V Londýně přeměnil dva uhelné sklady historického nádraží v jednolitý moderní komerční prostor. V Jihoafrické republice nechal „prořezat“ interiér bývalých doků podle tvaru rozpůleného zrnka kukuřice a vzniklo jedno z nejmodernějších muzeí na světě. Teď přichází na řadu Praha a její barokní jízdárna a komplex historických budov nedaleko Václavského náměstí nesoucí název Savarin.
Jeden z nejžádanějších designérů dnešní doby Thomas Heatherwick kývl na nabídku developerské společnosti Crestyl, aby vytvořil moderní kancelářský, obchodní a komunitní prostor v rozsáhlém vnitrobloku propojujícím Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou.
„Baví mě hrát si s historickými prostory s atypickou strukturou,“ uvedl Heatherwick v Praze na půdě historické jízdárny, která se skrývá uprostřed brownfieldu a zůstává veřejnosti tak trochu utajená. Dostat se k ní dá slepou ulicí V Cípu a je ukrytá mezi modernější zástavbou. Vedle ní ovšem developer odhalil další historické půdorysy a trosky budov.
Jak naznačuje Heatherwickův rukopis, na historii teď navrhne vystavět novou generaci budov. Část projektu navazuje na předchozí návrhy tuzemské kanceláře Jakub Cigler Architekti a první vizualizace prozrazují, že kolem jízdárny vyroste prostorná dvorana s rozsáhlou zelení. Hlavní palác pak půjde vidět už z Příkopů.
„Jízdárna byla dlouhé roky vězněm mezi okolní zástavbou. Potřebuje dostat prostor a nadechnout se, trpěla tím, že se na ni historicky nalepily další budovy,“ vysvětluje Heatherwick.
Od dvorany podle vizualizací povedou schody, které jsou zároveň obvodem okolních budov. V prostorách, kterými se mají prolínat rozsáhlé zahrady a zeleň v patrech, vzniknou restaurace, obchody a kanceláře.
„Chceme vytvořit unikátní, distingovaný projekt, který nemá v Praze obdoby,“ dodal Heatherwick.
Prostory kombinují různé materiály a u tvarů se autoři nechali inspirovat historickou Prahou, průčelími a oblouky Prašné brány a dalších přilehlých budov. Heatherwick je proslulý tím, že umístění promýšlí do každého detailu. Neříká si architekt, ale designér. Vedle fasády řeší do milimetru každý vypínač.
Developerská skupina Crestyl, která projekt zafinancuje a předpokládá celkovou investici ve výši 10 miliard korun, začne stavět už příští rok a dokončení plánuje na rok 2022.
Plány na přestavbu se přitom objevily už před více než devíti lety, když projekt vlastnil irský developer Ballymore. Ten si na plánované úpravy našel pražského architekta Jakuba Ciglera, který chtěl mimo jiné zastřešit celou barokní zahradu. Irům nakonec došly peníze a projekt v roce 2015 prodali Crestylu.