Pokud nevíte, o čem je řeč, a máte děti v teenagerském věku, zeptejte se jich, určitě vám napovědí. Ve zkratce je nicméně TikTok platforma pro sdílení krátkých videí, která raketově roste a nabírá na relevanci.

Po třech letech fungování (dříve ještě jako Musical.ly) má přes 500 milionů měsíčně aktivních uživatelů, což je meta, na niž se Instagram dostával dvakrát tak dlouho. Ve druhém čtvrtletí letošního roku šlo po WhatsAppu, Messengeru a Facebooku o čtvrtou celosvětově nejstahovanější aplikaci.

Už jen těchto pár údajů napovídá, že si TikToku začínají všímat digitální inzerenti. V rámci tenisového svátku US Open na populární platformě rozjela kampaň ikonická americká značka Ralph Lauren. Jde o vůbec první případ, kdy do prostředí TikToku vstoupil v souvislosti s probíhající sportovní akcí luxusní brand.

To, s čím Ralph Lauren do arény náctiletých přichází, nese název hashtag challenge. Uživatelé jsou vyzýváni, aby na TikToku sdíleli svůj „vítězný moment“ (#winningRL), a to z tenisu či běžného života. Tvůrci s největším engagementem poté budou odměněni oblečením s tematikou US Open.

Samotné video ani v nejmenším nepřipomíná reklamy, na něž jsme u této značky zvyklí, tedy šťastné tváře v prostředí „country clubu“. Středem všeho je tentokrát mladá herečka Diana Silvers na tenisovém kurtu – pár záběrů doplněných o elektronickou hudbu a finální čopy, toť vše.

„Chceme vyhrát boj o novou generaci a být lídry v rámci v digitálu,“ uvedla ke kampani Alice Delahunt, která v domě Ralph Lauren působí jako chief digital officer. „Pozorujeme novou demografickou skupinu, která je velmi aktivní,“ podotkla Delahunt pro magazín WWD.

Zajímavostí je, že během kampaně je též dostupná funkcionalita pro nákup zboží přímo v rozhraní aplikace, což navazuje na několik měsíců starou nákupní premiéru, kterou si na TikToku odbyla americká potravinová síť Kroger. Spouštěčem byla takéž hashtagová výzva, kdy uživatelé měli natočit video, kde mění svou školní kolej k lepšímu.

Na začátku června si na TikToku otevřel účet britský módní dům Burberry, samozřejmě také s příznačnou výzvou – vytvořit za použití rukou monogram TB.

Že je TikTok primární volbou pro oslovení části populace označující se jako generace Z, už dávno vědí i v Chipotlu. Americký řetězec s mexickým jídlem už na vlnu naskočil v květnu, kdy na platformě rozjel velkou kampaň, do níž zapojil i původem slovenského influencera Davida Dobrika. Mnohem důležitější však je, že během šesti dnů uživatelé na TikTok nahráli přes 110 tisíc videí s daným hashtagem (#ChipotleLidFlip), která vygenerovala ke čtvrtmiliardě zhlédnutí.

https://www.youtube.com/watch?v=mWX2MD5gnOQ&frags=pl%2Cwn

Navzdory jednotlivým pokusům je oblíbená platforma stále mladá a její reklamní byznys se teprve rodí (zatím na povrch ani nevyplouvají přesné informace o tom, na kolik zde podobné kampaně vyjdou). Marketingoví manažeři jsou zatím opatrnější, neb nemají k dispozici zdaleka tolik dat a metrik jako při tvorbě marketingových kampaní na Instagramu či Facebooku.

Na letošním reklamním festivalu v Cannes se ostych částečně pokusil odbourat Stefan Heinrich Henriquez, šéf marketingu TikToku pro Spojené státy. „TikTok, na rozdíl od mnohých sociálních sítí, stojí na autenticitě a na obsahu,“ šťouchl Heinrich nepřímo do Instagramu, který uživatelům vytváří feed na základě toho, koho sledují. „Velkým důvodem, proč TikTok tak roste, je, že se soustřeďujeme na trendy,“ dodal Stefan Heinrich Henriquez. Je tedy zřejmé, že na superrychle rostoucí sociální síti lze superrychle získat popularitu, ale taktéž superrychle zestárnout.

Jakmile se s tím nicméně značky naučí pracovat, ocitnou se v přímém kontaktu s generací, jež má podle některých studií v roce 2020 rozhodovat až o 40 procentech veškerých spotřebitelských útrat. A to za proniknutí do (na první pohled) podivného světa teenagerů stojí.