Víte, co jsou Lebkuchedocken nebo jak chutná bramborový krém s podmáslím podle tradiční chebské receptury? Že ne? Pak si naplánujte cestu do Lipné kousek od nejzápadnějšího cípu Česka, kde rodina Kurákových rozvíjí už třináctým rokem farmu, restauraci a penzion Na Gruntu. 

„V podniku Na Gruntu pracuje celá rodina. Maminka Pavlína je servírkou, otec Ondřej správcem, sestra Pavlínka se stará o farmu Kořeny a manželka Šárka zase o marketing,“ vypočítává mladý šéfkuchař Ondřej Kurák, za nímž dnes jezdí zákazníci z celého kraje.

„Ale nejde to úplně takto rozdělit, naučili jsme se vzájemně si vypomáhat, když je třeba, a tak se stane, že se třeba objevím na place či tatínek v kuchyni,“ dodává s úsměvem.

Část rodinného klanu Kurákových, šéfkuchař Ondřej Kurák se svými rodiči Pavlínou a Ondřejem |foto Miroslav Nový

Šestadvacetiletý Ondřej Kurák je dnes hlavním motorem rodinného snažení.

Absolvent Vysoké školy hotelové v Praze už při studiu zdokonaloval své umění například v pětihvězdičkovém hotelu Augustine na Malé Straně nebo v restauraci Červený Jelen pod vedením týmu šéfkuchaře Marka Fichtnera. 

Zpět do svého rodného Chebska se natrvalo přestěhoval společně se svou manželkou Šárkou před třemi lety, aby zde přispěl k povýšení místní gastronomie a oživil již zapomenuté pochoutky starého Chebu. 

Podnik designovaný do tradičního venkovského stylu regionu je zajímavý také tím, že je téměř soběstačný, a to hlavně co se týče produkce zeleniny a ovoce.

A to díky přidružené farmě o rozloze dvou hektarů, kde si Kurákovi v sezoně pěstují plodiny. A nejde o kdejaké zemědělské produkty. 

Kurákovi v Lipné pěstují například asijský pak choi, mangold, kerblík, barevné odrůdy rajčat, několik druhů brambor a také dýní, které jsou ostatně centrem dění na podzim, kdy statek ožívá barevným Dýňobraním.

„Minulý rok jsme vypěstovali na pět tun dýní různých druhů a přemýšleli jsme, co s tím. Napadlo nás uspořádat festival zaměřený právě na tuhle kulinářskou pochoutku a na statek se sjelo na patnáct set lidí z kraje,“ vypočítává manželka šéfkuchaře Šárka Kuráková.

Ostatně jedním z takzvaných signature dish jsou oblíbené dýňové noky s kozím sýrem. I když je kuchyně zaměřená převážně na české poctivé klasiky jako svíčkovou, pečenou kachnu nebo guláš, najdete tu také oblíbené pochoutky z kraje inspirované kuchařkou starého Chebu. 

Cílem je zákazníkům nabídnout co nejvíce lokálních surovin, které si také mohou ve formě produktů balených ve skle jako paštiky, rillettes, maso ve vlastní šťávě, džemy atd. zakoupit s sebou domů. 

Kromě nezapomenutelného gastronomického zážitku mají návštěvníci možnost se také ubytovat v penzionu nad restaurací a pobýt tak na venkově delší dobu.

„Okrasou pokojů je nábytek, který zdobí malby od místní umělkyně. Vedle židlí, stolů, postelí a skříní zkrášlují i zdi restaurace,“ říká Pavlína Kuráková, jež se stará o celkovou atmosféru podniku, aby byli hosté spokojeni a vraceli se. 

„Jsme vděční, že jsme se stali vyhledávanou výletní destinací v Karlovarském kraji. Zkrátka, pokud si k nám plánujete cestu, je lepší si zážitek zarezervovat,“ usmívá se majitelka usedlosti. 

Posláním rodinného podniku je servírování jídel z čerstvých surovin s jasným původem a s citem pro region. Penzion a restaurace Na Gruntu společně s farmou Kořeny se tak staly místem, kde se vrátíte do starých časů a zažijete tak naplno místní kolorit, a to se všemi zvyky a tradicemi. 

Toto jsou Lebkuchendocken aneb chebští skořicoví šneci | foto Miroslav Nový

A na jaké novinky se návštěvníci Na Gruntu mohou těšit v nejbližší době?

„Už teď se naši hosté mohou těšit na rozmanitou nabídku zavařenin a originálních pokrmů ze sklizně z farmy, které pro ně s celou rodinou chystáme,“ uzavírá šéfkuchař, jenž sní o tom, že budou moct sortiment jejich domácích výrobků rozšířit o další produkty a vybudovat vedle restaurace i malý obchůdek.