Hokejový trenér a mentální kouč Marian Jelínek spolupracoval se špičkami českého sportu: Jaromírem Jágrem či Karolínou Plíškovou, radí ale i manažerům. V novém díle podcastu Jak být lepší dává tipy, jak se zbavit strachů a kde najít klíč ke spokojenosti.

„Ti nejúspěšnější lidé extrémně milují to, co dělají, a baví je to. Ale zároveň od toho chtějí extrémně hodně,“ říká dlouholetý hokejový trenér Marian Jelínek, který se zabývá sportovní psychologií a působí také jako kouč manažerů.

Lidé podle něj musí mít emoční vazbu k tomu, co dělají, a nemyslet jen na dosažení cíle. Samotné přílišné ambice a tlak na výkon jsou podle něj spíše kontraproduktivní.

„To si mnoho lidí neuvědomuje, včetně rodičů, školy a podobně,“ tvrdí Jelínek, kterému vyšla na podzim nová kniha Zdravé hranice úspěchu, na níž se podílel s dalšími autory. Zamýšlejí se v ní mimo jiné nad vnitřními strachy či komplexy a jejich dopady na naše životy.

Jak odlišit zdravý pocit strachu od toho, který nás limituje? A co je podle něj klíčem k úspěchu a spokojenosti v životě? Jak vůbec probíhá koučování lidí a proč jsou nebezpeční takzvaní psychošmejdi? Nejen tato témata jsme podrobně probrali v dalším díle podcastu Jak být lepší.