Netflix je konečně v Česku! Tahle nečekaná, ale skvělá zpráva přišla začátkem ledna jako součást globální expanze této internetové videopůjčovny do více než 130 nových zemí. Otázka je – přinese k nám Netflix konečně revoluci?

Prvním vystřízlivěním je, že Netflix v Česku aktuálně neposkytuje dabing ani titulky. Zatím není jasné, jak rychle je bude přidávat, ale můžete psát na jeho zákaznickou podporu – ta se totiž nechala slyšet, že čím víc lidí se přihlásí, tím rychleji je bude přidávat. Na českém internetu zatím můžete najít návody, jak si k filmům a seriálům vložit fanouškovské titulky.

Druhým problémem může být šíře nabídky, která je oproti USA zhruba desetinová. Zatímco za oceánem mají v nabídce přes 6 tisíc filmů a seriálů, u nás jsme prostřednictvím našeho serveru Filmtoro spočítali zhruba 450 filmů a 150 seriálů. Podobně je na tom Polsko, Slovensko a další země střední a východní Evropy.

Čtěte také: Způsobí příchod Netflixu do Česka revoluci? Názor Čecha, který pro něj pracoval

Složení nabídky je podobné jako jinde, chybí aktuální online novinky či aktuální řady seriálů – na ty ale Netflix nemá práva nikde. Síla této služby je někde jinde – díky modelu měsíčního předplatného (u nás začíná na 215 Kč, první měsíc je zdarma) máte přístup ke kompletní nabídce.

Vybrali jsme z ní ty nejzajímavější filmy a seriály, jež najdete v Česku jen na Netflixu, a to včetně jeho původní tvorby. Chybí v ní pouze vlajková loď Netflixu – seriál House of Cards -, protože práva na ni u nás vlastní někdo jiný.


Kill Bill 

V kinech právě běží osmý film Quentina Tarantina, příznačně nazvaný Osm hrozných, v nabídce Netflixu najdete jeho starší filmy, které jinak v jiných českých půjčovnách aktuálně nejsou k dispozici. Kromě klasiky Pulp Fiction si můžete užít třeba Kill Bill, popkulturní mišmaš, kde Uma Thurman celkem ve dvou dílech prahne po pomstě na muži, který ji kdysi málem zabil.

Daredevil

Matt Murdock je sice odmala slepý, zato má ale vyvinutější jiné smysly. Ve dne bojuje proti zločinu jako právník, v noci úřaduje jako osamělý mstitel Daredevil. Komiksová adaptace od studia Marvel působí ve stejném vesmíru jako Avengers, ale slepý ochránce spravedlnosti jede sólo bez jejich pomoci a v úplně jiném, mnohem drsnějším a civilnějším stylu. Původní seriál z produkce Netflixu je už dnes považován za událost minulého roku.

Maltézský sokol (The Maltese Falcon)

Netflix nabízí i několik jedinečných filmových klasik, Maltézského sokola navíc aktuálně jako jediná půjčovna u nás. Zřejmě nejslavnější film žánru noir, tedy drsné černobílé krimi, kde se to jen hemží samorostlými detektivy, osudovými ženami a proradnými zločinci, letos oslaví 65 let od svého vzniku, ale v mnohém nezestárnul ani o den. V hlavní roli není nikdo jiný než Humphrey Bogart, za kamerou další legenda – John Huston.

Černé zrcadlo (Black Mirror)

Starší a původem britský seriál má zatím sice jen sedm dílů, ale každý z nich stojí za to. Jedná se o samostatné příběhy, které nás přenášejí do blízké budoucnosti a snaží se ukázat, jak se může změnit náš život, pokud bude dál stoupat síla médií, internetu či umělé inteligence. Pokud se vám líbily filmy jako Her nebo Ex-Machina a pamatujete si nedávnou aféru s britským premiérem, budete překvapeni, kolik toho už kdysi tento seriál předpověděl.

Bláznivá, zatracená láska (Crazy, Stupid, Love)

https://www.youtube.com/watch?v=EWL2TJZpWkc

V kategorii komedie se zkuste chytit nenápadného, ale velmi příjemného filmu Bláznivá, zatracená láska. Není to klasická komedie, ostatně začíná rozchodem manželského páru po 20 letech, o to větší pobavení na vás čeká dál, kdy se oba manželé snaží znovu randit – muž s nečekaným přispěním místního proutníka. Steve Carell, Julianne Moore, Ryan Gossling, Emma Stone. Superhvězdné obsazení a milé do poslední minuty.

Making a Murderer

Nabídka dokumentů je na Netflixu velmi kvalitní a rozmanitá, co takhle dokumentární seriál? V deseti dílech pokrývajících deset let sledujeme příběh Stevena Averyho, který byl kdysi neoprávněně odsouzen za zločin, který nespáchal, aby po svém propušení byl po čase opět obžalován z nového zločinu a znovu odsouzen. Seriál vzbudil při svém uvedení velmi kontroverzní reakce, pro nás bude zajímavou sondou do amerického soudnictví.

Žraločí tornádo (Sharknado)

Ano, mohli jsme vám doporučit jen to nejlepší, co Netflix nabízí. Ale my jsme řekli NE! Co takhle zkusit jeden opravdu špatný film, který je tak pitomý, až je zábavný? Představte si, že k pobřeží Kalifornie dorazí obrovské tornádo, které cestou z oceánu nabere do svého víru tisíce žraloků. Nad Los Angeles vypukne malá apokalypsa, jedinou záchranou je Steve z Beverly Hills, který vytáhne motorovou pilu a řeže žraloky padající z nebe…

Sense8 

Sourozenci Wachovštví a Tom Tykwer se po rozmáchlém melodramatu Atlas mraků znovu spojili a natočil přímo pro Netflix seriál na podobné téma. Opět sledujeme příběhy několika lidí, tentokrát ovšem oddělené ne časem, ale kontinenty. Jejich osudy se propojí nejdřív na dálku a pomocí pocitů, neznámá síla je k sobě ovšem postupně přibližuje i fyzicky. Nečekejte šokující zvraty, ale působivou atmosféru, která vás pomalu, ale jistě pohtlí.

Mladí muži za pultem (Clerks)

Kevin Smith patřil mezi nejzajímavější mladé režiséry, ale poté, co zazářil na nezávislé scéně, se jeho talent ve studiovém Hollywoodu značně otupil a poslední léta už spíše tlousne, než točí. Proto je dobré si připomenout, jak začínal, a Netflix nabízí právě jeho úplnou prvotinu, černobílou komedii Clerks. Jak vypadá takový obyčejný den v jedné bohem zapomenuté prodejně?