Rozvoj vděčnosti je nejpřímější cestou, jak se cítit méně nervózní a stresovaní a více naplnění. A hlavně, budete v životě spokojenější. Ve chvíli, kdy začnete myslet na něco, za co jste vděční, váš mozek uvolní do těla dopamin, tedy hormon radosti. Když pak svůj vděk sdílíte s ostatními, budou se díky vám cítit ocenění, potřební, a navíc si s nimi upevníte vztah.
Vděčnost je dovednost. A pokud ji ve svém životě nemáte zahrnutou automaticky, zkuste ji po dobu 10 dní trénovat. Uvidíte, kolik pozitivního vám to do života přinese.
Zakončete svůj den psaním několika věcí, za které jste vděční. Sepište si tři věci, které vám udělaly radost, a buďte co nejkonkrétnější.
Dopřáli jste si v klidu šálek dobré kávy, stihli jste zajít s kolegou na oběd, povedl se vám v práci zadaný úkol, domluvili jste se s rodinou na společném setkání, vašim dětem se líbilo ve škole… Zapište si to předtím, než půjdete spát – díky pozitivním myšlenkám se vám bude i lépe usínat. A až se druhý den ráno vzbudíte, udělejte si hned začátek dne hezčí a připomeňte si, co jste si zapsali.
Pokaždé, když se začnete za cokoli kritizovat, doplňte každou poznámku vůči sobě i tím, čeho si na sobě vážíte a za co jste vděční. Za každou věc, co se vám nepovedla a co vám nejde, se i pochvalte za to, v čem jste dobří a v čem můžete být ostatním nápomocní.
Pokud vás čeká setkání s někým, koho nevidíte úplně s nadšením, kdo vám vždy energii spíš ubírá, než přidává, dejte si za úkol, že oceníte jednu věc, která je na něm pozitivní. Uvidíte, že vaše společná konverzace se posune dál a budete si navzájem sympatičtější.
Zamyslete se také nad tím, kdo dělá váš život skvělým, díky komu máte v životě radost a s kým se cítíte se šťastní. Může to být člen rodiny, partner, někdo v práci. Neváhejte vytáhnout telefon nebo otevřít mail a poslat jim zprávu, ve které jim sdělíte, že si vašeho vztahu vážíte. Buďte konkrétní: dotyční potřebují vědět, čeho si na nich vážíte, protože si nemusí plně uvědomit, že jsou pro vás důležití. Zároveň jim nemusíte psát román; jedna nebo dvě věty jsou ideální.
Dále přemýšlejte o něčem, co ve svém životě považujete za samozřejmost. Může to být pitná voda, jídlo, střecha nad hlavou nebo to, že jste zdraví, že máte fungující rodinu. Nyní na chvíli zvažte, jaký by byl váš život, kdybyste o tyto věci přišli. Je dobré si to uvědomit i ve chvíli, kdy řešíte věci, které se v jednom okamžiku jeví jako velký problém, ale v širším kontextu jde o maličkosti. Pomůže vám to stanovit si priority a zamezit plýtvání vaší emoční energií.
Pokud se cítíte už delší dobu špatně a přepadají vás jen negativní myšlenky, zastavte se na chvíli a i tak zkuste najít, za co můžete být vděční. Například pokud jste nemocní a přemýšlíte nad tím, co byste dělali raději, než leželi v posteli, zkuste přemýšlet naruby a uvědomte si, že vděk lze cítit i za tak obyčejné věci, jako jsou léky. Nebo dobrý horký čaj s medem.