Možná jste viděli romantickou komedii Ridleyho Scotta Dobrý ročník. Russell Crowe tam coby Brit vyzývá na tenisovou zteč svého francouzského protihráče slovy: „Fred Perry proti Renému Lacosteovi!“ Je to docela podařená hláška. Reaguje na tradiční nevraživost mezi národy pomocí jmen dvou slavných tenistů. Zároveň mají oba hráči na sobě polokošile Fred Perry, respektive Lacoste.
Někdejší tenisové legendy jsou synonymem triček s límečkem. Francouz René Lacoste zhruba před 100 lety svým výrobkem zrevolucionalizoval svět pánské módy. Ve 40. letech se k výrobě polokošile přidal Fred Perry. Britskou značku s jeho jménem si později oblíbili hlavně příslušníci rozličných stylových subkultur, mods z 60. let počínaje a milovníky britpopu z devadesátek konče.
Z tenisových kurtů se polotričko záhy dostalo mezi hráče póla a posléze i na golfové greeny. Zde poznamenejme, že obliba u golfistů nepřinesla tomuto oděvnímu artefaktu nic dobrého – špatné střihy, ošklivé vzory, méně kvalitní materiály, ale také masovou produkci…
V 70. letech se završil triumvirát nejznámějších výrobců polokošil, kdy se do výroby pustil Američan Ralph Lauren. Přispěl širokým barevným rejstříkem a jeho variace oděvu se stala uniformou preppy stylu 80. let.
Pro tričko s límečkem máme v češtině obvykle dva výrazy, a to polokošile nebo polotriko. Ať už si vyberete jeden, či druhý, doporučujeme jej nosit po anglicku. To znamená pěkně zapnuté na poslední knoflík až ke krku a zásadně s límcem dolů. Na italské frajeřinky s límcem nahoru by si běžný Středoevropan měl nechat zajít chuť. Pokud se tedy nechce – právem – dostat do řečí.
- Nejlepší polokošile se vyrábějí z bavlněné piké textilie.
- Perte na 30 stupňů a žehlete naruby.
- Zafungují i variace s dlouhým rukávem, kdy slunce zaleze.
- Vyvarujte se výrazných log, někteří výrobci polotriček si v tom libují (popišme tuto jejich marketingovou zálibu slůvkem „venkovský“).
Fred Perry
Ikonické polotriko mezi řadou subkultur. Nosili jej v 60. letech mods, od nichž jej jako svou uniformu přejali na konci 60. let skinheadi (tenkrát ovšem ještě hodní a nerasističtí). Později také pankáči a fanoušci britpopu. Dnes je polo od značky Fred Perry upmarketovou záležitostí pro stylové znalce.
Lacoste
Tričko s krokodýlem ve znaku. V socialistickém Československu 80. let šlo o naprostý must have pro borce z tehdejších diskoték zvaných podle nechvalně proslulých prodejců bonů souhrnně „veksláci“. Kdo neměl krokodýla, prakticky neexistoval.
Ralph Lauren
Ikonické logo Ralph Lauren představil v roce 1971, o rok později přišel s polotričkem, jež od počátku nabízel ve 24 barevných variacích. V následující dekádě se tričko s hráčem póla ve znaku stalo synonymem pro styl „lepších studentů“ zvaný preppy.