I když to možná nebude znít úplně intuitivně, prokrastinace, tedy chorobné oddalování práce na později, není záležitostí špatného time managementu.
Jak připomíná profesor psychologie a autor knihy Solving the Procrastination Puzzle (Jak vyzrát na prokrastinaci) Tim Pychyl, neschopnost přinutit se k práci má co dočinění s emocemi. To, že se vám nechce danou činnost dělat, může podle něj znamenat, že si dostatečně nevěříte, že jste z práce frustrovaní nebo že vám myšlenky na úkol nahánějí strach z neúspěchu. Proto se místo toho raději pouštíte do aktivit, jako je mytí oken nebo čištění zahlceného disku na počítači.
Problém je, že se negativním emocím nelze zcela vyhnout. Když prokrastinujete, přepadají vás výčitky svědomí a myšlenky o vlastní neschopnosti. Naštěstí ale existuje způsob, jak se z prokrastinační smyčky vymanit a začít řešit to, proč se úkolu tak vehementně vyhýbáte.
Psycholog Michael Wohl doporučuje jednoduchou věc: odpustit si, že prokrastinujete. Ve svém experimentu se studenty přišel se zajímavým zjištěním: ti, kteří si po prokrastinování před prvním testem odpustili, odkládali učení před druhou zkouškou méně.
„Když si studenti prokrastinování prominuli, dokázali překonat pocity viny a soustředit se na následující zkoušku,“ doplňuje Wohl. Jinými slovy, když si přestali vyčítat, že učení odkládali, byli více schopni soustředit se na to, proč prokrastinovat vůbec začali.
Jakmile si uvědomíte, proč se dané aktivity bojíte, můžete problém začít řešit. Když se ale k tomu všemu budete utápět ve výčitkách, z místa se nepohnete.
Pokud tedy dnešní radu čtete jen proto, abyste nemuseli pracovat, nesypte si popel na hlavu. Odpusťte si a začněte přemýšlet, proč se vám do dané aktivity tak nechce.