laku, přičemž každá z nich se ručně leští. Před přidáním posledních dvou průhledných nátěrů se na lak aplikuje finální úprava s částečky křišťálu.

Phantom Orchid

I tady automobilka sáhla po spolupráci s uznávaným umělcem. Tentokrát to byla Helen Amy Murray, která na takzvanou galerii vozu vytvořila trojrozměrné květiny vyrobené výhradně z hedvábí.

Inspirací pro květinovou výzdobu je singapurská orchidej. Její motiv pak pokračuje na obložení zadních výklopných stolků a prazích auta. Perleťově bílé lakování karoserie designéři propojili s odstínem fialové a jemnými skleněnými částicemi, které stojí za perleťovým efektem.

Dawn Fux Bright Yellow

Jestli majitel tohoto kabrioletu, kterým je věrný sběratel a dlouholetý příznivce značky Michael Fux, po něčem touží, pak je to pozornost. Jinak by totiž nezvolil takto zářivě žlutou úpravu. Barva nesoucí název Fux byla vytvořena výhradně pro jeho vůz. Kromě celé karoserie se objevuje i na koženém čalounění včetně stehů, dvoubarevném volantu nebo středu kol.

Phantom Platino

Stříbno-platinová barva auta je už sama o sobě jedinečná. Mnohem víc ale skrývá interiér, ve kterém designéři propojili dvě látky vytvořené jen pro tento vůz. Ta první naplňující dojem luxusu vznikla v italské tkalcovně. Druhá, odvozená z bambusových vláken, má za za cíl do vnitřku auta vnést potřebný lesk. Vlastní design dostala i hvězdná obloha na stropě, na které hvězdy „padají“ směrem dozadu.

Cullinan Inspired by Fashion

Dvě kolekce a čtyři auta inspirovaná různými aspekty módy. Hlavní roli tady hrají divoké barvy, ale prostor dostali i designéři, kteří zcela nově pojali páté výklopné dveře. Ty totiž obsahují 192 jemně osvětlených hvězd zakomponovaných do perforované kůže. Díky tomu si posádka může krásu uměle vytvořené hvězdné noci vychutnat i ve chvíli, kdy jsou dveře zavazadlového prostoru otevřené.