Takového vyznamenání se současnému českému umění ještě nedostalo.
Prestižní londýnská aukční síň Sotheby’s, s dvousetpadesátiletou historií jedna z nejslavnějších aukčních síní světa, zahájí už zítra, 5. listopadu, mimořádnou online aukci nazvanou 20th Century Art: A Different Perspective.
Neobvyklý projekt má výraznou českou stopu. Londýnská Sotheby’s tu představí hned 10 děl předních současných českých umělců.
Dražba, která skončí 11. listopadu, je výsledkem spolupráce síně Sotheby’s s renomovanou pražskou Galerií Kodl, respektive s její sekcí Kodl Contemporary, zaměřenou na soudobé umění.
A nejde jen o spolupráci formální. Autory i jejich díla vybíral přímo tým Kodl Contemporary ve spolupráci s odborníky ze Sotheby’s. V Londýně se tak budou dražit mimořádné obrazy Ondřeje Basjuka, Josefa Bolfa, Jana Kalába, Krištofa Kintery, Šárky Koudelové, Pasty Onera, Jana Pištěka, Miroslava Polácha, Jakuba Špaňhela a Lubomíra Typlta.
Ambicí Kodl Contemporary je posunout úroveň prezentace soudobého umění o další stupeň. Usiluje o představení širokého pole tvorby mladé generace ve vytříbeném výběru a v mezinárodním kontextu.
„Pro celý tým Kodl Contemporary bylo velikou radostí a ctí se podílet na projektu, který může zviditelnit české současné umění jako celek,“ uvádí Matyáš Kodl, který má současné umění v Galerii Kodl na starosti.
„Jedním z hlavních cílů Kodl Contemporary je podpora a zviditelňování českého současného umění ve světě. Doposud nejvýznamnějším výsledkem této snahy je právě účast předních českých malířů, z nichž většina se již představila i na Letních výtvarných salonech Kodl Contemporary, na aukci Sotheby’s,“ dodává Kodl.
Jedná se podle něj o historický okamžik, protože tak velká kolekce českého mladého umění nebyla dosud prezentována v žádné obdobně významné aukci Sotheby’s. Pro české umělce může být takové zviditelnění výraznou pomocí v posílení jejich mezinárodní reputace: kolekce, jakou nyní nabídne londýnská aukční síň, nepochybně přitáhne zájem široké mezinárodní sběratelské obce.
Aukční síň Sotheby’s je přitom jednou z vůbec nejstarších fungujících společností v oboru. Její předchůdkyně, Baker&Leigh, byla založena 11. března 1744. V současnosti má společnost 80 poboček ve 40 zemích světa a stovky expertů v 70 sběratelských oblastech.